Polskie Radio
Section05
Łukasz Karusta

"Państwo nie zdało egzaminu ws. Amber Gold"

W kolejnym dniu prac komisji ds. Amber Gold na pytania jej członków odpowiadał były prokurator generalny Andrzej Seremet. – Komuś zależało na tym, żeby prokuratura działała w taki sposób, a nie była skutecznym organem państwa – mówił Jarosław Krajewski z PiS. Z kolei Jan Grabiec zauważył, że awansuje się obecnie prokuratorów, którzy nie dopełnili wówczas swoich obowiązków.
Zobacz więcej na temat:  Amber Gold Łukasz Karusta Jan Grabiec Jarosław Krajewski Trójka

"Naszym celem jest lepsza edukacja"

- Uważamy, że gimnazja nie spełniły swojej podstawowej roli, czyli wyrównywania szans, wręcz odwrotnie, zaczęły dzielić dzieci na lepsze i gorsze - mówiła na antenie radiowej Jedynki Marzena Machałek (PiS). - Nie trzeba robić 4-letnich liceów. Wystarczy gimnazja ukierunkować na licea, tak aby z nimi współpracowały - stwierdziła Urszula Augustyn (PiS).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA reforma szkolnictwa Anna Zalewska Ministerstwo Edukacji Narodowej Łukasz Karusta Marzena Machałek Urszula Augustyn Trójka

Spór wokół Trybunału Konstytucyjnego

Trybunał Konstytucji w ograniczonym składzie orzekł zgodność z ustawą zasadniczą przepisu o wyborze prezesa tej instytucji. Wcześniej trzej sędziowie odmówili udziału w posiedzeniu. Kamila Gasiuk-Pihowicz z Nowoczesnej uważa, że ci sędziowie, łamiąc swoje ślubowanie, złamali prawo. Z kolei poseł Kukiz'15 Tomasz Rzymkowski jest ostrożny w wydawaniu osądów, kto postąpił wbrew przepisom, a kto nie.
Zobacz więcej na temat:  Kamila Gasiuk-Pihowicz Łukasz Karusta Tomasz Rzymkowski Trójka Trybunał Konstytucyjny