Polskie Radio
Section05
Kazachstan

NASZ WYWIAD Polskie ofiary represji ZSRR na terenie Uzbekistanu i Kazachstanu. Dr Ewa Kowalska: ziemia kryje przejmujące historie

- W ostatnim czasie Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN przeprowadziło rekonesans nieupamiętnionych miejsc pochówku w Uzbekistanie oraz w  Kazachstanie - poinformowała portal PolskieRadio24.pl dr Ewa Kowalska. Jak zaznaczyła, odkrycia te nie byłyby możliwe, gdyby nie pielęgnowanie pamięci, której wierni są bliscy ofiar. W lokalizacji szczątków pomagają także świadectwa lokalnej ludności.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD IPN ZSRR represje Kazachstan Uzbekistan gułag

Pielgrzymka papieża do Kijowa pod znakiem zapytania. Podróży zabrania lekarz

Ojciec Święty zdradził szczegóły swoich planów pielgrzymkowych. Papież Franciszek wyznał, że lekarz zabrania mu na razie podróży do Kijowa, a także do Moskwy, dokąd również chciałby pojechać. W wywiadzie dla stacji Tvi/CNN Portugal zapewnił zarazem: "Wizyta jest w powietrzu. Jeszcze nie wiem".
Zobacz więcej na temat:  papież Franciszek pielgrzymka Kościół katolicki Kazachstan Ukraina ŚWIAT Europa

Ukraina i Mołdawia ze statusem kandydatów do UE. Repetowicz: to nie jest tylko symbolizm

- To nie jest tylko symbolizm, ale poważny sygnał dla Ukrainy i Mołdawii, że są traktowani jako członkowie wielkiej rodziny europejskiej - mówił w Polskim Radiu 24, dr Witold Repetowicz z Defence24.pl. Jak dodał, nadanie takiego statusu otwiera tym państwom drogę do podjęcia konkretnych działań, od których będzie zależało, kiedy oficjalnie wstąpią do UE.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Polskie Radio 24 Magdalena Złotnicka Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni Rosja Kazachstan Mołdawia Unia Europejska

NASZ WYWIAD Nowe informacje ws. awarii samolotu w Kazachstanie. Kto jeszcze był na pokładzie?

Na pokładzie samolotu, który uległ zagadkowej awarii w Kazachstanie, był nie tylko prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, ale też prezes PGNiG Iwona Waksmundzka-Olejniczak. Skąd jej obecność podczas negocjacji? - Można się spodziewać, że Polacy szukają porozumienia pakietowego z Kazachstanem, które wykracza poza umowę na ropę naftową - mówi w rozmowie z PolskimRadiem24.pl Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny portalu BiznesAlert.pl.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka PKN Orlen PGNiG Daniel Obajtek Kazachstan energetyka GOSPODARKA bezpieczeństwo

Kim byli i skąd się wzięli Awarowie? "Najszybsza wielka migracja w dziejach świata"

W połowie VI w. n.e. Awarowie utworzyli imperium, które przetrwało ponad 200 lat w Kotlinie Panońskiej i zagrażało cesarstwu bizantyjskiemu. Mimo wielu naukowych debat ich pierwotna ojczyzna i pochodzenie pozostawały niepewne. Dzięki badaniom DNA udało się rozwikłać część tej zagadki.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA DNA archeologia średniowiecze Konstantynopol Węgry Mongolia Kazachstan odkrycia i ciekawostki NAUKA

"One tam dalej są". Arkadiusz Legieć o wojskach rosyjskich w Górskim Karabachu

Kwestię reakcji Kaukazu oraz państw Azji Środkowej na wojnę na Ukrainie, a także szansę na powrót Turcji do gry omówili na antenie Polskiego Radia 24 Wojciech Górecki z Ośrodka Studiów Wschodnich oraz Arkadiusz Legieć z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Maria Przełomiec Ośrodek Studiów Wschodnich Polski Instytut Spraw Międzynarodowych Azja Kazachstan Azerbejdżan górski karabach