Polskie Radio
Section05
zwierzęta

Międzynarodowy Dzień Wróbla. "Zniknęło 40 proc. osobników"

Żyje obok człowieka w zasadzie od zawsze, stąd jego nazwa Passer domesticus - wróbel domowy. Niestety, to sąsiedztwo jest dla niego coraz bardziej problematyczne. - Sytuacja wróbla w Polsce nie jest najlepsza. Szacuje się, że w naszym kraju liczebność tego ptaka w ciągu kilkunastu lat spadła o 1,5 mln par. Z Warszawy zniknęło 40 proc. wróbli - powiedziała w audycji "Cztery pory roku" Monika Klimowicz-Kominowska z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska wróbel zwierzęta ptaki

Paleontolog Tomasz Sulej o dinozaurach z zagadek Polskiego Radia Dzieciom

Na finał akcji "Tydzień z dinozaurami w Polskim Radiu Dzieciom" w audycji "Dawno, dawno temu" rozwiązaliśmy pięć zagadek dotyczących dinozaurów. To właśnie ich odgadnięcie było zadaniem w zabawie Polskiego Radia Dzieciom. Wraz z profesorem Tomaszem Sulejem, polskim paleontologiem, rozmawialiśmy o dinozaurach narysowanych przez dzieci i wysłanych do redakcji. Była to także okazja aby przypomnieć dzieciom oraz starszym słuchaczom, o najważniejszych cechach poszczególnych dinozaurów. 
Zobacz więcej na temat:  paleontologia zwierzęta dinozaury radio dla dzieci radio dla rodziców

Król Arktyki w niebezpieczeństwie. Czy niedźwiedzie polarne przetrwają zmiany klimatyczne?

Nazywany jest królem Arktyki, a śnieżnobiałe, puszyste futro to jego wizytówka. 27 lutego obchodzony jest Dzień Niedźwiedzia Polarnego, święto, które ma zwrócić uwagę na gwałtownie zmniejszające się obszary do życia tych pięknych, choć niebezpiecznych drapieżników. Jeżeli zmiany klimatu nadal będą się pogłębiać w tym tempie, to wkrótce białe niedźwiedzie będzie można oglądać jedynie w ogrodzie zoologicznym.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA Arktyka niedźwiedź polarny natura ekologia klimat zmiany klimatyczne zwierzęta Witold Lazar Trójka

Co wiemy o żbikach? Opowieści Neli, małej reporterki

Szacuje się, że na terenie naszego kraju przebywa obecnie około 200 osobników gatunku żbika europejskiego, chociaż niektórzy naukowcy twierdzą, że prawdziwe żbiki w Polsce praktycznie wyginęły, a to co udaje się zaobserwować są to hybrydy kotów domowych i dzikiego kota leśnego. Te osobniki, które zaobserwowano w Polsce i określono jako żbiki, zamieszkują tereny południowowschodniej części Karpat - Pogórza Przemyskiego oraz Bieszczad.
Zobacz więcej na temat:  dzieci Joanna Ficińska Nela Mała Reporterka żbik przyroda zwierzęta