Polskie Radio
Section05

Muzeum Narodowe w Warszawie

Wystawa fotografii węgierskiej w Muzeum Narodowym w Warszawie

W kanonie fotografii światowej działania artystów węgierskich zajmują wyjątkowe miejsce. Osobowości takie jak Robert Capa, Andre Kertesz, Laszlo Moholy-Nagy, Martin Munkacsi, Brassai, Eva Besnyo trwale wpisały się w dzieje kultury wizualnej XX wieku. Ich twórczość to główny nurt narracyjny wystawy „Tak widzą. Panorama fotografii węgierskiej”, która we wtorek będzie otwarta w Muzeum Narodowym w Warszawie. O wystawie mówiły w audycji Rozmowa Kulturalna Danuta Jachiewicz, kuratorka zbiorów fotografii MNW i Aleksandra Kresowska z Działu Edukacji MNW.
Zobacz więcej na temat:  Warszawa fotografia wystawa Węgry

Piknik Archiwalny w Warszawie. "Mamy pamięć Polski"

Ponad 20 instytucji, które gromadzą cenne dokumenty, pokaże swoje skarby na 8. Warszawskim Pikniku Archiwalnym. Impreza rozpocznie się w sobotę (10.06), o godzinie 11.00, w Pałacu Staszica w stolicy. – Mamy pamięć Polski – tak o archiwalnych zbiorach mówiła w Polskim Radiu 24 Hanna Krajewska, dyrektor Archiwum Polskiej Akademii Nauk.
Zobacz więcej na temat:  Warszawa Polska Akademia Nauk archiwum filmoteka narodowa Instytut Pamięci Narodowej Maria Skłodowska-Curie Albert Einstein

Los obrazu Gierymskiego „Patrol Polski 1830”

Dzieło Maksymiliana Gierymskiego stołeczna policja zabezpieczyła w jednym z warszawskich domów aukcyjnych 22. marca. „Patrol Polski 1830” został zrabowany podczas II wojny światowej. Ślad po nim zaginął po Powstaniu Warszawskim. O dziele Gierymskiego i jego skomplikowanych losach mówił w audycji Utracone Odzyskane Marek Kozubal z „Rzeczpospolitej”.
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Ogórek dzieła sztuki Maksymilian Gierymski II wojna światowa

Innowacyjne metody konserwacji zabytków

Laboratorium Muzeum Narodowego w Warszawie i Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych Uniwersytetu Warszawskiego uruchamia wspólny projekt, pod nazwą Interdyscyplinarne Laboratorium Badań i Analiz Konserwatorskich. Jego najważniejszym celem jest wspólne prowadzenie badań dotyczących konserwacji obiektów zabytkowych i muzealnych przy pomocy najnowocześniejszej aparatury. O wspólnym przedsięwzięciu mówiły w Czasie Na Naukę dr Elżbieta Pietrusińska-Pilecka (kierownik Laboratorium Muzeum Narodowego) i prof. Barbara Wagner (Uniwersytet Warszawski).
Zobacz więcej na temat:  Uniwersytet Warszawski