Polskie Radio
Section05

KULTURA

III Konkurs Chopinowski 1937 - ostatni przed wojną

Trzeci Konkurs trwał od 21 lutego do 13 marca 1937 roku. Nie po raz pierwszy triumfowała rosyjska szkoła pianistyczna - dwa pierwsze miejsca zajęli Jakow Zak i Roza Tamarkina. Wśród Polaków najlepiej wypadł zdobywca trzeciej nagrody Witold Małcużyński, który później zrobił wielką międzynarodową karierę.
Zobacz więcej na temat:  konkurs chopinowski Fryderyk Chopin historia muzyki muzyka klasyczna Róża Światczyńska Przemysław Psikuta Dwójka Zobacz także MUZYKA

Mikołaj Trzaska: czuję się bardziej artystą niż muzykiem. Rozmawia Roch Siciński

- Myślę, że bycie artystą oznacza ciągłe istnienie w świecie ambiwalencji, gdzie pewność siebie musi spotykać się czasem nawet z tzw. zespołem oszusta. Czy ja jestem godny miana artysty? Czuję, że jest to jeden z kluczy do wytworzenia twórczej atmosfery, istnienie elementów pewności i niepewności w tym samym momencie - mówił w Dwójce Mikołaj Trzaska, muzyk i kompozytor.
Zobacz więcej na temat:  Mikołaj Trzaska Roch Siciński Dwójka MUZYKA improwizacja kompozytor muzyka filmowa Zobacz także

Projekt "Krótkie wakacje" na Triennale w Mediolanie. "Doświadczenie spokoju podczas zgiełku"

Projekt "Krótkie wakacje" zwyciężył w konkursie na wystawę w Pawilonie Polskim na Triennale w Mediolanie 2025 organizowanym przez Instytut Adama Mickiewicza. Przedmiotem wystawy jest idea sanatorium dziennego, które łączy rozmaite funkcje i odpowiada potrzebom wielokulturowej społeczności.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka wystawa wystawa immersyjna Instytut Adama Mickiewicza Monika Zając Zobacz także Mediolan

Kto zostanie dyrektorem Teatru Narodowego w Warszawie? Zamieszanie wokół konkursów

Pierwszy raz od dwóch dekad czeka nas zmiana dyrekcji Teatru Narodowego w Warszawie. Ze stanowiska dyrektora ustępuje Krzysztof Torończyk, a dyrektorem artystycznym przestaje być Jan Englert. Zmiana, choć jeszcze nie rozstrzygnięta, budzi sprzeciw zespołu Teatru Narodowego.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Narodowy w Warszawie Jan Englert Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Hanna Wróblewska Dwójka Zobacz także Adam Suprynowicz

"Tatuażysta z Auschwitz" i inne przykłady instrumentalnego wykorzystania obozowej historii

- Książka "Tatuażysta z Auschwitz" jest koronnym przykładem tego, jak w sposób instrumentalny został zawłaszczony i wykorzystany autorytet świadka, który przeżył Auschwitz. Został on literacko przetworzony i oddany w ręce czytelników tak, jak gdyby była to literatura faktu - mówiła w Dwójce dr Wanda Witek-Malicka z Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.
Zobacz więcej na temat:  Auschwitz serial literatura popkultura Jakub Kukla Dwójka Zobacz także Wanda Witek-Malicka

Karolina Korwin-Piotrowska poleca: polski film "Światłoczuła". "To jest perełka"

- Oglądam praktycznie wszystkie polskie produkcje, które się pojawiają. Mam serdecznie dosyć niedobrych filmów, które poruszają ważne tematy. A tu trafiła mi się perełka. Prościutka, pięknie nakręcona, z wielką kulturą i talentem, fenomenalnie zagrana przez młodych aktorów, opowieść o miłości - powiedziała w audycji "Sygnały dnia" dziennikarka Karolina Korwin-Piotrowska.
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych Karolina Korwin-Piotrowska FILM kino Zobacz także