Polskie Radio
Section05

FILM

Poznaliśmy laureatów Festiwalu Filmowego NNW w Gdyni. Oto nagrodzone dzieła

Dokumenty "1939 Oblężenie Warszawy" i ukraiński "Plai" a także amerykańsko-brytyjska produkcja fabularna "Mauretańczyk" to najlepsze filmy XIV Międzynarodowego Festiwalu NNW w Gdyni. Zwycięzcą w kategorii reportaż radiowy została audycja "Obraza obrazu" Mariusza Kamińskiego z Polskiego Radia Lublin. Najlepszym wideoklipem festiwalu został utwór "Dużo małych cudów" Kuby Knapa. Uroczysta gala finałowa Festiwalu NNW odbyła się w Teatrze Muzycznym w Gdyni.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo festiwal filmowy Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci Gdynia

Dyrektor Filmoteki Narodowej: nasze działania mają coraz większe znaczenie dla kultury polskiej

- W tym roku pozyskaliśmy grant europejski, który brutto wart jest prawie 30 milionów złotych. Te pieniądze zostaną przekazane na to, aby powstały zrekonstruowane wersje filmowe znaczących filmów - powiedział w Polskim Radiu 24 Robert Kaczmarek, dyrektor Filmoteki Narodowej - Instytutu Audiowizualnego. 
Zobacz więcej na temat:  Antoni Opaliński POLSKA KULTURA filmoteka narodowa

Córka, wnuczka i prawnuczka: opowieść o Simonie Kossak

Profesor Simona Kossak pochodziła ze słynnego rodu Kossaków. Miłość do zwierząt, chęć ich badania i poznawania, sprawiła, że porzuciła Kraków i odnalazła dom w Puszczy Białowieskiej. Znana była przede wszystkim z aktywności na rzecz zachowania resztek naturalnych ekosystemów Polski. Zasłynęła z bezkompromisowych poglądów, wrażliwości na los zwierząt i działań na rzecz ochrony przyrody, zwłaszcza Puszczy Białowieskiej. To jej zawdzięczamy wzbogacanie nauk przyrodniczych o wartości humanistyczne. Natalia Koryncka-Gruz nakręciła poświęcony jej film dokumentalny "Simona"
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Jaźwiński KULTURA film dokumentalny premiera festiwal filmowy Jerzy Skolimowski Simona Kossak Trójka

"Kobieta samotna" - nieszczęście wszechobecne

- Dla mnie ważne jest, żeby aktor stał się postacią, choć oczywiście czasami staje się to niebezpieczne i dla niego i dla otoczenia - mówiła reżyserka Agnieszka Holland w audycji z cyklu "Zapiski ze współczesności" w Polskim Radiu w 2000 roku. 30 września 1987 roku miała miejsce premiera filmu Agnieszki Holland "Kobieta samotna". Ten przejmujący obraz biedy i upokorzenia musiał czekać aż 6 lat na osłabienie cenzury, które umożliwiło pierwszy pokaz.
Zobacz więcej na temat:  film polski Agnieszka Holland PRL lata 80

PATRONAT "Janusz Nasfeter. Piękny okrutny świat". Dokument o wybitnym reżyserze na Festiwalu NNW

Debiutowali u niego Daniel Olbrychski, Henryk Gołębiewski i Filip Łobodziński. Teraz historię nieprzeciętnego reżysera opowiedziano na zakończenie pierwszego dnia Festiwalu Filmowego NNW w Gdyni. Mowa o Januszu Nasfeterze - twórcy kina o dzieciach i dla dzieci, zmarłym pod koniec XX wieku jako jeden z najbardziej niedocenionych polskich reżyserów.
Zobacz więcej na temat:  Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci POLSKA społeczeństwo Gdynia