Polskie Radio
Section05

Grudzień 1970

"Obraża pamięć o ludziach walczących o Polskę". Liziniewicz o zrównywaniu Grudnia ’70 z protestami Strajku Kobiet

- Łączenie tych wydarzeń jest totalnym absurdem. Robotnicy w okresie PRL nie walczyli z władzą demokratycznie wybraną, ale z władzą przyniesioną na sowieckich bagnetach, składającą się z ludzi, których celem było upodlenie polskiego narodu oraz wysługiwanie się wschodniemu mocarstwu. Tego obecnie rządzącym zarzucić nie można - powiedział Jacek Liziniewicz z "Gazety Polskiej".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Jerzy Jachowicz Jacek Liziniewicz strajk kobiet

"Cena władzy". Teatr Telewizji o upadku Gomułki

- "Cena władzy" to historia o prawdach uniwersalnych, a również o namiętności. Bo władza jest namiętnością i jest tym podstawowym, podskórnie bijącym sercem tej opowieści. Spektakl  opowiada o czymś, co jest dla człowieka najbardziej kuszące, czyli pozycja, władza i wpływ na innych - mówił w Dwójce reżyser spektaklu Arkadiusz Biedrzycki.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Telewizji Dwójka Paweł Siwek wydarzenia grudniowe KULTURA

WYWIAD Uczestnik strajku Grudnia '70: tego, co się wtedy wydarzyło, nie da się zapomnieć

- Nadal trudno mi o tym mówić, a przez wiele lat nie rozmawiałem na ten temat nawet z żoną i dziećmi. Pisałem też wiersze, w których chciałem oddać dramat tamtych dni. Tego, co wydarzyło się w grudniu 1970 r., nie da się po prostu zapomnieć. Mimo doznanych upokorzeń czuję się jednak spełniony - powiedział w rozmowie z PAP  Stanisław Grzyb, uczestnik gdańskich strajków Grudnia ’70.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA HISTORIA PRL opozycja demokratyczna

50 lat temu na Wybrzeżu wybuchły strajki. To był początek Grudnia ’70

50 lat temu, 14 grudnia 1970 r., na wieść o podwyżce cen żywności, w Trójmieście, Szczecinie i innych miastach wybuchły strajki robotników. Było to największe po roku 1956 wystąpienie przeciwko polityce władz. Krwawa pacyfikacja protestów doprowadziła do skompromitowania rządzącego od czternastu lat Władysława Gomułki. W dłuższej perspektywie dramat Grudnia ’70 przyczynił się do realizacji idei niezależnych od władz związków zawodowych.
Zobacz więcej na temat:  strajki PZPR historia Polski

WYWIAD Rocznica strajków na Wybrzeżu. Prof. Eisler: w 1970 r. istniał ważny czynnik osłabiający Gomułkę

- PRL była w propagandzie określana jako państwo robotników i chłopów. "Klasa robotnicza" to wyrażenie pojawiające się wówczas niemal przy każdej okazji. Prawda była dokładnie odwrotna. Rządzący nazywali robotników "robolami". Ta pogarda przyczyniła się do buntu, który rozpoczął się 14 grudnia w Gdańsku – mówi Polskiej Agencji Prasowej prof. Jerzy Eisler, historyk, dyrektor warszawskiego oddziału IPN.
Zobacz więcej na temat:  PRL komunizm podwyżki cen Władysław Gomułka POLSKA

50. rocznica Grudnia '70. Prof. Wicenty: buntowała się młoda część społeczeństwa

- Jest bardzo ważna rzecz, może najistotniejsza. 1970 rok to jest mniej więcej ćwierć wieku po zakończeniu II wojny światowej. (...) To jest młoda część społeczeństwa - ta buntująca się. Robotnicy urodzeni albo po wojnie, albo w trakcie wojny, w zasadzie jej niepamiętający - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Daniel Wicenty, analizując wydarzenia pamiętnego grudnia 1970 roku.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Robert Tekieli PRL HISTORIA historia Polski historia PRL wydarzenia grudniowe POLSKA

"Kwadratura Kultury". Niecodzienny koncert Krzysztofa Pendereckiego w Stoczni Szczecińskiej

Gościem audycji była Irena Groblewska, poetka, autorka filmów telewizyjnych o sztuce, specjalistka od public relations, która opowiedziała o specjalnym koncercie z udziałem Krzysztofa Pendereckiego z okazji 35. rocznicy Grudnia '70 w funkcjonującej wtedy Stoczni Szczecińskiej.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Penderecki Krzysztof Penderecki w Polskim Radiu Monika Małkowska KULTURA Stocznia Szczecińska FILM MUZYKA

PRL-Historia Prawdziwa. Proces beatyfikacyjny prymasa Stefana Wyszyńskiego

- Kościelne młyny mielą powoli, a 30 lat to średni okres, gdy chodzi o procesy beatyfikacyjne - dr Ewa Czaczkowska mówiła w Polskim Radiu 24 o procesie beatyfikacyjnym prymasa Stefana Wyszyńskiego. - Wielość płaszczyzn, na których występował prymas Wyszyński, powodowała również wiele relacji i wiele emocji - dodała.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski stan wojenny Solidarność Stefan Wyszyński Kościół

Kamil Bortniczuk: w dekomunizacji borykamy się z fundamentalnymi kwestiami

- Wielu sprawców tragicznych wydarzeń z grudnia 1970 na Wybrzeżu nie poniosło konsekwencji i do końca swoich dni żyło w luksusie - mówił w radiowej Jedynce Kamil Bortniczuk z Porozumienia. - Ludzie, którzy uczciwie pracowali dla III RP, nawet, jeżeli wcześniej byli na usługach komunistów, mogą uważać, że Polska ich oszukała - ocenił Paweł Zalewski z PO.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Magdalena Ogórek kamil bortniczuk Paweł Zalewski PRL