Polskie Radio
Section05
Katarzyna Cygler

Od radiowców dla radiowców. Poznaliśmy laureatów Złotych Mikrofonów

Złote Mikrofony to nagroda Polskiego Radia, przyznawana już od 1969 roku wszystkim tym, który pracują na rzecz utrzymania wysokiego poziomu działania, rozwoju i promocji radia publicznego, a także za wybitne osiągnięcia twórcze na jego antenie. 18 kwietnia po raz kolejny przyznano te zaszczytne wyróżnienia; w gronie laureatów znalazły się także osoby związane z Programem 3.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Paweł Turski Katarzyna Cygler złote mikrofony Polskie Radio radio

Zapomniana historia Żydowskiego Związku Wojskowego

Film "Dwie flagi. Opowieść o Żydowskim Związku Wojskowym" w reżyserii Jolanty Kessler przypomina historię mało znanej organizacji wojskowej, która mimo aktywnego udziału w powstaniu w getcie żydowskim w Warszawie przez wiele lat była pomijana w historiografii. Obraz ma na celu wypełnić lukę, która zaistniała po II wojnie światowej z przyczyn politycznych.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA film polski film dokumentalny historia Polski powstanie w getcie II wojna światowa Katarzyna Cygler

O znaczeniu dziedzictwa kulturowego w Międzynarodowym Dniu Ochrony Zabytków

Ustanowiony Międzynarodową Radę Ochrony Zabytków (ICOMOS), obchodzony 18 kwietnia Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków, stanowi wyjątkową okazję do pochylenia się nad dziedzictwem kultury, architektury i sztuki. To także święto wszystkich osób, które wkładają wiele wysiłku w ratowanie zabytków i opiekę nad nimi, m.in. konserwatorów, historyków sztuki i architektury, urbanistów i archeologów.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Cygler Jacek Frentzel zabytki dziedzictwo narodowe

Wystawa "Pamięć 1943" w galerii Kordegarda

Wystawa konfrontuje Raport Stroopa, najsłynniejsze fotograficzne świadectwo Zagłady, ze zwykłymi przedmiotami z piwnic zniszczonych kamienic przy ul. Miłej 18 i Miłej 20 wydobytymi podczas badań archeologicznych w 2022 roku. O wystawie "Pamięć 1943" mówili w Polskim Radiu 24: prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury oraz Agnieszka Bebłowska-Bednarkiewicz, koordynatorka wystawy.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA POLSKA Polskie Radio 24 Katarzyna Cygler getto warszawskie powstanie w getcie Narodowe Centrum Kultury Muzeum Getta Warszawskiego

Dzień Ofiar Zbrodni Katyńskiej obchodzony w całym kraju

Zbrodnia katyńska – jeden z najokrutniejszych i najpotworniejszych masowych mordów dokonanych na polskich obywatelach. 13 kwietnia obchodzimy Dzień Ofiar Zbrodni Katyńskiej. W tym roku jest to 83. rocznica jej popełnienia i 80. rocznica jej ujawnienia. Przebrani rekonstruktorzy rozdawali repliki guzików katyńskich na ulicach Warszawy, Łodzi, Gdyni oraz Lublina.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA Katyń historia Polski zbrodnia katyńska Rosja Józef Mackiewicz Narodowe Centrum Kultury Katarzyna Cygler Trójka II wojna światowa

Timothée Chalamet zagra młodego Boba Dylana. Czy powstanie film wart Oscara?

Ta informacja poruszyła światkiem filmowym i muzycznym: James Mangold, znakomity i doświadczony hollywoodzki reżyser i scenarzysta, zabiera się za realizację ekranowej biografii Boba Dylana! W roli legendarnego muzyka i noblisty (w dziedzinie literatury) ma wystąpić Timothée Chalamet, znany z ekranizacji powieści sci-fi "Diuna".
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA Bob Dylan FILM biografia Katarzyna Cygler Trójka

"Książę spikerów" na wielkim ekranie. Filmy z Tadeuszem Bocheńskim w kinie Iluzjon

Przy okazji 97. rocznicy działalności Polskiego Radia kino Iluzjon przypomni niezwykłą postać Tadeusza Bocheńskiego – spikera, lektora i konferansjera, który był także lektorem, aktorem i niezrównanym recytatorem, który w latach 30. sporadycznie brał udział także w produkcjach filmowych, przeważnie jako płynący z radioodbiornika głos spikera. Wydarzenie będzie jednocześnie otwarciem cyklu projekcji przedwojennych polskich filmów.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Tadeusz Bocheński kino film polski Katarzyna Cygler

Strój ma znaczenie. Tradycje japońskiego ubioru w Muzeum Narodowym w Krakowie

Nie szata zdobi człowieka, jednak odzież może stanowić cenne źródło informacji o przemianach zachodzących w społeczeństwie. Przekonamy się o tym podczas wystawy "Tradycja japońskiego ubioru. Formy i przemiany od około 1900 roku do lat 60. XX wieku" prezentowanej w oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie. To pierwsza z trzech odsłon cyklu "Japonia u progu nowoczesności", przedstawiającego design i wzornictwo japońskich ubiorów.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Katarzyna Cygler Kraków Japonia wystawa muzeum

"Los(t)", czyli zagubieni w wirze wojny. O nowej książce Marcina Zawadki

Zawierucha wojenna może sprawić, że połączeni więzami krwi ludzie staną po różnych stronach barykady. Taki los spotkał bohaterów książki "Los(t)" Marcina Zawadki. Ilustrowana obrazami autorstwa Grzegorza Drozda wielowątkowa powieść prezentuje fikcyjną historię trzech braci, którzy szukają swojego miejsca w wirze wojny.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Cygler książki literatura literatura polska