Polskie Radio
Section05
IPN

Atak na Żołnierzy Wyklętych. Prezes IPN: opozycja korzysta z argumentów z lat stalinowskich

Do ataków opozycji na Żołnierzy Wyklętych nawiązał w audycji "Sygnały dnia" dr Jarosław Szarek, prezes Instytutu Pamięci Narodowej. - Najbardziej smutne jest w tym to, że adwersarze korzystają z argumentów z lat stalinowskich - powiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jarosław Szarek IPN Instytut Pamięci Narodowej Żołnierze Wyklęci opozycja

Izba Pamięci w dawnej katowni NKWD i UB. Prezes IPN: to miejsce przemówi o historii Polski

- O tym miejscu dotąd wiele się mówiło, teraz przemówi ono samo. Przemówi o niezwykłej i dramatycznej historii Polski po II wojnie światowej - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Jarosław Szarek, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, odnosząc się do otwarcia Izby Pamięci w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Instytut Pamięci Narodowej IPN Jarosław Szarek historia Polski NKWD

"Śmierć naszym wybawieniem". IPN otwiera Izbę Pamięci w dawnej katowni NKWD i UB

W dawnej katowni NKWD i UB na warszawskiej Pradze IPN otwiera dziś oficjalnie Izbę Pamięci. Łączy ona elementy multimedialnej wystawy o komunistycznym terrorze i przedstawia zachowane w oryginalnym stanie piwnice, gdzie zachowało się ponad 100 inskrypcji byłych więźniów. W obiekcie przy Strzeleckiej 8 przetrzymywano, torturowano i mordowano żołnierzy oraz działaczy niepodległościowego podziemia.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA HISTORIA historia Polski IPN NKWD Warszawa

Prof. Szwagrzyk: środowiska lewicowe przypuściły atak na Żołnierzy Wyklętych

– Ze strony środowisk lewicowych nastąpił frontalny atak na Żołnierzy Wyklętych. Kilka lat temu to zjawisko było mniejsze. Dzisiaj jest to celowe i zorganizowane działanie – mówił w Trójce prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes IPN.
Zobacz więcej na temat:  Żołnierze Wyklęci Instytut Pamięci Narodowej IPN Krzysztof Szwagrzyk historia Polski komunizm PRL Magdalena Uchaniuk-Gadowska Trójka POLSKA

Autorzy książki "Dalej jest noc" przed sądem. Proces o fałszowanie historii

W warszawskim sądzie toczy się proces przeciwko profesorom Barbarze Engelking i Janowi Grabowskiemu. Mieszkanka Podlasia zarzuca im kłamstwo, jakiego mieli się dopuścić w książce "Dalej jest noc". Opisali w niej m.in. stryja Filomeny Leszczyńskiej, któremu zarzucali, że okradał i wydawał Żydów Niemcom. Zeznania świadków i dokumentacje IPN wskazują jednak na coś innego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA HISTORIA IPN Jan Grabowski

IPN prezentuje komputerową wersję gry Polskie Państwo Podziemne

Z plansz na monitory komputerów - Instytut Pamięci Narodowej przedstawił multimedialną wersję gry edukacyjnej "Polskie Państwo Podziemne". Ilustruje ona zasady i skalę działalności struktur konspiracji, poprzez sylwetki osób, które je współtworzyły. Publikacja komputerowej wersji gry wiąże się z przypadającą dziś 78. rocznicą przemianowania Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową, będącej istotną częścią podziemnego państwa.
Zobacz więcej na temat:  Instytut Pamięci Narodowej IPN Polskie Państwo Podziemne

Krzysztof Drażba: powrót Pomorza do Polski był wielkim sukcesem

- To dążenie łączyło ówczesne polskie elity. Zarówno Romana Dmowskiego działającego w Paryżu, jak i Józefa Piłsudskiego, który działał w kraju. Był to wielki sukces dyplomatyczny, że tak naprawdę bez jednego wystrzału to Pomorze do Polski wróciło - mówił w "Poranku Dwójki" naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Gdańsku.
Zobacz więcej na temat:  II RP II Rzeczpospolita Dwójka HISTORIA IPN Paweł Siwek

Dr Mateusz Szpytma: historia rodziny Ulmów była szerzej nieznana. Chciałem to zmienić

- Intencją moją, gdy powstawało to muzeum, gdy je współtworzyłem, było to, by przedstawić tę historię, żeby ona dotarła do jak największej rzeszy ludzi, bo kwestia ratowania Żydów przez Polaków była nieznana - mówił w Polskim Radiu 24 dr Mateusz Szpytma, wiceprezes IPN, inicjator i współtwórca Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Małgorzata Raczyńska-Weinsberg HISTORIA historia Polski Ulmowie II wojna światowa okupacja niemiecka sprawiedliwi wśród narodów świata IPN Instytut Pamięci Narodowej

"Insynuacje i manipulacje". IPN odpowiada rosyjskiej gazecie

Rządowa "Rossijskaja Gazieta" podała, że deklaracja polsko-niemiecka z 1934 r. była nie mniej istotna niż pakt Ribbentrop-Mołotow i powtórzyła pogłoski, iż szef polskiego MSZ Józef Beck był agentem Niemiec. IPN odpowiada, że to kolejne manipulacje i insynuacje strony rosyjskiej.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Władimir Putin propaganda polityka historyczna Instytut Pamięci Narodowej IPN II wojna światowa historia Polski POLSKA