Polskie Radio
Section05

Nauka w Jedynce

Drony na wojnie. Czy bez pomocy człowieka wiedzą, co jest etyczne?

Autonomiczne roboty bojowe to m.in. drony wyposażone w broń, które są w stanie bez interwencji człowieka znajdować i samodzielnie atakować różne cele. - Tymi celami mogą być obiekty i przedmioty, ale też ludzie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Maciej Zając z Instytutu Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk. Czy maszyny mogą nauczyć się etyki?
Zobacz więcej na temat:  Jakub Domoradzki NAUKA drony Maciej Zając Agnieszka Chłoń-Domińczak Tomasz Panek

Wszechstronne zastosowania perowskitów. Przełomowe odkrycie w dziedzinie fotoniki

Naukowcy z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, we współpracy z Instytutem Fizyki Polskiej Akademii Nauk, Centrum Fizyki Teoretycznej Polskiej Akademii Nauk oraz innymi instytucjami z Włoch, Islandii i Australii, dokonali przełomowego odkrycia w dziedzinie fotoniki. Zespół zademonstrował nowatorskie metody tworzenia kryształów perowskitowych o precyzyjnie określonych kształtach, które mogą być używane w technologii fotonicznej jako falowody, sprzęgacze, rozdzielacze i modulatory.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Domoradzki fotonika fizyka Polska Akademia Nauk technologie sztuczna inteligencja NAUKA

Badania nad odkrywaniem planet pozasłonecznych. Czym jest zjawisko mikrosoczewkowania grawitacyjnego?

Nagroda Copernicus jest wspólnym przedsięwzięciem Fundacji na rzecz Nauki Polskiej i Deutsche Forschungsgemeinschaft. Pierwszy konkurs odbył się w 2006 roku, a tym roku jej laureatami zostali prof. Andrzej Udalski oraz prof. Joachim Wambsganss. Doceniono ich wkład w rozwój astrofizyki poprzez badania nad soczewkowaniem grawitacyjnym oraz odkrywaniem planet pozasłonecznych.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski astronomia planety Fundacja na rzecz Nauki Polskiej astronautyka fizyka

Neutrina. Czym są te bardzo szybkie cząstki?

W Japonii, z udziałem polskich badaczy, powstaje gigantyczna pułapka, której celem jest schwytanie neutrin. - Detektory znajdują się pod skałą wewnątrz góry - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Ewa Rondio z Narodowego Centrum Badań Jądrowych. Neutrina to ważne dla zrozumienia budowy wszechświata cząstki elementarne.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak Narodowe Centrum Badań Jądrowych neutrino neutrina badania NAUKA Ewa Rondio

Neutrina i fale grawitacyjne. O wiedzy, z której Mikołaj Kopernik byłby dumny

Za nami inauguracja Kongresu Kopernikańskiego, którego organizatorami są Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie oraz Instytut Historii Nauki PAN. W wydarzeniu wzięło udział wielu znakomitych naukowców; wśród nich byli także laureaci nagrody Nobla, których badania z pewnością zainteresowałyby samego Mikołaja Kopernika.
Zobacz więcej na temat:  Artur Wolski Mikołaj Kopernik astronomia fizyka fale grawitacyjne