Polskie Radio
Section05
Dwudziestolecie międzywojenne

Twórczość Kazimierza Wierzyńskiego w przeddzień 50. rocznicy śmierci poety

Kazimierz Wierzyński zmarł w Londynie tuż po przygotowaniu do druku swego ostatniego tomu poetyckiego zatytulowanego "Sen mara". Biografia Wierzyńskiego jest charakterystyczna dla części inteligencji polskiej XX wieku, odcisnęły na niej piętno dwie wojny światowe i emigracyjna tułaczka. W okresie międzywojennym związany był z Warszawą, po 1939 r. pozostał na emigracji. O życiu i twórczości poety rozmawiali Tomasz Zapert i Jerzy Masłoń.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 książki Kazimierz Wierzyński poezja Dwudziestolecie międzywojenne

Wystawa "Odzyskana. Fotoreportaż z Warszawy 1918–1939"

Jak patrzyli na świat i co widzieli na ulicach Warszawy ówcześni fotoreporterzy? Jak dziś czytamy te zdjęciowe dokumenty Niepodległej Polski?  Wystawę „Odzyskana. Fotoreportaż z Warszawy 1918–1939” można oglądać do 24 lutego w Domu Spotkań z Historią w Warszawie. Gościem audycji była Anna Brzezińska - współkuratorka wystawy.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 fotografia Warszawa Dwudziestolecie międzywojenne

Losy reemigrantów po odzyskaniu przez Polskę niepodległości

Rocznica odzyskania niepodległości to dzień w którym dużo mówi się o sukcesie politycznym i wojskowym, ale szczególną role w tych dniach odgrywali zwykli ludzie, którzy musieli się wówczas borykać z w trudnościami dnia codziennego. O ludzkich losach w tych dniach mówił w Polskim Radiu 24 prof. Tomasz Sikorski, historyk z Uniwersytetu Szczecińskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 odzyskanie niepodległości Dwudziestolecie międzywojenne I wojna światowa

7x24. Jakie były stosunki polsko-ukraińskie w czasach II RP?

W audycji "7x24" historycy dyskutowali o stosunkach polsko-ukraińskich i sporze wokół Lwowa w okresie II Rzeczpospolitej. Gośćmi w studiu byli: prof. Janusz Odziemkowski (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego), prof. Wiesław Wysocki (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego), Piotr Dmitrowicz (historyk), Robert Czyżewski (Fundacja Wolność i Demokracja).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ukraina stosunki polsko-ukraińskie HISTORIA historia Polski II Rzeczpospolita II RP Dwudziestolecie międzywojenne Janusz Odziemkowski Piotr Dmitrowicz Katarzyna Gójska

Ambicje kolonialne II RP [INFOGRAFIKA]

Polaków pozbawionych swojego państwa ominął trwający przez cały XIX wiek wyścig o kolonie. Nie oznacza to jednak, że nie marzyli o własnych posiadłościach zamorskich. Odzyskanie niepodległości rozbudziło te nadzieje. Cała para poszła w gwizdek - na drodze kolonialnych starań stanął brak pieniędzy, dyplomatyczny opór i wybuch II wojny światowej.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski Dwudziestolecie międzywojenne kolonie infografika historia

7x24. Największe osiągnięcia II Rzeczpospolitej

W audycji "7x24" historycy dyskutowali o największych osiągnięciach II Rzeczpospolitej. Gośćmi w studiu byli: prof. Janusz Odziemkowski (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego), dr Tymoteusz Pawłowski, Tadeusz Płużański (Polskie Radio 24), dr Adam Dąbrowski (Archiwum Akt Nowych).
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA II RP I wojna światowa Dwudziestolecie międzywojenne Tadeusz Płużański Janusz Odziemkowski Adam Dąbrowski Katarzyna Gójska