Polskie Radio
Section05

KULTURA

Jadwiga Jankowska-Cieślak. Złota Palma zamiast "Przesłuchania"

- Gdy leciałam na zdjęcia próbne do Budapesztu, to równolegle dostałam do ręki scenariusz filmu pt. "Przesłuchanie". Równocześnie czytałam scenariusz do "Innego spojrzenia" i miałam dylemat, na co się zdecydować. Czy ostry politycznie film o dziennikarce, czy "Przesłuchanie", które wszyscy wiemy na czym polegało - opowiadała polska aktorka teatralna i filmowa.
Zobacz więcej na temat:  Jadwiga Jankowska-Cieślak Monika Pilch aktorstwo aktor FILM Cannes Węgry

Olga Tokarczuk. Literatura jako medium wrażliwości

- Ten kapitalny, ciekawy, zawsze frapujący fenomen o nazwisku Olga Tokarczuk polega na tym, że ona ma czytelników z różnych pokoleń, z różnych opcji światopoglądowych, o różnych preferencjach estetycznych - mówił w Dwójce o laureatce literackiej Nagrody Nobla za rok 2018 prof. Przemysław Czapliński z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Zobacz więcej na temat:  Olga Tokarczuk literatura KSIĄŻKA Wacław Holewiński Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Przemysław Czapliński nagroda Nobla

Rafał Mazur: polska muzyka improwizowana jest oryginalna

- Większość muzyków, zajmujących się improwizacją w Polsce, nie pochodzi stricte z jazzowego idiomu. Mają doświadczenia zarówno z muzyki współczesnej, jak i rozrywkowej czy rockowej. Jest to bardzo różnorodna grupa i wszystkie te doświadczenia są wykorzystywane później w muzyce improwizowanej - opowiadał w Dwójce basista i kurator programu Polish Impro Art na Krakowskiej Jesieni Jazzowej.
Zobacz więcej na temat:  Jazz improwizacja MUZYKA Tomasz Obertyn Kraków jesień

Olga Tokarczuk. Nobel dla pisarki zmieniającej obraz świata

- Jestem bardzo ciekawy, co Olga Tokarczuk napisze teraz, bo ona nigdy się nie powtarza. Pracuje fantastycznie i za każdym razem wymyśla coś nowego. Tym, co ją wyróżnia spośród innych pisarzy nie jest tworzenie autonomicznej fikcji pochłaniającej czytelnika. Ona chce coś zmienić w naszych głowach, w naszym spojrzeniu na świat - mówił w Dwójce prof. Ryszard Nycz.
Zobacz więcej na temat:  Olga Tokarczuk Bartosz Panek literatura nagroda Nobla

Nobel dla Olgi Tokarczuk. M. Piejko: to dla nas wielka duma

Polska pisarka Olga Tokarczuk została laureatką literackiego Nobla za rok 2018 - poinformowała Szwedzka Akademia. To pierwszy literacki Nobel dla Polaka od 23 lat, gdy w 1996 r. otrzymała go Wisława Szymborska. Wydarzenie to komentowała w Polskim Radiu 24 Magdalena Piejko, wicedyrektor Polskiego Radia 24 odpowiedzialna za publicystykę kulturalną. Do sprawy odnieśli się także Łukasz Jasina i Krzysztof Masłoń.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA literatura KSIĄŻKA Magdalena Piejko Antoni Trzmiel Olga Tokarczuk nagroda Nobla Łukasz Jasina