Polskie Radio
Section05

Jedynka

Sejm Dzieci i Młodzieży

Pod koniec września w Sejmie odbyła się XXX sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży. Sejm Dzieci i Młodzieży to projekt, który poprzez zabawę edukuje najmłodsze pokolenia Polaków w obszarze parlamentaryzmu i demokracji. W tym roku organizatorzy zaprosili także  uczniów szkół podstawowych. Kto brał udział w obradach? Jakie tematy poruszali uczniowie? O tym wszystkim opowiedziała Daria Smolarek z Kancelarii Sejmu. 
Zobacz więcej na temat:  dzieci Agnieszka Ciecierska

Zwolnienia lekarskie. Których chorych ZUS kontroluje najczęściej?

Jesień to często czas chorób i zwolnień lekarskich. Idąc na L4, powinniśmy mieć świadomość, że w każdej chwili możemy być skontrolowani. - Zwolnienie lekarskie to nie jest przedłużenie urlopu wypoczynkowego - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Wojciech Dąbrówka z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Co grozi osobie, która przebywa na L4, a nie powinna?
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek ZUS zdrowie zwolnienie lekarskie Wojciech Dąbrówka Zakład Ubezpieczeń Społecznych

"Hanna i Dorota". Wyjątkowe kobiety, które połączyła przyjaźń i miłość do sztuki

W ramach Bruno Schulz. Festiwal 2024 odbędzie się spotkanie poświęcone dwóm wyjątkowym kobietom, które, jak pisze Małgorzata Omilanowska-Kiljańczyk, połączyła przyjaźń, ale też miłość do sztuki, ambicje, dążenie do wolności i niezależności. Mowa o malarkach Hannie Rudzkiej-Cybisowej i Dorocie Seydenman. Ich historię w książce "Hanna i Dorota" opowiada Ewa Mańkowska. 
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska literatura historia Polski malarstwo

Czy sklepy powinny mieć obowiązek przekazywania niesprzedanej żywności do organizacji pozarządowych?

Co roku w Polsce marnowanych jest prawie 5 milionów ton żywności. Pojawiają się nawet porównania, że taka ilość jedzenia pozwoliłaby wyżywić się wszystkim mieszkańcom Warszawy przez 10 lat. Błażej Krasoń, wiceprezes Federacji Polskich Banków Żywności odpowiedział w "Tylko szczerze", czy sklepy powinny mieć obowiązek przekazywania niesprzedanej żywności do organizacji pozarządowych?
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Grzybowski żywność Błażej Krasoń

Czym różni się zadatek od zaliczki? Sprawdź, żeby nie stracić pieniędzy

Wiele osób myli zaliczkę z zadatkiem, a okazuje się, taka pomyłka może ich naprawdę drogo kosztować. - Zadatek jest bardziej sformalizowany - mówi w Programie 1 Polskiego Radia mecenas Katarzyna Stankiewicz. To oznacza, że w przypadku nawalenia przez wykonawcę możemy go odzyskać w podwójnej wysokości. W przypadku zaliczki już tak nie jest.
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek zadatek zaliczka Katarzyna Stankiewicz

Kiedy ruszy CPK? Ekspert wskazał realny termin

Spółka CPK ma nowy projekt budowy lotniska i dworca kolejowego oraz węzła przesiadkowego. Z dokumentu wynika, że port lotniczy ruszy nie w 2027, a w 2032 roku. - To był absolutnie nierealny termin - powiedział o pierwotnym harmonogramie inwestycji gość Programu 1 Polskiego Radia, Adrian Furgalski - prezes Zespołu Doradców Gospodarczych TOR.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA cpk centralny port komunikacyjny lotnisko kolej infrastruktura Adrian Furgalski Karol Surówka

Udzielanie pierwszej pomocy. Co zrobić, jeśli doszło do zatrzymania akcji serca?

Prawidłowo wykonane uciskanie klatki piersiowej oraz użycie defibrylatora mogą ocalić życie osoby, która doznała zatrzymania akcji serca. - Wiele razy widziałem sytuacje, że ludzi w ciągu kilku minut możemy przywrócić do życia - mówi w Programie 1 Polskiego Radia specjalista medycyny ratunkowej Jarosław Sowizdraniuk. Co zrobić, żeby pomóc?
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek pierwsza pomoc serce zdrowie Jarosław Sowizdraniuk

Migracja do Polski a rynek pracy. "Wiemy, kogo potrzebujemy"

- Bardzo istotne jest, by migracja zarobkowa do Polski była kontrolowana i by przyjeżdżali do nas ludzie, którzy będą tworzyć prawdziwą wartość dodaną, o wysokich kwalifikacjach w deficytowych zawodach - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia minister finansów Andrzej Domański, odnosząc się do nowej strategii migracyjnej Polski. - Wiemy, kogo potrzebujemy w polskiej gospodarce - podkreślił.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Domański Ministerstwo Finansów polityka Grzegorz Osiecki imigracja imigranci w Europie rynek pracy

Polityka migracyjna. Trzaskowski: potrzebne jest twarde stanowisko

- Trzeba wysłać sygnał, że mamy sytuację zupełnie, absolutnie nadzwyczajną, to nie jest normalna presja migracyjna - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia wiceprzewodniczący PO i prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Mówiąc o strategii migracyjnej, podkreślił, że będzie kluczowa dla bezpieczeństwa Polski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio Rafał Trzaskowski Warszawa społeczeństwo wojna hybrydowa migracja Grzegorz Osiecki

Podróże Czejarka. Kolejowa bryka Marszałka, parowóz pasożyt i drezyna dyrektora. Stacja Muzeum Sochaczew

Czy muzeum kolejek wąskotorowych może skrywać tajemnice? Oczywiście, że tak! Zapraszam do Sochaczewa, do legendarnej Stacji Muzeum, gdzie wszystkie dworcowe zegary są zatrzymane na tej samej godzinie. Ktoś wie dlaczego? Wszystko wyśnimy. Będzie słynna dyrektorska drezyna kolejowa zrobiona z samochodu Warszawa, będzie parowóz pasożyt, licząca kilkadziesiąt metrów długości największa w Polsce makieta wąskotorowa oraz kolejowa bryczka Marszałka Józefa Piłsudskiego. Choć z bryczką jest poważny problem bo bliższe badania u źródeł pokazały, że... ale nie uprzedzajmy faktów. Zapraszam na podcastową wycieczkę i zachęcam do wizyty na żywo bo muzeum to nie tylko zabytki i modele ale też prawdziwa jeżdżąca kolej! Pociąg retro czeka na Was. Podcast Podróże Czejarka nr 173, video bit.ly/PodróżeCzejarka. Premiery audio zawsze w środy. Zapraszam.
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek turystyka podróże