Polskie Radio
Section05
Brexit

Królikowska-Avis o umowie między UE a Wielką Brytanią: obie strony odtrąbiły zwycięstwo

- Kości zostały rzucone. W brytyjskich komentarzach można usłyszeć, że Unia ma swoje kłopoty, prezydencja niemiecka nie miała się za bardzo czym pochwalić, więc Angeli Merkel mogło zależeć na tym, by zawarto umowę. Obie strony odtrąbiły zwycięstwo - powiedziała Elżbieta Królikowska-Avis, publicystka i wieloletnia korespondentka polskich mediów w Wielkiej Brytanii.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Unia Europejska Wielka Brytania Antoni Trzmiel Brexit ŚWIAT

Umowa między UE a Wielką Brytanią. Konrad Szymański wskazał korzyści dla Polaków

Uzgodnienie umowy między UE a Wielką Brytanią jest dobrą wiadomością dla polskich przedsiębiorców i obywateli; ograniczy ona negatywne skutki brexitu - powiedział minister ds. UE Konrad Szymański. Dodał, że Polska od początku zabiegała o konstruktywne i wytrwałe działania UE w tej sprawie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Konrad Szymański MSZ Wielka Brytania Unia Europejska Bruksela Londyn Brexit umowa społeczeństwo

"Dość twardy brexit". Dr Przemysław Biskup o umowie UE z Wielką Brytanią

- Mamy koniec początku, zamknięcie okresu rozwodowego. Mamy też otwarcie okresu opóźnionej tranzycji. Przy wstępowaniu Wielkiej Brytanii do UE trwała ona dekadę. W drugą stronę będzie podobnie, a nawet dłużej. Trudniej przecina się więzy niż się je buduje - mówił na antenie Polskiego Radia 24 dr Przemysław Biskup z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.   
Zobacz więcej na temat:  Brexit Wielka Brytania Unia Europejska

Szymański: umowa między UE a W. Brytanią to dobra wiadomość dla Polaków

Uzgodnienie umowy między UE a Wielką Brytanią jest dobrą wiadomością dla polskich przedsiębiorców i obywateli. Ograniczy negatywne skutki brexitu - powiedział w piątek minister ds. europejskich Konrad Szymański. Podkreślił, że Polska od początku zabiegała o konstruktywne i wytrwałe działania UE w tej sprawie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Unia Europejska Wielka Brytania Brexit Konrad Szymański umowa

Kompromis ws. brexitu. Unijni ambasadorowie ocenią porozumienie pomiędzy Unią a Wielką Brytanią

O 10.30 w Brukseli spotykają się ambasadorowie krajów członkowskich, by ocenić wynegocjowane wczoraj porozumienie handlowe miedzy Unią Europejską a Wielką Brytanią. Kompromis osiągnięto w czwartek po trudnych i wielomiesięcznych negocjacjach, tydzień przed zakończeniem okresu przejściowego - poinformowała korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska Brexit Wielka Brytania

Brytyjska opozycja o porozumieniu z UE. Partia Pracy: umowa niedobra, jej brak - jeszcze gorszy

Według lewicy brexitowa umowa jest zła, ale jest za późno, by ją poprawić. Premier Szkocji uważa, że porozumienie z UE potwierdza tylko, że należy odłączyć się od Królestwa i przystąpić do Unii na nowo. "Zwycięstwo nad establishmentem" - komentuje z kolei Nigel Farage z Brexit Party. Brytyjska opozycja reaguje na umowę Londynu i Brukseli.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Wielka Brytania Europa Brexit Unia Europejska

"Odzyskaliśmy kontrolę". Boris Johnson o umowie Wielkiej Brytanii z UE

- Odzyskaliśmy kontrolę nad naszym prawem i naszym przeznaczeniem. Nad każdym najmniejszym szczegółem naszych regulacji. Od 1 stycznia będziemy poza unią celną i jednolitym rynkiem. Brytyjskie prawo tworzone będzie tylko przez brytyjski parlament, a interpretowane przez brytyjskie sądy. Jurysdykcja Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości się zakończy - powiedział brytyjski premier Boris Johnson podczas konferencji prasowej, krótko po ogłoszeniu informacji o zawarciu porozumienia z UE.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska Wielka Brytania Boris Johnson Brexit handel umowa Bruksela