Polskie Radio
Section05
Afryka

Czy średniowieczne stroje władców Makurii były wygodne?

Stroje noszone przez ludzi mówią nam, kim oni są albo za kogo chcieliby uchodzić. Kolor, rodzaj tkaniny czy specyficzne elementy garderoby to rodzaj kodu, który zdradza miejsce danej osoby w hierarchii władzy. Takie przesłanki legły u podstaw projektu realizowanego przez interdyscyplinarny zespół naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu SWPS. Badacze analizują różne aspekty związane z ubiorem władców Makurii - chrześcijańskiego państwa, które istniało między VI a XIV stuleciem na terenie dzisiejszego Sudanu, czyli dawnej Nubii. 
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka archeologia średniowiecze Sudan Afryka Nubia

Porozumienie Turcji z Somalią. Chodzi o ochronę wód morskich

Agencja Anatolia poinformowała, że rząd Somalii zatwierdził podpisane z Turcją porozumienie o współpracy obronnej, przyznające Ankarze 10-letni mandat na ochronę wód morskich kraju. Minister ds. informacji Somalii Daud Aweis napisał na platformie X, że "ten przełomowy 10-letni pakt znacząco wzmocni wysiłki rządu Somalii na rzecz ochrony swojej suwerenności".
Zobacz więcej na temat:  Somalia ŚWIAT Turcja Afryka

TYLKO U NAS Porwanie Polki w Czadzie. Były misjonarz: to jeden z krajów podwyższonego ryzyka

- Kraje Sahelu to państwa podwyższonego, o ile nie wysokiego, ryzyka. Wyjeżdżając na misje czy nawet z posługą wolontariatu jako lekarz, czy pielęgniarka, trzeba się liczyć również i z tym że niekiedy przychodzi złożyć tę najwyższą ofiarę - z własnego życia - podkreślił w Polskim Radiu 24 ks. Marek Blecharczyk, były misjonarz.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Polskie Radio 24 Czad Afryka porwanie lekarz

Andrzej Duda zaprosił prezydent Tanzanii do Polski. "Otwarcie rynków na wzajemne inwestycje"

Goszczący w Tanzanii Andrzej Duda zaprosił prezydent tego kraju Samię Suluhu do złożenia oficjalnej wizyty w Polsce. - Dwustronne wizyty prezydentów najbardziej przyczyniają się do zacieśnienia relacji gospodarczych, ponieważ otwierają rynki na wzajemne inwestycje - powiedział prezydent RP.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Andrzej Duda prezydent Tanzania GOSPODARKA Afryka Afryka Wschodnia