Polskie Radio
Section05
Jeremi Mordasewicz

Ograniczenia handlu w niedziele. Komentarze ekspertów

Rada Ministrów rekomenduje dalsze prace nad obywatelskim projektem ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę. Rząd jednak zgłosił do niego kilkanaście uwag - poinformował na konferencji prasowej rzecznik rządu, Rafał Bochenek. O inicjatywie w Polskim Radiu 24 mówili Alfred Bujara (NSZZ „Solidarność”) i Jeremi Mordasewicz (Konfederacja Lewiatan).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 rząd Beaty Szydło handel Solidarność handel w niedzielę Jeremi Mordasewicz e-handel handel w internecie

Zakaz handlu w niedzielę. Wady i zalety

Za sprawą postulatów Solidarności, Sejm pracuje nad ustanowieniem zakazu otwierania sklepów w dni świąteczne. Związkowcy uważają, że pracownicy powinni mieć czas na spędzanie ich z rodziną. Pracodawcy ostrzegają natomiast, że wprowadzenie zakazu doprowadzi do spadku dochodów budżetowych i zwolnień. Rozmawiali o tym goście Debaty Poranka: Alfred Bujara (NSZZ Solidarność) i Jeremi Mordasewicz (Konfederacja Lewiatan).
Zobacz więcej na temat:  Jeremi Mordasewicz Solidarność Lewiatan handel

Sytuacja związków zawodowych w Polsce

Jeszcze w latach 80. ubiegłego wieku NSZZ „Solidarność” zrzeszał 10 milionów ludzi. Dziś poziom uzwiązkowienia w Polsce jest znacznie niższy. Szacuje się, że do związków zawodowych należy tylko 1,5-2 mln Polaków. Goście Konfrontacji Idei – dr Piotr Ostrowski z Zakładu Socjologii Pracy UW i Jeremi Mordasewicz z Konfederacji Lewiatan – rozmawiali o przyczynach odwrotu naszego społeczeństwa od związków zawodowych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 związki zawodowe POLSKA Ryszard Bugaj Zdzisław Krasnodębski Jeremi Mordasewicz Piotr Ostrowski Solidarność

"Gospodarka może stracić na konkurencyjności"

– Jeśli przedsiębiorcy zapłacą wyższe podatki, to w niektórych obszarach może to odbić się na konkurencyjności naszej gospodarki. Jest ryzyko, że poniesiemy koszty pracy – mówił w Pulsie Gospodarki Tomasz Kaczor z Banku Gospodarstwa Krajowego. Propozycje nowych danin komentowali w Polskim Radiu 24 również Jeremi Mordasewicz (Lewiatan) oraz Tomasz Kaczor (DM mBanku).
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Henryk Kowalczyk Jeremi Mordasewicz podatki