Polskie Radio
Section05

KSIĄŻKA

Rak: nie ma dowodów, że Polska planowała atak z Francuzami

- W XX w. planowanie wojny oznacza ogromną biurokrację, tymczasem nie ma dowodów na to, żeby Polska planowała atak z Francuzami na Niemcy. Nie ma dokumentów, materiałów i rozkazów przygotowanych przez Józefa Piłsudskiego - mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Rak, autor książki "Piłsudski między Stalinem a Hitlerem".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski Józef Piłsudski Józef Stalin Adolf Hitler KULTURA

"Chciałam, żeby te receptury były możliwe do odtworzenia". Joanna Domańska o powieści "Budzenie drzew"

- Lektury, które czytamy, mają na nas wpływ, gdzieś podświadomie funkcjonują. [...] Wcześniej kształtowałam swój świat z materii słowa poetyckiego, więc ta oszczędność, którą wypracowałam sobie w poezji, miałam nadzieję, że przełoży się na prozę - powiedziała w Polskim Radiu 24 Joanna Domańska, autorka "Budzenie drzew".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 społeczeństwo POLSKA literatura

Witold Bereś: Jerzy Pilch umiał zawsze myśleć pod prąd

Tuż przed pierwszą rocznicą śmierci pisarza ukazuje się wspomnienie autorstwa Witolda Beresia "Pilchu. Na rogu Wiślnej i Hożej". - Starałem się tę książkę skonstruować tak, żeby nie przynudzać, więc znajdą tam Państwo nieco śmiechu, trochę erotyki, trochę skandali alkoholowo-towarzyskich, ale rzeczywiście książka tam dominuje - mówił on na antenie Dwójki. 
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Jerzy Pilch wspomnienie Witold Bereś literatura Dorota Gacek

Prof. Roszkowski: współczesność jest trudna dla Kościoła, na Zachodzie mamy do czynienia z jego kryzysem

- Zdawałem sobie sprawę z kryzysu Kościoła związanego z różnymi skandalami i dechrystianizacją życia codziennego w społeczeństwach zachodnich. Wydarzenia z jesieni ubiegłego roku przyspieszyły prace nad książką i przesądziły o pewnych myślach, zwłaszcza związanych z drugim tomem – powiedział prof. Wojciech Roszkowski, historyk i autor książki "Świętości, upadki i nawrócenia".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Wojciech Roszkowski literatura KULTURA chrześcijaństwo religia książki Krzysztof Masłoń

Losy Zofii Kossak po wojnie. "Czekały ją stalinowskie represje"

- Spłacając swój dług wdzięczności za uratowanie swoich żydowskich dzieci, Berman obiecał jej wydanie paszportu i usilnie namawiał ją na wyjazd z Polski. Był świadomy tego, że czekają ją silne represje ze strony komunistów - powiedziała o początkach powojennych losów Zofii Kossak, Magdalena Merta.
Zobacz więcej na temat:  Zofia Kossak Żydzi II wojna światowa komunizm PRL represje HISTORIA ludzie Polskie Radio 24 KULTURA czytelnictwo literatura

Światowy Dzień Książki. "Słowo czytane ma duży wpływ na nasz relaks"

- W naszej fundacji przyświecają nam trzy główne cele. Pierwszym jest szeroka promocja czytelnictwa. Zależy nam, żeby ludzie obcowali więcej ze słowem czytanym, bo ma duży wpływ na nasz relaks - powiedział o znaczeniu czytania i działaniach fundacji Zaczytani.org jej prezes Michał Stępień. Gośćmi "Weekendu kulturalnego" byli także Michał Mendyk i Beata Majcher.
Zobacz więcej na temat:  książki opowiadanie czytelnictwo biblioteka pisarz Polskie Radio 24 KULTURA literatura