Polskie Radio
Section05

KSIĄŻKA

Hanna Kondratiuk: zbędna wygoda nie jest dobra dla reportażu

- W podróży muszą być jakieś przeszkody i trudności. Kryje się za tym jakaś podpowiedź, myśl, historia. Zawsze należy się pokłonić przed taką przeszkodą, błędem, czy czymś, co się nie zgadza z naszymi wyobrażeniami - mówiła w radiowej Dwójce Hanna Kondratiuk, autorka książki "Prypecią do Nobla. Reportaż z krainy mokradeł i bursztynu".
Zobacz więcej na temat:  reportaż Polesie Prypeć literatura Bartosz Panek Dwójka

"Dlaczego król elfów nie znosił baśni". Piotr Gociek: urzekł mnie już sam tytuł

- Po przeczytaniu tej książki mam ochotę, żeby przeczytać całą trylogię, bo uważam, że Holly Black jest autorką bardzo ciekawą. To jest trudna nisza. Bardzo spodobał mi się wymyślony przez nią magiczny świat. Jest bardzo okrutny. On mi trochę przypominał ten z powieści "Johnatan Strange i Mr Norrell" Susanne Clarke - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Piotr Gociek. Gościem audycji był Łukasz Orbitowski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Piotr Gociek Łukasz Orbitowski literatura czytelnictwo fantastyka

Młodzieńcza twórczość Sándora Máraiego. "Widać tam wizjonerskie wyczucie"

- To, co przyświecało mi w budowaniu tego domu, to pokazanie pierwszych sygnałów, że powstanie coś ważnego u Máraiego. A z drugiej strony chciałam pokazać też to, co z różnych względów już się nie pojawiło w twórczości Węgra - mówiła w Dwójce tłumaczka Irena Makarewicz o młodzieńczych opowiadaniach Sándora Máraiego "Stara miłość".
Zobacz więcej na temat:  literatura Dwójka Węgry Wacław Holewiński

"Polacy budowali obce mocarstwo". Mariusz Świder o swojej najnowszej książce

- Być może tytuł jest przesadny. Jest na pewno prowokujący. Ma on zainteresować. Obok takiego tytułu w księgarni nikt nie przejdzie obojętnie. Nie jest on mojego autorstwa. To jest przywilej wydawnictwa: decydować o ostatecznym tytule - powiedział o swojej książce "Jak stwarzaliśmy Rosję. Polskie korzenie rosyjskiego imperium" w Polskim Radiu 24 Mariusz Świder, pisarz.  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 literatura czytelnictwo Krzysztof Masłoń Tomasz Zapert Rosja HISTORIA stosunki polsko-rosyjskie KULTURA

Orwell naszych czasów. Artyści dyskutują o sytuacji na świecie

- Orwell widział niebezpieczeństwo w świecie pozbawionym ideałów liberalnej demokracji. Dzisiaj mamy do czynienia z sytuacją kiedy to właśnie w przestrzeni najbardziej reprezentatywnym dla tej kultury państwie, czyli w USA, dochodzi do narodzin nowej dyktatury - mówił w Polskim Radiu 24 Janusz Janowski ze Związku Polskich Artystów Plastyków.
Zobacz więcej na temat:  USA Chiny ŚWIAT polityka Polskie Radio 24 George Orwell Magdalena Piejko KULTURA

Historyczne podróże palcem po mapie

– Mapy pozwalały nam podróżować, kiedy zakup biletu lotniczego nie był w naszym zasięgu. Podróżowaliśmy więc namiętnie. Codziennie wieczorem, z latarką pod kołdrą, śledziłem mapy i to była moja geografia lat dziecinnych – wspomina Mateusz Matyszkowicz. Na powrót do tych beztroskich czasów pozwolił mu "Atlas historii świata" autorstwa Patricka Boucherona i Christiana Grataloupa.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura Mateusz Matyszkowicz Trójka Francja geografia mapy