Polskie Radio
Section05
Muzeum Powstania Warszawskiego

Inauguracja inicjatywy "Liberty Road". Wspólny projekt Muzeum Powstania Warszawskiego i ambasady USA

Muzeum Powstania Warszawskiego wraz z Ambasadą Stanów Zjednoczonych zainaugurowały inicjatywę Liberty Road. Projekt ma za na celu skupianie placówek opowiadających o wolności i narodach, dla których była ona szczególnie ważna. Inauguracja miała miejsce w siedzibie Muzeum.
Zobacz więcej na temat:  Stany Zjednoczone Ministerstwo Obrony Narodowej Muzeum Powstania Warszawskiego historia Polski

Aleksandra Turkiewicz i Jacek "Wiejski" Górski: teraz będziemy grać u siebie

Ten dom na Mazurach i Koncerty Niepodległości w Muzeum Powstania Warszawskiego wyznaczają kolejne rocznice naszego wspólnego życia w Polsce. 14 lat temu pojechałem po Olę do Kanady i razem wróciliśmy do Polski - mówi Jacek "Wiejski" Górski. - Właściwie to ja byłam emigrantką i wróciłam do kraju. Jacek był tą kotwicą, która mnie znów do ojczyzny przycumowała - wspomina Aleksandra Turkiewicz.
Zobacz więcej na temat:  emigracja ojczyzna koncerty niepodległość Muzeum Powstania Warszawskiego Westerplatte wieś Małgorzata Frydrych

78. rocznica Powstania Warszawskiego. Audycje okolicznościowe w Jedynce

Polacy upamiętnili 78. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Obchody tego zrywu w stolicy rozpoczęły się już w niedzielę 24 lipca, zaś powstańcy, harcerze oraz mieszkańcy Warszawy uczestniczyli m.in. w uroczystej mszy świętej w intencji poległych. W Programie 1 Polskiego Radia zaprosiliśmy na liczne audycje poświęcone Powstaniu Warszawskiemu.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie Warszawa Muzeum Powstania Warszawskiego historia Polski

"Wola 1944: Wymazywanie. Ludobójstwo i sprawa Reinefartha". Wystawa upamiętniająca rzeź Woli

"Wola 1944: Wymazywanie. Ludobójstwo i sprawa Reinefartha" - to tytuł nowej wystawy w Muzeum Powstania Warszawskiego. Opowiadał ona o nieukaranej niemieckiej zbrodni dokonanej na ludności warszawskiej Woli w pierwszych dniach Powstania Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Grzesiowski II wojna światowa Powstanie Warszawskie śmierć Adolf Hitler Heinrich Himmler Warszawa Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski Instytut Pileckiego

"Wola 1944". W Muzeum Powstania Warszawskiego otwarto wystawę poświęconą rzezi cywilów

Rzeczy osobiste ofiar, a także świadectwa ocalonych z rzezi Woli wydobyte zarówno z telewizyjnych archiwów, jak i tworzonych współcześnie kolekcji historii mówionej, trafiły na wystawę "Wola 1944: Wymazywanie. Ludobójstwo i sprawa Reinefartha" w Muzeum Powstania Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Muzeum Powstania Warszawskiego Warszawa II wojna światowa Piotr Gliński

(Nie)zakazane piosenki. Śpiewamy piosenki powstańczej Warszawy

78. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego można uczcić na różne sposoby. Jednym z nich jest wspólne śpiewanie piosenek powstańczych. - Atmosfera na placu Piłsudskiego jest wspaniała. Jest to przeżycie, które zostaje w pamięci na wiele lat - mówi Anna Cywińska z Muzeum Powstania Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Powstanie Warszawskie Muzeum Powstania Warszawskiego konkurs fotografia Maciej Wójcik Marta Zinkiewicz

Jan Rodowicz "Anoda". Historyk IPN: reprezentował pokolenie, które wiedziało, że wolność nie jest dana na zawsze

- Jan Rodowicz urodził się wprawdzie w wolnej Polsce, po roku 1918, natomiast to pokolenie miało przeświadczenie, że niepodległość, wolność uzyskana w listopadzie 1918 roku, nie jest dana raz na zawsze, że może być odebrana i trzeba o nią walczyć i być gotowym, żeby przeciwstawiać się zakusom innych sił - mówił w Polskim Radiu 24 dr Przemysław Benken (historyk IPN).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Powstanie Warszawskie historia Polski POLSKA historia Polski Muzeum Powstania Warszawskiego

Powstanie Warszawskie. W jaki sposób możemy upamiętnić bohaterów?

Spektakl "Kwatera Bożych Pomyleńców", wystawa opisująca zbrodnię na Woli, gra miejska "Labirynt '44" i Masa Powstańcza to tylko niektóre z propozycji przygotowanych przez Muzeum Powstania Warszawskiego w 78. rocznicę tego niezwykłego zrywu patriotycznego. - Ogromnym zainteresowaniem cieszy się również śpiewanie piosenek powstańczych na placu Piłsudskiego 1 sierpnia wieczorem - mówi zastępca dyrektora Dariusz Gawin.
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Powstania Warszawskiego Powstanie Warszawskie Michał Montowski Dorota Kołodziejczyk Warszawa

Dr Ukielski: na warszawskiej Woli od 5 sierpnia Niemcy dokonywali ludobójstwa

- Warszawa była miejscem, które - zgodnie z rozkazem Hitlera - miało przestać istnieć. I Niemcy wykonywali ten rozkaz dość skrupulatnie - mówił w Polskim Radiu 24 dr Paweł Ukielski, historyk i politolog, zastępca dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rafał Dudkiewicz Paweł Ukielski POLSKA HISTORIA historia Polski Powstanie Warszawskie II wojna światowa Muzeum Powstania Warszawskiego