Polskie Radio
Section05
Archiwum Akt Nowych

"Nagranie filmowe bywa jedynym materiałem źródłowym". Olczak o roli Festiwalu NNW w pokazywaniu historii

- Duża część, szczególnie ludzi młodych, lubi historię słuchać ustami świadków, a bez nagrań nie będziemy w stanie przemawiać do młodego pokolenia, stąd waga Festiwalu NNW - mówił w Polskim Radiu 24 Mariusz Olczak, dyrektor Archiwum Akt Nowych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 festiwal filmowy Festiwal Filmowy Niepokorni Niezłomni Wyklęci Archiwum Akt Nowych dokument

Pamiątki legendy Solidarności przekazane państwu. Kołodziej: niektóre mają przedziwną historię

Do Archiwum Akt Nowych IPN trafiły dokumenty przekazane przez Andrzeja Kołodzieja, legendę Solidarności i Solidarności Walczącej oraz sygnatariusza Porozumień Sierpniowych. W rozmowie z Polskim Radiem Andrzej Kołodziej powiedział, że niektóre z przekazanych dokumentów mają "przedziwną historię".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Archiwum Akt Nowych Solidarność Andrzej Kołodziej opozycja demokratyczna PRL historia Polski Solidarność Walcząca

Przekazanie archiwum kpt. Kamińskiego. Wiceszef MSZ: wyjątkowy zapis dorobku powstańca

Archiwum kapitana Mariana Kamińskiego - legendarnego dowódcy Zgrupowania "Żaglowiec" podczas Powstania Warszawskiego - zostało przekazane do Archiwum Akt Nowych w Warszawie. Dokumenty i zdjęcia zostały sprowadzone ze Stanów Zjednoczonych dzięki współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA archiwum służby i bezpieczeństwo historia Polski Ministerstwo Spraw Zagranicznych Szymon Szynkowski Powstanie Warszawskie Archiwum Akt Nowych

"Były to jednoznaczne protesty przeciwko władzy komunistycznej". Olczak o wydarzeniach radomskich

Z okazji 45. rocznicy strajków Archiwum Akt Nowych, wpisując się w ogólnonarodowe obchody prezentuje mediom unikalne, oryginalne dokumenty pochodzące m.in. z materiałów archiwalnych Komitetu Centralnego PZPR, zbiorów Władysława Siła-Nowickiego, Stanisława Grocholskiego i innych. Gościem Polskiego Radia 24 był Mariusz Olczak, dyrektor Archiwum Akt Nowych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski Tadeusz Płużański Archiwum Akt Nowych Czerwiec 1976 Polskie Radio 24

"Jedna z najważniejszych zwycięskich bitew polskich". Rusza kampania "Pamiętamy! - 100-lecie Bitwy Warszawskiej"

Cykl wykładów na temat Bitwy Warszawskiej, trzy wystawy z nią związane, konkurs na komiks, interaktywne lekcje zdalne, przedstawienia szkolne online oraz akcja porządkowania i odwiedzania grobów bohaterów. To wszystko w ramach kampanii "Pamiętamy! - 100-lecie Bitwy Warszawskiej".
Zobacz więcej na temat:  1920 bitwa warszawska Konstanty Radziwiłł POLSKA Archiwum Akt Nowych historia Polski

Akcja #JednymGłosem. Wirtualny chór dla upamiętnienia Powstania Warszawskiego

- Chcemy by był to hołd pamięci. Nie możemy w tym roku zobaczyć się na żywo, zachęcamy, by spotkać się za pomocą łącz internetowych, telewizji, by zaśpiewać dla powstańców - mówił o akcji #JednymGłosem  Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA POLSKA Powstanie Warszawskie Muzeum Powstania Warszawskiego Archiwum Akt Nowych Antoni Chruściel Polskie Radio 24

#Zostańwdomu. Dyrektor Archiwum Akt Nowych: przejrzyjmy się w polskiej historii

- Namawiamy, by poświecić ten czas na zajęcie się domowymi archiwami. W Archiwum Akt Nowych znajduje się największy zbiór spuścizn prywatnych opisujących polską historię XX wieku. Mimo zniszczeń II wojny światowej zgromadziliśmy kilkaset relacji opisujących fragmenty życia Polaków - mówił w Polskim Radiu 24 dr Mariusz Olczak, dyrektor Archiwum Akt Nowych.
Zobacz więcej na temat:  Archiwum Akt Nowych historia Polski #zostańwdomu POLSKA społeczeństwo

Mariusz Olczak: wszystko zależy od wrażliwości historycznej

- W archiwach prywatnych rożnych osób są czasem dokumenty o randze państwowej. Bywało tak, że ktoś na przykład, będąc urzędnikiem "brał pracę do domu" i w ten sposób te dokumenty znalazły się w prywatnych zbiorach. Niestety czasem trafiają one potem na śmietnik. To wszystko zależy od wrażliwości historycznej - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Mariusz Olczak z Archiwum Akt Nowych.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Grzybowski Powstanie Warszawskie historia Polski Archiwum Akt Nowych

M. Olczak: są rodziny, które dbają o swoje archiwa

- Jesteśmy instytucją, która jako pierwsza otworzyła się na archiwa społeczne. Dzięki temu zgromadziliśmy duży zasób nowych dokumentów, które pochodzą z rąk prywatnych i które są udostępniane m.in. u nas w pracowni w Warszawie - powiedział w "Sygnałach Dnia" Mariusz Olczak, zastępca dyrektora Archiwum Akt Nowych w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Archiwum Akt Nowych społeczeństwo fotografia zdjęcia archiwum archiwizacja dokumentacja Mateusz Drozda