Polskie Radio
Section05
Hamburg

Podsumowanie szczytu G20. Kompromis w sprawie handlu

Przywódcy G20 opowiedzieli się na zakończonym w sobotę spotkaniu na szczycie w Hamburgu za otwartymi rynkami i przeciw protekcjonizmowi w handlu, zapobiegając eskalacji sporu z USA. Próby znalezienia kompromisu w polityce klimatycznej zakończyły się fiaskiem. O ustaleniach szczytu mówił w audycji Świat w Powiększeniu Marek Wąsiński z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Hamburg G20 Donald Trump

Zamieszki w Hamburgu. "Agresja tych ludzi będzie narastać"

 - Tegoroczne zamieszki podczas szczytu G-20 to sytuacja bez precedensu. Zamaskowani ludzie wybijali szyby w samochodach nie tyle przy bierności policji, ile - w niektórych obszarach – przy braku tych służb. Logistycznie trudno było to zabezpieczyć, ale musimy pamiętać, że jeśli dajemy na to przyzwolenie, to agresja i pewność tych ludzi będzie narastać – powiedział w Polskim Radiu 24 ekspert ds. terroryzmu dr Daniel Boćkowski. O zakończonym w Hamburgu szczycie G-20 mówił także dr Spasimir Domaradzki z Uczelni Łazarskiego.
Zobacz więcej na temat:  Hamburg Niemcy G20 zamieszki

Zamieszki podczas G20 w Hamburgu. Komentarze

- Nie usprawiedliwiam chuligaństwa, ale musiałabym być osobą ślepą, głuchą i nieczytającą żeby nie zwracać uwagi na to, jak ogromnym problemem są dziś na świecie narastające nierówności wynikające m.in. z globalizacji – powiedziała w kontekście antyglobalistycznych protestów w Hamburgu redaktorka Katarzyna Kozłowska. Gościem Debaty Poranka był również Mirosław Skowron z Super Expressu.
Zobacz więcej na temat:  Hamburg zamieszki G20 Niemcy

"To USA i Rosja mogą zakończyć konflikt na Ukrainie"

Przywódcy krajów G20 nie zdołali na szczycie w Hamburgu wypracować kompromisu w sprawie ochrony klimatu. Z kolei kanclerz Niemiec Angela Merkel oraz prezydenci Francji i Rosji - Emmanuel Macron i Władimir Putin - spotkali się w sobotę, by omówić sytuację na Ukrainie. O szczycie G20 mówił audycji Gorący Temat Witold Jurasz z Ośrodka Analiz Strategicznych.
Zobacz więcej na temat:  Hamburg G-20 Ukraina wojna na Ukrainie Emmanuel Macron Angela Merkel Władimir Putin Donald Trump Witold Jurasz ekologia Marcin Popkiewicz

Zamieszki podczas G20 w Hamburgu. Ranni policjanci

W nocnych zamieszkach w Hamburgu zostało rannych 213 policjantów, w tym kilkoro ciężko. Są także poszkodowani demonstranci, ich liczba na razie nie jest znana. "W Hamburgu państwo zawiodło" - napisał "Bild Zeitung". Media obwiniają polityków, w tym także kanclerz Angelę Merkel, która miała naciskać, aby szczyt G20 odbył się w jej rodzinnym Hamburgu.  Starcia w Hamburgu i obrady szczytu G20 relacjonuje w #PR24 Waldemar Maszewski - korespondent Polskiego Radia w Niemczech. 
Zobacz więcej na temat:  Hamburg Niemcy G20 protest policja

Hamburg: ponad 100 zatrzymanych, 213 policjantów rannych

Miał być protest przeciwko szczytowi G20. Demonstracje w Hamburgu przekształciły się jednak w gwałtowne potyczki z policją i akty wandalizmu. W nocy na ulicach płonęły w nocy barykady, a grupy zamaskowanych mężczyzn rabowały sklepy. Jak piszą niemieckie media, odradza się dyskusja, czy duże miasta powinny gościć takie wydarzenia jak szczyt przywódców najbogatszych państw świata. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy G20 Hamburg Angela Merkel