Polskie Radio
Section05
11 listopada

PR24 Jan Żaryn o niepodległości. "100 lat temu suwerenność była rozumiana w sensie gospodarczym"

W przeddzień Święta Niepodległości w Polskim Radiu 24 prof. Jan Żaryn, historyk, dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego, mówił o historycznych aspektach niepodległości i suwerenności, ale także o kwestiach politycznych i społecznych, zarówno w kontekście Polski, jak i państw ościennych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Opaliński Jan Żaryn niepodległość odzyskanie niepodległości 11 listopada

Akcja "Szkoła do hymnu". Prawie w 500 polskich placówkach dzieci odśpiewały Mazurka Dąbrowskiego

488 polskich szkół za granicą wzięło udział w akcji "Szkoła do hymnu" - najwięcej w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, na Litwie i Ukrainie - poinformował resort edukacji. Wydarzenie ma na celu włączenie społeczności szkolnej w świętowanie rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Edukacji i Nauki 11 listopada szkoła

Szef MON do żołnierzy: dbajmy o to, aby decyzje dotyczące Polski i Polaków zapadały w Warszawie

- Bez państwowości polskiej nie możemy czuć się gospodarzami na naszej ziemi. Stąd też niezwykle ważna rola Wojska Polskiego jako gwaranta naszego bezpieczeństwa oraz niepodległości - powiedział minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak w Warszawie podczas uroczystości wręczenia wyróżnień i odznaczeń, która odbyła się w przeddzień 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo Wojsko Polskie Mariusz Błaszczak 11 listopada Święto Niepodległości

Narodowe Święto Niepodległości 2023. Sprawdź plan obchodów i najważniejszych wydarzeń

Modlitwy w intencji ojczyzny, uroczyste obchody z przedstawicielami najwyższych władz państwowych, niepodległościowe koncerty patriotyczne oraz jak co roku akcja "Niepodległa do hymnu", czyli wspólne śpiewanie Mazurka Dąbrowskiego – to tylko niektóre z wydarzeń zaplanowanych na 10 i 11 listopada. W tym roku przypada 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Święto Niepodległości Andrzej Duda Warszawa 11 listopada niepodległość

Larmo znaczy larum – finał Roku Korfantego w "Trójce pod Księżycem"

"Larmo grają, Panie Korfanty, a Pan?". - Wojciech Korfanty od czasów gimnazjalnych niemal do końca życia, czyli przez pół wieku, służył "sprawie polskiej", a polski Śląsk stał się dla niego najważniejszą. Rok 2023 został ogłoszony między innymi "Rokiem Wojciecha Korfantego". W kwietniu minęła 150. rocznica urodzin jednego z "ojców niepodległości".
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Wojciech Korfanty Śląsk KSIĄŻKA TEATR powstania śląskie 11 listopada niepodległość Barbara Marcinik Wojciech Dorosz Trójka

Siostra Bernadeta Pasińska o łączności z ojczyzną, oddaloną tysiące kilometrów od Australii

- Wróciłam tuż przed pandemią. Osiemnaście lat to bardzo długi okres czasu. Inaczej wyglądała sytuacja gospodarcza Polski, kiedy wylatywałam do Australii w 2001 roku. W tym czasie zmieniła się również sytuacja ekonomiczna Polaków, którzy w ostatnich latach wyjeżdżali do Australii głównie ze względów turystycznych. Polacy po wojnie, czy w latach 80. wyjeżdżali ze względów ekonomicznych czy politycznych. Wyjechałam jako bardzo młoda osoba, ten czas na pewno mnie ubogacił. Wróciłam jako osoba dojrzalsza – mówi siostra Bernadeta Pasińska ze zgromadzenia Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej.
Zobacz więcej na temat:  emigracja emigracja zarobkowa Polonia Australia rodzina 11 listopada Święto Niepodległości tradycja flaga godło Małgorzata Frydrych

TYLKO U NAS Wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych przy Strzeleckiej 8. "Chcieliśmy, by warszawiacy włączyli się w ten koncert"

Z okazji zbliżającego się Narodowego Święta Niepodległości w Izbie Pamięci Strzelecka 8 zorganizowano wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, a także zwiedzanie zabytkowych piwnic, na których ścianach zachowały się inskrypcje wyryte przez więźniów dawnej katownii NKWD i UB w latach 1944-1945 i 1945-1948.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Europa NKWD komunizm PRL POLSKA niepodległość MUZYKA 11 listopada Instytut Pamięci Narodowej

Społeczne obchody Święta Niepodległości 10 listopada. Jest planowane wystąpienie Jarosława Kaczyńskiego

W piątek za tydzień, 10 listopada wieczorem odbędą się w Warszawie społeczne obchody związane ze Świętem Niepodległości, w których weźmie udział prezes PiS Jarosław Kaczyński. W planie jest m.in. złożenie kwiatów przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego oraz wystąpienie prezesa partii rządzącej na placu Piłsudskiego - informuje Prawo i Sprawiedliwość.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Święto Niepodległości 11 listopada Smoleńsk Jarosław Kaczyński Warszawa społeczeństwo

Remigiusz Farbotko: wróciliśmy z emigracji, to nie był dla nas szok kulturowy

Poza Polską spędziliśmy osiemnaście lat. W Londynie poznaliśmy się z żoną, tam minęło czternaście lat naszego wspólnego życia. Na emigracji urodziły się nasze dzieci. Pomimo małych różnic w codziennym życiu, bardzo dobrze odnaleźliśmy się w rzeczywistości popowrotowej. Polska była nam zawsze bliska. Czujemy się tu u siebie – wspomina rodzinny powrót z Londynu do Poznania, Remigiusz Farbotko.
Zobacz więcej na temat:  emigracja emigracja zarobkowa dzieci rodzina rodzina na swoim wychowanie Wszystkich Świętych Dzień Zaduszny Święto Niepodległości 11 listopada Londyn Poznań Małgorzata Frydrych

Rogale świętomarcińskie: tradycyjne, pyszne, koniecznie certyfikowane słodycze z Poznania

Powszechnie obchodzone Święto Niepodległości to oczywiście 11 listopada. Jednak dla mieszkańców Poznania i szerzej, Wielkopolski, to także dzień świętego Marcina. A jeśli tak, to niezbędnym elementem tego dnia jest rogal świętomarciński. Jego tradycja sięga podobno czasów pogańskich, jednak od 15 lat wymagają certyfikatu.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA jedzenie tradycja rogal świętomarciński Poznań Wielkopolska 11 listopada słodycze Szymon Majchrzak Piotr Firan Trójka

105 lat temu Polska odrodziła się jako królestwo

7 października 1918 roku Rada Regencyjna ogłosiła powstanie niepodległego Królestwa Polskiego. Przez blisko miesiąc formalnie Polska była królestwem bez króla. Teoretycznie władzę w państwie sprawowali arcybiskup warszawski Aleksander Kakowski, książę Zdzisław Lubomirski i ziemianin Józef Ostrowski, jednak faktyczne rządy stanowili niemieccy i austriaccy okupanci.
Zobacz więcej na temat:  niepodległość odzyskanie niepodległości 11 listopada