Polskie Radio
Section05
IPN

Kilkaset przypadków represji na Polakach pomagającym Żydom

Instytut Pamięci Narodowej zaprezentował publikację "Represje za pomoc Żydom na okupowanych ziemiach polskich w czasie II wojny światowej". Autorki tomu, Martyna Grądzka-Rejak i Aleksandra Namysło, opisują 333 przypadki represji wobec 654 osób za udzielanie schronienia, utrzymanie ukrywanych, pośredniczenie w znalezieniu kryjówki czy jej organizację.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo HISTORIA II wojna światowa IPN

Nowa publikacja IPN. Pokaże represje wobec Polaków za pomoc Żydom

Dziś w Instytucie Pamięci Narodowej zostanie zaprezentowana publikacja "Represje za pomoc Żydom na okupowanych ziemiach polskich w czasie II wojny światowej". Opracowanie opisuje 333 przypadki dotyczące represji wobec 654 osób za udzielanie schronienia, utrzymanie ukrywanych, pośredniczenie w znalezieniu kryjówki czy jej organizacji.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Żydzi IPN historia Polski sprawiedliwi wśród narodów świata

"Towarzystwo niepokornych". Okrągłe polskie rocznice w roku 2020

- Pomorze zostało przyłączone do Polski w sposób pokojowy; był to sukces naszej dyplomacji w Wersalu. Wojska frontu pomorskiego, na czele których stał gen. Józef Haller, pilnowały jedynie tego rozstrzygnięcia - mówił  w Polskim Radiu 24 Krzysztof Drażba, naczelnik Biur Edukacji IPN w Gdańsku. Gościem audycji była również Katarzyna Lisiecka, naczelnik Wydziału Upamiętnień gdańskiego IPN.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski bitwa warszawska Morze Bałtyckie Józef Haller puck Andrzej Duda HISTORIA IPN

Jacek Pawłowicz: terror w polskich więzieniach trwał także po śmierci Stalina

- Śmierć Stalina nie tylko nie zmieniła niczego w więzieniach polskich, wręcz przeciwnie, bezpieka była jeszcze gorsza, jeszcze bardziej bili. Właśnie wtedy zapadało dużo więcej wyroków śmierci na polskich bohaterach - mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Pawłowicz, dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Wigilia IPN Muzeum Żołnierzy Wyklętych