Polskie Radio
Section05
Magda Mikołajczuk

Marek Harny o amputacji części polskiej duszy i zadrach przeszłości

W przypadku tej książki literatura jest orężem do walki ze stereotypami o złych komunistach i pomnikowych partyzantach czy AK-owcach. Nie znajdziemy w "Dwóch kochankach" czarno-białych charakterów. - Z ludźmi, którzy myślą stereotypami dyskusja jest trudna lub niemożliwa. Trzeba takie postawy kompromitować, demaskować - opowiada pisarz Marek Harny w Jedynce.
Zobacz więcej na temat:  Armia Krajowa HISTORIA KSIĄŻKA literatura

Dopisz zakończenie do powieści Tyrmanda. "Ogłaszając ten konkurs czekamy na cud"

- Frapuje mnie, jak współcześni wyobrażają sobie, co dalej mogło się zdarzyć w powieści "Wędrówki i myśli porucznika Stukułki”. Czy opowieść Tyrmanda stanowiła wstęp do napisania czegoś bardzo poważnego? Czy ciąg dalszy tej opowieści był równie zabawny? To pytanie do uczestników konkursu - powiedział juror, dr Tomasz Makowski.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa konkurs KSIĄŻKA Leopold Tyrmand literatura

Wyraziste władczynie i szaleni władcy. Magnetyczna historia Polski

O historii potrafi opowiadać w tak niezwykle pasjonujący sposób, że jej książki czytają również osoby, które zawsze stroniły od tej nauki. - Moim idealnym, wymarzonym czytelnikiem, do którego kieruję swoje powieści jest ten, który historii nie lubi, który czuje do niej awersję, albo ktoś, kto się w niej pogubił - opowiada pisarka książek historycznych Elżbieta Cherezińska.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA literatura

Biografia tajemniczej Charlotte Brontë, która wywołała burzę

Po śmierci Charlotte Brontë na świecie zapanowała mania na jej literaturę i osobę. W związku z tym, że mało wiedziano o jej życiu, ukazały się różne teorie na jej temat. By nie niszczyć reputacji pisarki, ojciec autorki poprosił jej przyjaciółkę o napisanie biografii Charlotty. - Książka "Życie Charlotte Brontë" stała się wówczas bestsellerem - opowiada Eryk Ostrowski, znawca literatury sióstr Brontë.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura

"Klucz francuski". Joanna Nojszewska musiała napisać tę książkę

- Trochę nie miałam wyjścia. Mama była nauczycielką języka francuskiego, jeździła na kursy do Francji. Przywoziła różne książki, broszury i czasopisma. Fascynowało mnie, że były kolorowe, miały piękną stylistykę, przedstawiały wielki świat. Od tego zaczęła się moja miłość do Francji - mówiła w Jedynce autorka książki "Klucz francuski".
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Chyra Andrzej Seweryn Francja KSIĄŻKA KULTURA Paulina Młynarska