Polskie Radio
Section05
Gabriela Darmetko

Coś wymyślnego z… pomidora czekoladowego!

Zanim pomidory trafiły na nasz stół, pokonały długą i burzliwą drogę – początkowo były uważane za trujące. Roślina ta pochodzi z zachodniej części Ameryki Południowej. Pierwsze z nich do Europy sprowadzili Hiszpanie, a to, że nazywamy je "pomidorami", zawdzięczamy Włochom. W ich języku "pomi dei mori" to "jabłka wrzosowisk".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Gabriela Darmetko STYL ŻYCIA kuchnia gotowanie Gaja Kuroń pomidory

Żonglerka, czyli medytacja nieco inaczej

Miłosz Bałdyga żonglerką zajmuje się od ośmiu lat. Na prowadzonych przez siebie warsztatach pokazuje, że ten rodzaj aktywności nie jest tylko cyrkową sztuczką, ale i sposobem na relaks, rozwijanie swojego mózgu i pokonanie słabości. –Kiedy już opanujemy podstawowe tricki, jest to jak stan medytacji. Skupiamy się w stu procentach na tym, co robimy i nie myślimy o niczym innym – mówi.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Gabriela Darmetko Piotr Stelmach STYL ŻYCIA

Social media w czasach zarazy. Czy zastąpią nam spotkania na żywo?

Od dawna mówiło się, że nowe technologie spłycają kontakty międzyludzkie. Aż do czasu, kiedy zostaliśmy zamknięci w domach z powodu pandemii. – W tym okresie wirtualne kontakty stały się jedynymi możliwymi. W związku z tym relacje wirtualne umocniły te tradycyjne – wskazuje Dagmara Plata-Alf z Akademii Leona Koźmińskiego.
Zobacz więcej na temat:  Trójka STYL ŻYCIA Gabriela Darmetko Ryszard Jaźwiński social media media społecznościowe aplikacje mobilne

"Szybka moda" – dlaczego nie warto za nią gonić?

Fast fashion, czyli "szybka moda", podobnie jak fast food, doraźnie zaspokaja nasze pragnienie, poprawia humor, a przede wszystkim jest tania. Koronawirus wstrzymał niemal wszystkie gałęzie przemysłu, w tym przemysł odzieżowy, przez co i my mamy czas zatrzymać się i zapytać: jak działa mechanizm fast fashion i jakie konsekwencje ze sobą niesie?
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Baron Gabriela Darmetko moda konsument zakupy przemysł koronawirus Chiny Bangladesz