Polskie Radio
Section05

Niemcy

"Sukcesem jest to, że został uznany za przestępcę". Natalia Nitek-Płażyńska o wyroku ws. Hansa G.

- Jeżeli ktoś wstaje i mówi, że chętnie by Polaków pozabijał, to rozumiem, że to groźba kierowana do każdego, kto jest Polakiem. Ja jestem Polką. Sąd twierdzi jednak, że takiego stwierdzenia nie można uznać za groźbę - mówiła w Polskim Radiu 24 Natalia Nitek-Płażyńska. - Groźby nie zostały uznane za groźby karalne. To znak, że to nie do końca działa tak, jak powinno - dodała.
Zobacz więcej na temat:  wybory prezydenckie 2020 Gdańsk sądownictwo Prawo i Sprawiedliwość

"Nigdy nie były strategiczne dla obu stron". Prof. Paweł Skibiński o relacjach polsko-hiszpańskich

- Istnieją silne relacje gospodarcze, ale na pewno nie jesteśmy priorytetowym partnerem Hiszpanów, bo oni tradycyjnie wiążą się ze strefą śródziemnomorską i Ameryką Łacińską - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Paweł Skibiński, UW, historyk, specjalista od spraw hiszpańskich. Gość komentował wizytę szefa MSZ Jacka Czaputowicza w Hiszpanii oraz mówił o relacjach obu krajów.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Polskie Radio 24 Unia Europejska Angela Merkel Parlament Europejski Hiszpania

Dr Bonikowska: zasadnym jest skoordynowane otwieranie zewnętrznych granic Schengen

Według rekomendacji Komisji Europejskiej państwa członkowskie Strefy Schengen powinny w lipcu otworzyć swoje granice zewnętrzne wobec obywateli 15 państw uznanych za "epidemicznie bezpieczne". Ale najpierw Węgry, a teraz Belgia, uważają, że to przedwczesne i zapowiadają, że granic nie otworzą. Również Grecja postanowiła nie wdrażać otwarcia granic wobec obywateli państw z oficjalnej unijnej listy. Jak obecnie wygląda unijna rekomendacja otwierania granic? 
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Angela Merkel Strefa Schengen Parlament Europejski WHO USA

Niemiecka prezydencja w UE. Publicystka: celem dokończenie negocjacji nad pakietem pomocowym

- Niemcy swoją prezydencję zapowiadali dużo wcześniej niż dzisiaj podczas wystąpienia Angeli Merkel w Parlamencie Europejskim. Zaczęło się to już w maju, kiedy niemiecka kanclerz wspólnie z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem wyraziła poparcie dla bezprecedensowego planu naprawczego i pomocy UE po pandemii - powiedziała w Polskim Radiu 24 Magdalena Cedro z "Dziennika Gazety Prawnej".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Polskie Radio 24 Unia Europejska Angela Merkel Parlament Europejski