Polskie Radio
Section05
Jarosław Kociszewski

Zmiany w Waszyngtonie impulsem dla dalszych zbrojeń Rosji?

- Rosjanie wykorzystują przerwę strategiczną w Waszyngtonie, żeby nieco się rozepchać. Są obecnie w stanie wykonywać skuteczne uderzenia na długich dystansach. Oczywiście nie mówimy tu o ścianie ognia, która nas zaleje, ale trzeba się z tym liczyć – mówił na antenie Jedynki Marek Świerczyński z "Polityki Insight".
Zobacz więcej na temat:  Rosja obwód kaliningradzki kuryle Iskander Azja ŚWIAT Więcej świata Jarosław Kociszewski

"Rosja chce negocjować z USA strefę wpływów"

- Rosjanie jeszcze przed wyborami wysunęli swego rodzaju katalog wstępnych żądań, stanowiącą punkt wyjścia w negocjacjach o normalizacji relacji z USA. Chodzi o zmiany w polityce amerykańskiej - niektóre dotyczą Ukrainy, niektóre Polski - mówił w Jedynce ekspert OSW Szymon Kardaś.
Zobacz więcej na temat:  Adrian Bąk Donald Trump Jarosław Kociszewski Michał Żakowski OSW Ośrodek Studiów Wschodnich Rosja Szymon Kardaś ŚWIAT Ukraina USA Wojciech Cegielski Frontex

Doradca króla: Jordania jest okiem cyklonu

Zmiana granic nie jest właściwą drogą. Należy zachować integralność terytorialną wszystkich państw na Bliskim Wschodzie - mówił Polskiemu Radiu doradca króla Jordanii, sekretarz stanu i minister informacji, Mohammad al-Momani. Dodał, że w "sercu wszystkich konfliktów” w regionie jest spór Izraela i Palestyny.
Zobacz więcej na temat:  Adam Dąbrowski Agata Kasprolewicz anteny wybory w USA Brexit islam Jarosław Kociszewski Jordania Michał Żakowski Stany Zjednoczone USA ŚWIAT

"Uchodźcy chcą pozostać jak najbliżej Syrii"

Premier Iraku wezwał kontrolujących Mosul dżihadystów z Państwa Islamskiego by poddali się irackim siłom, które prowadzą ofensywę na to miasto. Z kolei pociski wystrzelone prawdopodobnie z czołgów uszkodziły budynek Organizacji Narodów Zjednoczonych w Aleppo. O tym, jaki wpływ na sytuację humanitarną w regionie objętym wojną mają walki prowadzone w Syrii i Iraku, mówił w programie Świat w Południe korespondent Polskiego Radia Jarosław Kociszewski.
Zobacz więcej na temat:  Irak Syria uchodźcy Wojna w Syrii Jarosław Kociszewski Mosul Aleppo

Zakaz używania słów "polskie obozy" potrzebny ?

- Żydzi doskonale wiedzą, że to nie były polskie obozy, tylko niemieckie. Problem polega na tym, że historia II wojny światowej przekazywana jest ignorantom z różnych narodów świata. Utrwalanie tego sformułowania jest nie tylko kłamstwem, ale utwierdzaniem w kłamstwie - mówił na antenie radiowej Jedynki historyk i senator RP, Jan Żaryn.
Zobacz więcej na temat:  Holokaust Izrael Jarosław Kociszewski nazizm Szkocja Wojciech Lewandowski