Polskie Radio
Section05
Kazachstan

Dr Adamski o powodach rosyjskiej interwencji w Kazachstanie

- Dla Putina korzyści płynące z wysłania rosyjskich wojsk do Kazachstanu musiały zdecydowanie przewyższać ewentualne straty czy problemy - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Łukasz Adamski, wicedyrektor Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia. W jaki sposób rosyjski prezydent tłumaczy interwencję w Kazachstanie?
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata Kazachstan Rosja protest Paweł Lekki Łukasz Adamski ŚWIAT Azja

Demonstracje i krwawe zamieszki w Kazachstanie. Wśród poszkodowanych nie ma Polaków

Na terytorium Kazachstanu w tym momencie znajduje się około 100 obywateli Polski; są w kontakcie z naszymi placówkami; nie notowaliśmy żadnych poszkodowanych - powiedział wiceszef MSZ Marcin Przydacz. Demonstracje w całym Kazachstanie wybuchły 2 stycznia i przerodziły się w gwałtowne starcia z wojskiem i policją. Manifestanci początkowo protestowali przeciwko podwyżce cen gazu LPG używanego do tankowania samochodów, później ich postulaty przerodziły się w żądania polityczne.
Zobacz więcej na temat:  Kazachstan Marcin Przydacz zamieszki demonstracje Ministerstwo Spraw Zagranicznych dyplomacja

Prof. Artur Roland Kozłowski: Rosja realizuje swoją aktywność siłą

- Rosjanie nie wypracowali innego rodzaju państwa niż te, podporządkowane sile i ekspansji. Putin zaczynał w KGB, nie ma więc co liczyć na rozwiązywanie problemów Rosji w sposób pokojowy, np. poprzez transformację gospodarczą - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Artur Roland Kozłowski, dziekan Wyższej Szkoły Bankowej w Gdyni.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rosja Władimir Putin Kazachstan Łukasz Sobolewski Europa ŚWIAT