Polskie Radio
Section05
Kazachstan

Kryzys w Kazachstanie. Prof. Marciniak: prezydent Tokajew prawdopodobnie dokonał przewrotu

- Ten de facto przewrót pałacowy odbywa się pod pretekstem protestów społecznych i przy wykorzystaniu bratniej pomocy państw Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym, przy czym wojska wysłała faktycznie Rosja i Armenia - mówił w Polskim Radiu 24 Prof. Włodzimierz Marciniak, sowietolog, były ambasador Polski w Rosji.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Rosja Władimir Putin polityka Kazachstan Tadeusz Płużański Nursułtan Nazarbajew

"Rosjanie nie udzielają wsparcia bezkosztowo". Wiceszef MSZ o sytuacji w Kazachstanie

- W sprawie rosyjskiego wsparcia dla obecnych władz Kazachstanu nie wypowiedziała się Rada Bezpieczeństwa ONZ. Z całą pewnością jest to czynnik, który przechyla szalę na stronę aktualnie rządzących w tym kraju. Poza tym Rosjanie nie udzielają pomocy bezkosztowo - podkreślił w Polskim Radiu 24 wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Marcin Przydacz Rosja ŚWIAT Kazachstan

Protesty w Kazachstanie. Strachota: spodziewam się, że pacyfikacja będzie szybka

- W Kazachstanie będą się pojawiały grupy oporu, niedobitków obecnych protestów. Pytanie, na ile to będzie zjawisko autentyczne, a na ile będzie to wygodne dla władz Kazachstanu i dla Rosjan akcentujących niestabilność - powiedział w Polskim Radiu 24 Krzysztof Strachota, kierownik zespołu ds. Turcji, Kaukazu i Azji Centralnej Ośrodka Studiów Wschodnich.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Kazachstan Azja Centralna Antoni Opaliński Ośrodek Studiów Wschodnich Azja Rosja

Dr Eberhardt o obecności rosyjskiej armii w Kazachstanie

W Kazachstanie, w związku z trwającymi od początku stycznia zamieszkami, pojawiły się rosyjskie wojska. - W interesie rosyjskim jest rozgościć się w Kazachstanie i potraktować tę operację jako dodatkowy przyczółek zwiększający wpływy rosyjskie w Kazachstanie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Adam Eberhardt, dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich.
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata Kazachstan Rosja protest Adam Eberhardt

Zamieszki i przemoc na ulicach Kazachstanu. Szefowa KE ze specjalnym apelem

Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej zaapelowała o zaprzestanie przemocy w Kazachstanie, w którym od kilku dni dochodzi do zamieszek, jak i antyrządowych protestów brutalnie tłumionych przez policję oraz wojsko. Przewodnicząca Komisji odbyła dziś w Paryżu spotkanie prezydentem Francji Emmanuelem Macronem i wspólnie wyrazili gotowość do wsparcia działań na rzecz deeskalacji napięć w Kazachstanie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ursula von der Leyen Unia Europejska Kazachstan polityka Emmanuel Macron