Polskie Radio
Section05

Auschwitz

Piotr Gliński: to Niemcy postanowili wyniszczyć naród żydowski, polski i elity innych narodów

W Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu wicepremier i minister kultury Piotr Gliński przypomniał o niemieckiej odpowiedzialności za zbrodnie na wielu narodach podczas II wojny światowej. Dziś przypada 76. rocznica wyzwolenia niemieckiego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau.
Zobacz więcej na temat:  Auschwitz rocznica Holokaust Żydzi niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne III Rzesza II wojna światowa Piotr Gliński Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego POLSKA

76. rocznica wyzwolenia Auschwitz w przestrzeni wirtualnej

- To jest bardzo trudny rok i nie jest możliwe zorganizowanie normalnych uroczystości. Ocalali, którzy mają 80-90 lat są w pierwszej grupie ryzyka. Dlatego przenieśliśmy wszystko do internetu, gdzie można będzie uczestniczyć w obchodach online - mówił w Dwójce dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau Piotr Cywiński, odnosząc się do 76. rocznicy wyzwolenia obozu.
Zobacz więcej na temat:  Auschwitz rocznica Dwójka Paweł Siwek

Premier: pamięć o ofiarach Auschwitz stanowi ważną część naszej tożsamości

- Kiedy Polska w 1918 roku odzyskała niepodległość, nikt nie przypuszczał, że na jej terenach niemieccy naziści zbudują najstraszliwszą machinę śmierci w historii świata – KL Auschwitz-Birkenau. Pamięć o ofiarach stanowi ważną część naszej tożsamości - napisał w środę premier Mateusz Morawiecki.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy III Rzesza Holokaust niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne II wojna światowa POLSKA

Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej: ta wojna wciąż dzieli

- W kategoriach osobistych, ofiar i państw, które są dziedzicem tego strasznego doświadczenia, jakie zgotowało nam państwo niemieckie, III Rzesza, w porozumieniu ze Związkiem Sowieckim, cierpienie powinno łączyć, cierpienia nie porównuje się między państwami - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia dr Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Muzeum II Wojny Światowej Westerplatte historia Polski Holokaust Niemcy Rosja polityka POLSKA

76. rocznica wyzwolenia obozu śmierci w Auschwitz. Uroczystości tylko online

Byłe więźniarki Auschwitz – Zdzisława Włodarczyk i Anita Lasker-Wallfisch, prezydent RP Andrzej Duda oraz dyplomaci z Izraela i Rosji zabiorą głos podczas uroczystości 76. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz. Z powodu pandemii obchody odbędą się tylko online. 27 stycznia, w rocznicę wyzwolenia Auschwitz przypada - ustanowiony przez ONZ - Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy III Rzesza Holokaust niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne II wojna światowa POLSKA

"Poważny i niebezpieczny błąd". Ambasada w Rzymie reaguje na "polski obóz koncentracyjny Auschwitz"

W przeddzień obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu Ambasada Rzeczypospolitej w Rzymie rozesłała apel do włoskich mediów, by nie używały w swoich publikacjach błędnej nazwy "polski obóz koncentracyjny Auschwitz". "Określenia te stanowią poważny i niebezpieczny błąd, który wypacza prawdę historyczną" - przypomina ambasada. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Europa Zachodnia Włochy II wojna światowa historia Polski Niemcy Holokaust

Kontrowersje wokół rzekomej zdrady Stanisława Jastera

Stanisław Gustaw Jaster był żołnierzem Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej. Wywieziony do obozu KL Auschwitz działał w konspiracyjnym ruchu oporu. Po ucieczce stamtąd brał udział w specjalnych akcjach AK, w tym likwidowaniu zdrajców i konfidentów. W 1943 roku oskarżono go o współpracę z Niemcami. Zaginął w niewyjaśnionych okolicznościach po 12 lipca 1943 roku, prawdopodobnie został zabity przez kolegów z konspiracji.
Zobacz więcej na temat:  Armia Krajowa II wojna światowa Polskie Państwo Podziemne Katarzyna Jankowska