Polskie Radio
Section05

Europa

Niemcy: AfD wyprzedza SPD. Demonstracje w Chemnitz

Prawicowo-populistyczna Alternatywa dla Niemiec (AfD) wyprzedziła Socjaldemokratyczną Partię Niemiec (SPD) i jest obecnie drugim najpopularniejszym ugrupowaniem w kraju - wynika z opublikowanego we wtorek sondażu. Jak wskazuje Reuters wzrost poparcia dla AfD ma związek z napiętą sytuacją w Chemnitz w Saksonii, gdzie w ostatnich dniach trwały wielotysięczne demonstracje po zabójstwie 35-letniego Niemca, a także kontrdemonstracje przeciwników skrajnej prawicy. O sytuacji politycznej w Niemczech mówiła w Polskim Radiu 24 Aleksandra Rybińska, Sieci i wPolityce.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy migracja imigranci w Europie

Premier May: Skripala chcieli otruć dwaj oficerowie GRU

Mężczyźni podejrzani przez prokuraturę o próbę zabójstwa Siergieja Skripala zostali zidentyfikowani jako oficerowie rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU i musieli działać za przyzwoleniem władz w Moskwie. Decyzja o ataku musiała być podjęta na najwyższych szczeblach. Takie informacje przekazała premier Wielkiej Brytanii Theresa May. Po południu brytyjskie MSZ wezwało rosyjskeigo charge d'affaires.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Siergiej Skripal Rosja USA Wielka Brytania

Debata Dnia: Polscy prokuratorzy pracują w Smoleńsku

W Smoleńsku grupa polskich prokuratorów i techników kryminalistyki trzeci dzień prowadziła oględziny wraku samolotu Tu-154M. Według doniesień Gazety Polskiej, we wraku mogło dojść do podmiany czarnych skrzynek. Jak czytamy w artykule opublikowanym w środę, "nieuszkodzone rejestratory lotu polskiego tupolewa po zapakowaniu w worki zostały zabrane z wrakowiska i zniknęły. W ich miejscu kilka godzin później pojawiły się identycznie wyglądające skrzynki, tyle że z poważnymi uszkodzeniami". Sprawę komentowali goście Debaty Dnia: Michał Wróblewski z Wirtualnej Polski oraz Miłosz Lodowski, publicysta.
Zobacz więcej na temat:  Smoleńsk prokuratura Lech Kaczyński Rosja

Ambasadorowie UE potwierdzili wysłuchanie Polski 18 września

Unijni ambasadorowie oficjalnie zatwierdzili plan spotkania ministrów do spraw europejskich 18 września, a na nim drugie wysłuchanie Polski. Potwierdziły się doniesienia brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej z końca lipca. To wysłuchanie będzie miało taki sam przebieg jak pierwsze, czerwcowe. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska Komisja Europejska reforma sądownictwa migracja kryzys migracyjny

Trzeci dzień pracy polskich prokuratorów w Smoleńsku

W Smoleńsku polscy prokuratorzy kontynuują oględziny wraku samolotu Tu-154M. Trzeci dzień badane i fotografowane są fragmenty maszyny, która rozbiła się na lotnisku Siewiernyj 10 kwietnia 2010 roku. W katastrofie zginął prezydent Lech Kaczyński oraz 95 towarzyszących mu osób. Delegacja leciała do Katynia, aby oddać hołd oficerom zamordowanym przez oprawców z NKWD.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja Smoleńsk katastrofa w Smoleńsku prokuratura Katyń katastrofa smoleńska

Zwrot w niemieckiej polityce zagranicznej?

– Niestety deklaracja niemieckiego ministra zbiegła się w czasie z wizytą Putina w Mesebegu. Zostało to odebrane jako poparcie dla projektu Nord Stream 2 – powiedział dr Michał Kuź, ekspert ds. polityki z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego. W audycji „Szukając Dziury w Całym” rozmowa o zwrocie w polityce zagranicznej Niemiec. Czemu ma służyć? Czy naprawdę jest strategiczny czy może tylko taktyczny? Jak Polska powinna zachować się w takiej sytuacji?
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Niemcy Heiko Maas Rosja dyplomacja USA Stany Zjednoczone