Polskie Radio
Section05

Dwójka

Jan Jakub Kolski: karmię się kontaktem ze światem inaczej ożywionym niż świat zewnętrzny

- Przeniosłem się na wieś. Moimi towarzyszami życia są cztery psy. To tam głównie spędzam czas. Mieszkam daleko od głównych ośrodków, w których media byłyby mną zainteresowane. Czasem jednak jak ktoś ma ochotę, to przyjeżdża do mnie i wtedy rozmawiamy - mówił w Dwójce Jan Jakub Kolski. Reżyser przypomniał o sobie niedawno nowym filmem pt. "Wariaci".
Zobacz więcej na temat:  film polski Jakub Kukla Jan Jakub Kolski FILM KULTURA kino

Edward Redliński i jego twórczość - wspomnienie o zmarłym pisarzu

11 lipca w wieku 84 lat zmarł prozaik, dramatopisarz i scenarzysta Edward Redliński - autor "Konopielki", "Awansu", "Listów z Rabarbaru" i "Dolorado". W "Strefie literatury" pisarza wspominali i mówili o jego twórczości: prof. Anna Nasiłowska, prezes Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz prof. Piotr Müldner-Nieckowski, wiceprezes Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.
Zobacz więcej na temat:  literatura Edward Redliński Wacław Holewiński Anna Nasiłowska KULTURA odeszli 2024

Mirosława Maludzińska: "Gang Zielonej Rękawiczki" to przygoda mojego życia

- Wspaniały scenariusz, wspaniały reżyser. Nie będę obiektywna, bo ja kochałam tę pracę. Kochałam ją każdego dnia. To było coś niesamowitego, prawdziwa przygoda życia - mówiła w Dwójce Mirosława Maludzińska, najstarsza aktorka w obsadzie międzypokoleniowego serialu "Gang Zielonej Rękawiczki".
Zobacz więcej na temat:  serial netflix Jakub Jamrozek premiera Mirosława Maludzińska Gang Zielonej Rękawiczki KULTURA

Sokołowsko - jedno z pierwszych sanatoriów na świecie. "To miejsce przełomowe dla medycyny"

W połowie XIX wieku we wsi Görbersdorf dr Hermann Brehmer utworzył pierwsze sanatorium. Miejsce to jest znane fanom Olgi Tokarczuk i "Empuzjonu". Dlaczego Sokołowsko - bo tak nazwano to miejsce - było fenomenem w tamtych czasach? Opowiedzieli nam o tym: prezes Fundacji Sztuki Współczesnej "In Situ" - Zuzanna Fogtt oraz animator kultury i przewodnik po tym miejscu - Tomasz Gładki.
Zobacz więcej na temat:  Monika Zając gruźlica muzeum Sokołowsko

Agata Łuksza: gwiazdy teatru z XIX w. były prekursorkami paraspołecznych relacji z fanami

- Trudność badań tego typu polega przede wszystkim na braku materiałów. Praktyki fanowskie, podobnie jak szeroko rozumiana kultura popularna, nie były uważane za godne archiwizowania, w związku z czym te źródła są bardzo ograniczone. Jeśli natomiast uda się już znaleźć w prasie informacje na temat praktyk fanowskich, często mają one charakter krytyczny albo prześmiewczy - mówiła w Dwójce Agata Łuksza, autorka książki "Tort Marcello. Kultury fanowskie w teatrze XIX wieku".
Zobacz więcej na temat:  TEATR Monika Pilch Agata Łuksza Helena Modrzejewska Sarah Bernhardt KULTURA celebryci

"Astrid". Tłumaczka książki: czuję do Astrid Lindgren bardzo dużą sympatię i sentyment

- Książka zaczyna się, gdy Astrid Lindgren jest już osobą dorosłą. Jest w niej dużo retrospekcji, w związku z czym musiałam to jakoś rozwiązać, żeby było wiadomo, kiedy akcja toczy się współcześnie, a kiedy w przeszłości. Momentami było to trudne do wykonania - mówiła w Dwójce Barbara Niedźwiecka, tłumaczka książki Susanne Lieder pt. "Astrid. Opowieść o Astrid Lindgren".
Zobacz więcej na temat:  Astrid Lindgren literatura Monika Zając tłumacz KULTURA KSIĄŻKA Barbara Niedźwiecka

Żelki z lat 90. i jajo Obcego. Co trafia do pracowni konserwatorskiej ASP w Warszawie?

W "Kwadransie bez muzyki" wyruszyliśmy na spacer korytarzami Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Poznaliśmy drogę, jaką musi przejść konserwator, oraz dowiedzieliśmy się, że konserwacji są poddawane nie tylko dzieła sztuki, ale także np. rekwizyty filmowe takie jak jajo z filmu "Obcy – ósmy pasażer Nostromo".
Zobacz więcej na temat:  architektura Maria Czok Akademia Sztuk Pięknych Monika Jadzińska Anna Kowalik

Książka "Dziki Wschód. Transformacja po polsku". Przeperski: komunizm upadł dzięki Gorbaczowowi

Michał Przeperski to historyk, który podjął się opisu lat transformacji ustrojowej w Polsce. W ten sposób na rynku ukazała się książka "Dziki Wschód. Transformacja po polsku 1986-1993". Autor próbuje w niej przedstawić codzienność Polaków w tym przełomowym okresie oraz pokazać, jak wydarzenia tamtych lat wpłynęły na obecną rzeczywistość kraju.
Zobacz więcej na temat:  PRL historia Polski literatura Jakub Kukla Michał Przeperski KULTURA KSIĄŻKA

FREEDOM Film Festival. "Filmowcy nie są jeszcze obciążeni oczekiwaniami producentów"

Jego naczelnym tematem od początku istnienia jest wolność we wszystkich możliwych aspektach, a misją jest stworzenie przestrzeni, w której można rozmawiać o wolności i promować jej idee, stanowi miejsce, gdzie jest ona pielęgnowana przede wszystkim w zakresie wymiany myśli i poglądów - tak w skrócie o Freedom Film Festival mówią jego twórcy.
Zobacz więcej na temat:  film polski Marcin Pesta Łukasz Adamski