Polskie Radio
Section05

Lwów

Nieoczywista historia niezwykłego muzeum, które od 200 lat nie ma swojej siedziby

Otwarcie wystawy "Historia nie/oczywista – 200 lat Muzeum Książąt Lubomirskich" stanowi punkt kulminacyjny jubileuszu, który Ossolineum i muzeum świętowały w miniony weekend. Na potrzeby ekspozycji Salę pod Kopułą instytutu zaaranżowali m.in. znani wrocławscy artyści: Olaf Brzeski i Paweł Baśnik.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Wrocław Muzeum Książąt Lubomirskich wystawa kolekcja Justyna Grabarz Trójka

Maria Woś - dziennikarka i lwowianka od prawie ośmiu dekad związana z Wrocławiem

- W czasie wojny moja mama została aresztowana za pomoc żydowskiej rodzinie. Zawieźli ją do więzienia na Łąckiego, słynnej siedziby gestapo we Lwowie. Mówiła, że chciała pomóc koleżance. Po trzech tygodniach wyszła. Dzień powrotu mamy uważam za najszczęśliwszy w moim życiu, który zdecydował o tym, że ono się dalej potoczyło tak, a nie inaczej - wspominała w Dwójce Maria Woś. Legendarna dziennikarka Radia Wrocław świętuje w marcu 90. urodziny.
Zobacz więcej na temat:  Maria Woś dziennikarstwo dziennikarze Wrocław Polskie Radio historia radiofonii Dwójka Jakub Kukla

200 lat Muzeum Książąt Lubomirskich - nieoczywista historia wyjątkowej kolekcji

- Początkowo muzeum opierało się na darach. W latach 20. XX wieku jego dyrektorem został Mieczysław Gembarowicz, który postawił na grafikę i numizmatykę, te kolekcje najbardziej się rozwijały. Również ówcześni artyści przekazywali swoje prace. Dziś ta kolekcja liczy 330 tysięcy obiektów - mówiła w Dwójce Joanna Błoch, wicedyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich ds. Muzeum Książąt Lubomirskich.
Zobacz więcej na temat:  Wrocław wystawa Paweł Siwek Muzeum Książąt Lubomirskich Dwójka malarstwo muzeum Joanna Błoch

Z archiwów Lwowa przed polską publiczność. Niezwykły koncert

- Naszej inicjatywie przyświecał cel odświeżenia pamięci o tych utworach, uruchomienia muzyki, która była dotąd zamknięta w nutach. Teraz będzie mogła ona po raz pierwszy zyskać swój muzyczny wymiar - mówiła w Dwójce o koncercie "Polskie ślady w muzycznych zbiorach Lwowa" prof. Eugenia Rozlach z Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  pieśń koncert Dwójka Ukraina Paweł Siwek Dwójka MUZYKA KULTURA Eugenia Rozlach Ludomir Różycki

Rosja przeprowadziła zmasowany atak rakietowy. Jeden z pocisków leciał w stronę Polski

Rosjanie dokonali zmasowanego ataku rakietowego na terytorium wielu ukraińskich regionów. Alarmy bombowe ogłaszano w całym kraju. Pod ostrzałem znalazła się między innymi ukraińska stolica. Są informacje o zniszczeniachobiektów cywilnych i pierwszych poszkodowanych. Na terytorium całego kraju ogłoszono alarm powietrzny. Jeden z pocisków leciał w stronę granicy z Polską.
Zobacz więcej na temat:  Kijów Ukraina wojna na Ukrainie

„Chciałbym powrócić do spokojnego Lwowa”. Fundacja Ave z ofertą dla uchodźców z Ukrainy

Fundacja Ave od pierwszych dni rosyjskiej agresji na Ukrainę wspiera uchodźców z terenów objętych walkami. Jak wiele społecznych organizacji w Polsce wspieramy Ukraińców działaniami pomocowymi w ich kraju i na terenie Polski. Organizujemy obozy dla młodzieży i pomoc w postaci darów. I z dumą przyznaję, że za działania naszych wolontariuszy dla Ukrainy otrzymaliśmy nagrodę w ramach 13. Mazowieckich Barw Wolontariatu – mówi Bartłomiej Włodkowski, prezes Fundacji Ave.
Zobacz więcej na temat:  emigracja Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2024 uchodźcy pomoc Kijów Odessa żołnierze Małgorzata Frydrych

Polacy we Lwowie: ludzie chcą pokoju i końca wojny

Dziś uchodźców ze wschodnich, objętych walkami rejonów Ukrainy nie widać na lwowskich dworcach, ale oni są w mieście. Tylko lwowianie wiedzą gdzie są rozlokowani. Bardzo trudna jest jednak sytuacja materialna zarówno mieszkańców miasta jak i przesiedleńców. Pomoc państwa wygasła, ludzie teoretycznie powinni znaleźć pracę ale pracy nie ma. A nawet jak jest to zarobki ledwo wystarczają na życie – mówi Teresa Pakosz, prezes Radia Lwów.
Zobacz więcej na temat:  emigracja Kresy wojna na Ukrainie wojna 2024 wojsko uchodźcy Ukraina Małgorzata Frydrych

Konsul RP we Lwowie Eliza Dzwonkiewicz: to był rok gotowości do działań niestandardowych

Mijający rok w działalności konsulatu RP we Lwowie był, w związku z trwającą na Ukrainie wojną, pełen wydarzeń trudnych do przewidzenia; działaliśmy w warunkach niestandardowych, przerywając pracę na czas alarmów – powiedziała szefowa tej placówki, konsul Eliza Dzwonkiewicz.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina wojna na Ukrainie pomoc Polacy za granicą Ministerstwo Spraw Zagranicznych dyplomacja