Polskie Radio
Section05
Dwudziestolecie międzywojenne

Wszystkie grzechy II Rzeczpospolitej

– Świat prostytucji w dwudziestoleciu międzywojennym był bardzo skomplikowany. Panowała tam niezwykle szczegółowa hierarchia. Nie było wyraźnego podziału na świat biedy, zepsucia i na świat moralny. Te światy zdecydowanie się przenikały, a droga wiodąca z jednego świata do drugiego była szybsza, niż mogłoby się wydawać – mówił Paweł Rzewuski, historyk, filozof, autor książki "Grzechy Paryża Północy. Mroczne życie przedwojennej Warszawy".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Mateusz Matyszkowicz literatura literatura polska prostytucja Dwudziestolecie międzywojenne

"Grzechy Paryża Północy" - książka, która odsłania ciemne oblicze międzywojnia

- Wychwalając II Rzeczpospolitą nie można zapomnieć o jej mrocznych stronach - mówił historyk i filozof Paweł Rzewuski na antenie Polskiego Radia 24. Gość audycji jest autorem książki "Grzechy Paryża Północy", która opowiada o nieznanym obliczu Warszawy międzywojnia.
Zobacz więcej na temat:  Filip Memches KSIĄŻKA literatura literatura polska Dwudziestolecie międzywojenne II Rzeczpospolita KULTURA

Muzyka rozrywkowa w międzywojennej Polsce

- Patrząc na obfitość rynku rozrywki międzywojennej, to nadrabianie straszliwych zaległości po tylu latach zaborów jest bardzo istotnym elementem. Po prostu nagle chcieliśmy "doszlusować" do Europy i do świata i jednocześnie złączyło się to z ogólnoświatową modą i przemianą kulturową - opowiadał muzyk Jan Emil Młynarski.
Zobacz więcej na temat:  Dwudziestolecie międzywojenne KULTURA muzyka rozrywkowa Monika Zając Jan Młynarski

Marcin Rosowski: architektura czyni to osiedle wyjątkowym

- Była to sztandarowa realizacja odrodzonej Polski. Sam projekt był również prezentowany na II Międzynarodowym Kongresie Architektury Nowoczesnej we Frankfurcie nad Menem w 1929 roku. Jego tematem było mieszkanie, które będzie zapewniało podstawowe potrzeby egzystencji. Budując współcześnie nadal korzystamy z założeń, które zostały wtedy wypracowane - mówił w Dwójce wiceprzewodniczący Rady Osiedla Montwiłła-Mireckiego.
Zobacz więcej na temat:  architektura Łódź KULTURA Bartosz Panek Dwudziestolecie międzywojenne II RP II Rzeczpospolita

Hubalczycy nigdy się nie poddali

We wrześniu 1939 roku "Hubal" brał udział w obronie Grodna przed Armią Czerwoną. Po kapitulacji innych oddziałów pułk, w którym służył, zdołał przedrzeć się przez linie wroga. Mimo decyzji przełożonego o rozwiązaniu oddziału major Henryk Dobrzański postanowił kontynuować marsz ku stolicy i dalszą walkę.
Zobacz więcej na temat:  Dwudziestolecie międzywojenne Grodno Henryk Dobrzański HISTORIA II Rzeczpospolita II wojna światowa Niemcy POLSKA

"Życie z duszą czy bez". Życie i twórczość Tadeusza Gajcego

- Był on poetą wybitnym, a o konkretnej wizji Polski się nie wypowiadał. Na pewno miała to być Polska niepodległa i inna niż II Rzeczpospolita, bo Gajcy i jego środowisko dość mocno krytykowali II RP - powiedział o Tadeuszu Gajcym w Polskim Radiu 24 Maciej Urbanowski, literaturoznawca z Uniwersytetu Jagiellońskiego. 
Zobacz więcej na temat:  literatura Filip Memches Tadeusz Gajcy II wojna światowa poezja Dwudziestolecie międzywojenne