Polskie Radio
Section05

Dwójka Ukraina

Polacy cenią ciężką pracę. "W Ukraińcach zobaczyliśmy siebie"

Znakomita większość Polaków popiera ukraińskie dążenia do całkowitego uniezależnienia się od Rosji i wygrania wojny bez ponoszenia strat w wyniku politycznych kompromisów. Jednocześnie nasi wschodni sąsiedzi przypominają nam o przeszłości. - Zobaczyliśmy w nich siebie samych, wyjeżdżających do Wielkiej Brytanii, Holandii. Zobaczyliśmy też ludzi, którzy bardzo ciężko pracują - mówił w Dwójce Marcin Duma, badacz opinii i prezes IBRIS.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie Dwójka uchodźcy Białoruś kryzys migracyjny Michał Szułdrzyński

Festiwal "Eufonie". Święto dla polskich i ukraińskich melomanów

- Największym naszym sukcesem jest zaproszenie maestro Sylwestrowa i premiera VIII Symfonii, która wybrzmi nie w Kijowie, nie w Londynie, Paryżu, Berlinie, tylko w Warszawie. Ten kontekst jest bardzo ważny - mówił w "Poranku Dwójki" prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury, które jest organizatorem trwającego w Warszawie IV Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej "Eufonie".
Zobacz więcej na temat:  Eufonie Dwójka Paweł Siwek muzyka klasyczna Narodowe Centrum Kultury Rafał Wiśniewski

"Ukraina. Pod innym niebem". Ukraińscy artyści opowiadają o wojnie

- Kiedy się obudziłam tego dnia, wspomniałam słowa swojej babci, która żyła podczas II wojny światowej i zawsze podczas świąt, kiedy wznosiła toasty, mówiła, że najważniejsze jest, żeby nie było wojny. Będąc małą dziewczynką, nie rozumiałam, dlaczego dla babci jest to takie ważne. Tego dnia zrozumiałam, o co chodziło, co czuła i o co dokładnie jej chodziło - opowiadała Julia Zakharova, artystka prezentująca swoje prace na wystawie "Ukraina. Pod innym niebem". 
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Aldona Łaniewska-Wołłk SZTUKA Ukraina Centrum Sztuki Współczesnej

Instytut Pileckiego pokazuje twarze ofiar obławy augustowskiej i dokumentuje zbrodnie rosyjskie na Ukrainie

- To olbrzymia satysfakcja, że prawda ta triumfuje po latach mimo ogromnego wysiłku, żeby ją ukryć - mówił na antenie Dwójki Tomasz Stefanek, pełnomocnik dyrektora ds. programowych Instytutu Pileckiego. W Dwójce rozmawialiśmy o wystawie "Lipcowi. Twarze ofiar Obławy Augustowskiej", pokazywanej na warszawskim Skwerze Hoovera, i o dokumentowaniu rosyjskich zbrodni wojennych na Ukrainie.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Instytut Pileckiego zbrodnie wojenne

Alicja Rosé oddaje głos ukraińskim poetom

- Czuję, że w Polsce wyrosłam w cieniu historii i po raz pierwszy eskalacja wojny wypchnęła mnie do teraźniejszości. Po raz pierwszy nie żyję w historii, żyję w teraźniejszości. Zastanawiałam się, co mogę zrobić - mówiła w Dwójce Alicja Rosé, poetka, tłumaczka i ilustratorka, która w ostatnim czasie wydała tom wierszy "morze nocą jest mięśniem serca".
Zobacz więcej na temat:  poezja Dwójka Paweł Siwek wojna na Ukrainie

Spektakl "Oswobodzeni" – wojna bez przyzwyczajenia

– Zawsze istnieje rodzaj przyzwyczajenia się, nawet do najgorszych rzeczy. Ponieważ wojna trwa już od końcówki lutego, w naszej świadomości ona istnieje, z nią żyjemy. Bardzo ważne jest, aby o niej umiejętnie ciągle mówić, naciskać guzik "uwaga – to barbarzyństwo" – mówił w Dwójce aktor Leszek Zduń o spektaklu "Oswobodzeni", związanym z 83. rocznicą agresji ZSRR na Polskę i aktualnymi wydarzeniami na Ukrainie. 
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Paweł Siwek agresja sowiecka spektakl Instytut Pileckiego 17 września 1939

Ukraina - Dzień Niepodległości z dumą i niepokojem

- Obchodzimy ten dzień z niepokojem, ale też z dumą. Nikt by nie powiedział, że Ukraina przetrwa tak długo - mówię zarówno o tym 31-leciu, jak i tym półroczu od początku wojny, która trwa już na pełną skalę. Bo wojna trwa od ośmiu i pół roku - podkreślił w Dniu Niepodległości Ukrainy Anton Marczyński, szef sekcji ukraińskiej Polskiego Radia dla Zagranicy.
Zobacz więcej na temat:  Święto Niepodległości Polskie Radio dla Zagranicy Ukraina Paweł Siwek Dwójka

"Nad zbrodniami rosyjskimi na Ukrainie nie może zapanować cisza"

- Nasze zadanie polega na tym, żeby tą pamięć zapisać w taki sposób, żeby była ona aktywna wtedy, gdy o tych zbrodniach nie będzie można mówić. Kiedy ruszą te wszystkie procedury prokuratorskie, śledcze, związane z oskarżeniem Rosji o dokonane zbrodnie, będą one objęte klauzulą tajności - mówiła w "Poranku Dwójki" o pracy Centrum Lemkina Instytutu Pileckiego Barbara Konarska, rzecznik tej instytucji.
Zobacz więcej na temat:  Instytut Pileckiego Ukraina Paweł Siwek wojna na Ukrainie Dwójka