Polskie Radio
Section05
Brexit

Nastroje na Wyspach po brexicie. Dr Przemysław Biskup: dla Brytyjczyków to zamknięcie pewnego etapu

- Większość Brytyjczyków jest zadowolona z umowy z tego względu, że jest to zamknięcie pewnego etapu. Umowa broni podstawowych zasad współpracy gospodarczej - powiedział dr Przemysław Biskup z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Dodał przy tym, że jednak trudno mówić o entuzjazmie. 
Zobacz więcej na temat:  Brexit Wielka Brytania Unia Europejska handel umowa granica kontrola ŚWIAT Europa Polskie Radio 24

Rok 2020 upłynął pod znakiem walki o demokrację na Białorusi

Rozgłośnia "Radio Swaboda" przeprowadziła internetowy sondaż, który miał wskazać osoby i wydarzenie mijającego roku. Na pierwszym miejscu znalazły się wszystkie panie, które uczestniczyły w akcjach protestacyjnych kobiet. Na drugim miejscu Swiatłana Cichanouska, była opozycyjna kandydatka na prezydenta. Na trzecim miejscu słuchacze rozgłośni wybrali Ninę Bagińską. To 73-letnia emerytka, która na wszystkie wiece przychodzi z historyczną biało-czerwono-białą flagą.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Brexit Koronawirus w Polsce Kraków Wawel Enigma Polonia

Po brexicie wracają odprawy celno-graniczne. Nowe obowiązki dla przedsiębiorców

Ministerstwo Finansów przypomina, że w związku z brexitem wraz z początkiem roku w Wielkiej Brytanii przestaje obowiązywać unijne prawo celne i podatkowe. Oznacza to, że pojawią się kontrole towarów na granicy tego kraju z Unią Europejską i konieczne będzie przeprowadzenie odpraw celno-granicznych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Krajowa Administracja Skarbowa Wielka Brytania Brexit granica podatki

Wielka Brytania poza Unią Europejską. Co to oznacza dla wzajemnych relacji?

O północy zakończył się 11-miesięczny okres przejściowy, w którym Wielka Brytania, choć nie należała do Wspólnoty, pozostawała związana z nią wszystkimi regulacjami. Teraz obowiązuje już nowa umowa handlowa i otwiera się nowy rozdział w relacjach Brukseli z Londynem. Dlaczego doszło do tego rozwodu? Jaka mogą wyglądać stosunki między Wielką Brytanią a Unią Europejską?
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Brexit Wielka Brytania Unia Europejska

Dr Małgorzata Bonikowska: dopiero teraz odczujemy brexit

- Wielka Brytania, wychodząc z Unii Europejskiej, wyszła z unii celnej i jednolitego rynku. W związku z tym nie będzie korzystać ze swobodnego przepływu osób, towarów, usług i kapitału - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Małgorzata Bonikowska z Centrum Stosunków Międzynarodowych. Na co powinniśmy przygotować się w związku z brexitem?
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Więcej świata Unia Europejska Michał Strzałkowski Wielka Brytania Brexit

Królikowska-Avis o umowie między UE a Wielką Brytanią: obie strony odtrąbiły zwycięstwo

- Kości zostały rzucone. W brytyjskich komentarzach można usłyszeć, że Unia ma swoje kłopoty, prezydencja niemiecka nie miała się za bardzo czym pochwalić, więc Angeli Merkel mogło zależeć na tym, by zawarto umowę. Obie strony odtrąbiły zwycięstwo - powiedziała Elżbieta Królikowska-Avis, publicystka i wieloletnia korespondentka polskich mediów w Wielkiej Brytanii.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Unia Europejska Wielka Brytania Antoni Trzmiel Brexit ŚWIAT