Polskie Radio
Section05
Katarzyna Cygler

Operowy piknik i inne atrakcje w Łazienkach z okazji Dnia Flagi RP

Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej obchodzony 2 maja, to czas pamięci o ważnych kartach w historii Polski, ale również czas towarzyszących temu różnych pikników i zabaw. I właśnie na taki piknik zaprasza Biuro "Niepodległa" do Łazienek Królewskich w Warszawie: czeka tam na dzieci i dorosłych mnóstwo atrakcji!
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo flaga Dzień Flagi i Dzień Polonii Katarzyna Cygler Trójka

PR24 Baltic Opera Festival. Muzyka poważna w sopockiej Operze Leśnej

Opera Bałtycka w Gdańsku we współpracy szeregiem instytucji, w tym Narodowym Centrum Kultury i Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego organizuje Baltic Opera Festival w Operze Leśnej w Sopocie. W Polskim Radiu 24 mówili o tym: prof. Rafał Wiśniewski (dyrektor NCK), Joanna Bancerowska (rzecznik NCK) i Tomasz Konieczny (artysta, dyrektor artystyczny festiwalu).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA Katarzyna Cygler Rafał Wiśniewski Tomasz Konieczny opera MUZYKA Sopot

Po pierwsze aktywista. W wieku 96 lat zmarł Harry Belafonte

Piosenka Harry'ego Belafontego "Banana Boat" roztańczyła rodzinę smutnych nuworyszy w "Soku z żuka" Tima Burtona. "Jump in the line" znają i nucą wszystkie dzieci. Wes Anderson złożył artyście hołd, nazywając jego imieniem statek w "Podwodnym świecie Steve'a Zissou". Belafonte zmarł 25 kwietnia w wieku 96 lat. Poza karierą muzyczną piosenkarz angażował się także w działalność społeczną: walczył między innymi o prawa dla Afroamerykanów w ponurych czasach segregacji.
Zobacz więcej na temat:  Trójka MUZYKA Katarzyna Cygler Józef Niewiarowski Harry Bellafonte muzyka rozrywkowa

"Don Kichot": klasyka światowej literatury została… wyhaftowana

Skrajny idealizm kontra realistyczna koncepcja życia, czyli Don Kichot i jego służący Sancho Pansa. Dwie przeciwstawne filozofie życia, które jednak bez siebie żyć nie mogą. Ponad 400 lat po pierwszym wydaniu, powieść Cervantesa wciąż jest na tyle inspirująca, że jej tekst został… wyhaftowany. I to w języku starohiszpańskim!
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura Hiszpania Monika Suszek Katarzyna Cygler Trójka SZTUKA

Osiem dni z historią i kulturą. Rusza sezon letni w Łazienkach Królewskich

Łazienki Królewskie to bez wątpienia miejsce cieszące się największą popularnością wśród tych, którzy majówkę spędzają w stolicy. W tym roku Łazienki proponują aż osiem dni pełnych ciekawych atrakcji. W tym czasie będzie można zwiedzić zabytkowe obiekty, obejrzeć pokazy kawaleryjskie i parady orkiestr, a także wziąć udział w wielu kulturalnych wydarzeniach. Będzie to również okazja, by zobaczyć z bliska kopię Konstytucji 3 maja.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Katarzyna Cygler Łazienki Królewskie muzeum majówka Warszawa

Rzeźby Beksińskiego na Wawelu, czyli mało znana część twórczości wielkiego artysty

Zdzisław Beksiński kojarzony jest przede wszystkim z niezwykłymi, sugestywnymi i mrocznymi obrazami. Niewiele osób wie, że na początku swojej kariery, na przełomie lat 50. i 60. XX wieku, artysta próbował swych sił w rzeźbie. Powodem, dla którego porzucił ten kierunek twórczości, była… bieda.
Zobacz więcej na temat:  Zdzisław Beksiński KULTURA rzeźba Wawel Kraków wystawa Katarzyna Cygler Trójka

Zofia Nasierowska, autorka ikonicznych portretów największych polskich gwiazd

Jest uznawana za jedną z najlepszych fotografek w historii. Miała w dorobku zdjęcia krajobrazowe czy reportażowe, jednak największą i najważniejszą część jej prac stanowią portrety. Była nazywana fotografem polskich gwiazd, a zdjęcia największych gwiazd polskiego teatru i kina jej autorstwa należą dziś do klasyki. W poniedziałek, 24 kwietnia, świętowałaby 85. urodziny.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA fotografia SZTUKA Katarzyna Cygler Trójka Janusz Majewski Zofia Nasierowska

Thorgal powraca! Już jest pierwszy tom nowej serii o przygodach niezwykłego wikinga

Na komiksowym rynku pojawił się nowy tom przygód Thorgala, legendarnego wikinga o kosmicznych korzeniach. "Żegnaj, Aaricio" to początek nowej serii "Thorgal. Saga", której autorem jest Robin Recht odpowiadający zarówno za scenariusz, jak i stronę graficzną.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA komiks Grzegorz Rosiński SZTUKA KULTURA premiera Tomasz Kołodziejczak Katarzyna Cygler Trójka Thorgal Jean Van Hamme

"Kino drogi w najlepszym wydaniu". Przed nami premiera filmu "Roving Woman"

Polska aktorka Lena Góra, robiąca karierę w Hollywood, często powraca do Polski. Teraz jako współscenarzystka i gwiazda „Roving Woman” Michała Chmielewskiego, tytułu współprodukowanego przez Wima Wendersa. Film jest polsko-amerykańską koprodukcją, którego akcja dzieje się w USA, gdzie mieszka i pracuje odtwórczyni roli głównej, współautorka scenariusza i producentka filmu.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Katarzyna Cygler kino film polski

Renesans w Paryżu. Arcydzieła weneckich artystów we francuskiej galerii

Nie lada wydarzenie czeka na miłośników sztuki, którzy w najbliższym czasie wybierają się do Paryża. W tamtejszym zabytkowym centrum ekspozycyjnym Hotel de la Marine można oglądać arcydzieła weneckich artystów z epoki renesansu, jak Tycjan, Paolo Veronese i Jacopo Tintoretto. Są to jedni z wielu malarzy, których prace można oglądać w słynnej, poddanej aktualnie remontowi, weneckiej galerii Giorgio Franchetti alla Ca’ d’Oro.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA renesans Katarzyna Cygler muzeum Paryż

Bogna Kowalska: "To uznanie dla pełnionej misji". Polskie Radio uhonorowane Feniksami

Na Zamku Królewskim w Warszawie ruszyły XXVIII Targi Wydawców Katolickich. Oprócz aspektów stricte wydawniczych, wydarzenie stanowi okazję do spotkań z liczącymi się autorami. Zwieńczeniem imprezy jest gala wręczania Nagrody Feniksa, która wyróżnia publikacje o dużych walorach katolickich. W tym roku specjalne wyróżnienie za swoją działalność otrzymało Polskie Radio.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Polskie Radio Targi Wydawców Katolickich Katarzyna Cygler Dorota Piotrowska

Rekonstrukcja cyfrowa: skomplikowana droga do przywrócenia filmowi pierwotnego blasku

Stare filmy, podobnie jak stare budynki, ulegają zniszczeniu: na starej taśmie płowieją barwy, zacierają się szczegóły. Dodatkowo po każdej projekcji na taśmie przybywa kolejnych zarysowań czy załamań. Z biegiem lat film zyskuje coraz większą wartość sentymentalną, ale coraz gorszy jest technicznie. Ratunkiem jest rekonstrukcja cyfrowa.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM rekonstrukcja cyfryzacja Monika Suszek Katarzyna Cygler Trójka