Polskie Radio
Section05

DebatyPR24

Debata Poranka. Jak rozmawiać z Izraelem?

- Utraciliśmy już istotę dyskusji w sporze między Polską a Izraelem. Dyskusja nie toczy się już o prawdę historyczną, o to kto kolaborował z Niemcami, a kto nie. Toczy się przepychanka między oba państwami, łapanie za słowa i robienie wokół tego skandalu – powiedział w Debacie Poranka Grzegorz Łaguna z Superstacji. O sporze polsko-izraelskim mówili także Jacek Liziniewicz (Gazeta Polska Codziennie) i publicysta Wojciech Korkuć.
Zobacz więcej na temat:  Izrael Holokaust Auschwitz IPN

Polsko-niemieckie rozmowy na szczycie. Nowe otwarcie?

– Nareszcie tego typu rozmowa wyglądała normalnie, a nie tak, że przyjeżdża ktoś obrażony i nabzdyczony. W tym kontekście możemy mówić o dobrej zmianie – mówił w Debacie Dnia o wizycie premiera Morawieckiego w Berlinie Jarosław Włodarczyk z Press Club Polska. Gościem Polskiego Radia 24 był również Jakub Jałowiczor z „Gościa Niedzielnego”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Berlin Niemcy Angela Merkel Mateusz Morawiecki Nord Stream 2

"Szef rządu poszuka w Berlinie tematów, które nas łączą"

- Premier Morawiecki spogląda na Niemcy w bardzo praktyczny sposób - z punktu widzenia kogoś, kto zajmuje się ekonomią, kogoś, dla kogo ważna jest gospodarka – powiedział w Debacie Dnia Grzegorz Łaguna z Superstacji. O tym, czego się można spodziewać po piątkowym spotkaniu polskiego premiera z kanclerz Niemiec mówił także Karol Gac z portalu Do Rzeczy.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Berlin Angela Merkel Mateusz Morawiecki

"Morawiecki orbanizuje polską politykę zagraniczną"

– To będzie wizyta zapoznawcza, Mateusz Morawiecki "orbanizuje" polską politykę zagraniczną – oceniał w Debacie Poranka Bartłomiej Radziejewski z "Nowej Konfederacji". Polski premier w piątek, 16 lutego, złoży wizytę w Berlinie, gdzie spotka się z kanclerz Angelą Merkel. Gościem Polskiego Radia 24 był również Maciej Kożuszek z "Gazety Polskiej Codziennie".
Zobacz więcej na temat:  Mateusz Morawiecki Niemcy Angela Merkel

Archiwalne materiały nt. zbrodni wojennych trafiły do Polski

Polska otrzymała materiały zgromadzone przy ONZ. „Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami uzyska dostęp do archiwalnych materiałów Komisji Narodów Zjednoczonych ds. Zbrodni Wojennych zawierających m.in. raport rządu emigracyjnego w Londynie nt. eksterminacji Polaków oraz Zagłady Żydów” - poinformowała wiceminister kultury Magdalena Gawin. O tym, czy dokumenty pomogą Polsce w prowadzeniu narracji historycznej, rozmawiali w Debacie Dnia Jakub Szczepański (Fakt) i Krzysztof Losz (Nasz Dziennik).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 IPN totalitaryzm polityka historyczna Izrael Władysław Frasyniuk

Śledztwo ws. umów na autostradę A2. Komentarze

– Nie mieliśmy doświadczenia, a bardzo potrzebowaliśmy autostrad – mówił w Debacie Dnia Tomasz Wróblewski z Warsaw Enterprise Institute. Prokuratura Krajowa potwierdziła, że będzie prowadzone śledztwo w sprawie umów koncesyjnych podpisanych na budowę autostrady A2 między Koninem a Świeckiem. Gościem Polskiego Radia 24 był również Bartłomiej Radziejewski z „Nowej Konfederacji”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Zbigniew Ziobro Jan Kulczyk prywatyzacja autostrada a2

Prokuratorskie zarzuty po prywatyzacji Ciechu

 - Polska klasa polityczna od początku III RP karmiona była neoliberalną papką, tzn. edukacją w duchu rynkowym. Ta neoliberalna dominacja spowodowała swoistą mentalność, która wpłynęła na charakter motywacji jakimi kierują się dziś ludzie idący do polityki – powiedział w kontekście zatrzymań ws. prywatyzacji Ciechu politolog prof. Kazimierz Kik. Gośćmi Debaty Poranka byli także Jacek Liziniewicz (Gazeta Polska Codziennie) i Grzegorz Łaguna (Superstacja).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 prywatyzacja CBA policja przestępczość gospodarcza finanse

„Sprzedaż spółki Ciech odbyła się po cenach hurtowych”

Sześć osób, w tym były wiceminister skarbu w rządzie PO-PSL Paweł T. i były prezes Giełdy Papierów Wartościowych, zostało zatrzymanych w sprawie prywatyzacji Ciechu - poinformowało Centralne Biuro Antykorupcyjne. O nieprawidłowościach podczas prywatyzacji spółki Ciech, lidera polskiego rynku chemicznego i jednej z największych polskich firm o międzynarodowym zasięgu, mówili w Debacie Poranka Piotr Nisztor (Gazeta Polska Codziennie) oraz Adam Ostolski (Krytyka Polityczna).
Zobacz więcej na temat:  CBA giełda papierów wartościowych Jan Kulczyk Rosja przemysł POLSKA gpw

"Decyzja prezydenta daje przestrzeń do wyjścia z impasu"

„Skierowanie przez prezydenta Andrzeja Dudę pytania ws. nowelizacji ustawy o IPN do Trybunału Konstytucyjnego widzimy jako drzwi, z których można zacząć jakiś dialog” - powiedziała w środę ambasador Izraela Anna Azari. O decyzji prezydenta mówili w audycji Debata Poranka Michał Rachoń (TVP Info) i dr Sebastian Gajewski (Centrum im. Ignacego Daszyńskiego).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Andrzej Duda IPN Ryszard Czarnecki Parlament Europejski Trybunał Konstytucyjny

Prezydent podpisał ustawę o IPN. „Najlepsze z możliwych wyjść”

Prezydent podjął decyzję o podpisaniu nowelizacji ustawy o IPN i skierowaniu jej do Trybunału Konstytucyjnego. W specjalnym oświadczeniu Andrzej Duda powiedział, że nowelizacja dotyczy bolesnej i delikatnej kwestii. Jednak ochrona dobrego imienia państwa polskiego i Polaków przed pomówieniami o udział w zagładzie jest decydująca - oświadczył. O decyzji prezydenta ws. ustawy o IPN-ie mówili w audycji Debata Dnia Adam Borowski („Gazeta Polska”) i Grzegorz Gruchalski (Warszawskie Forum Samorządowe).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Andrzej Duda IPN Izrael Holokaust