Polskie Radio
Section05

Niemcy

NASZ WYWIAD Parasol atomowy USA bez Niemiec? W ciągu 10 lat mogą opuścić nuclear sharing. Ambasador USA: może kolej na Polskę

- Ryzyko stopniowego wyjścia Niemiec z programu nuclear sharing jest poważne. Brak decyzji o zakupie nowych samolotów zdolnych do przenoszenia amerykańskich ładunków jądrowych składowanych na terytorium Niemiec oznaczać będzie de facto wyjście z tego programu w ciągu dekady – mówi portalowi PolskieRadio24.pl Justyna Gotkowska z Ośrodka Studiów Wschodnich. Dodaje, że z tego rodzaju osłabienia obecności USA w Europie z pewnością ucieszyłaby się Rosja.
Zobacz więcej na temat:  broń atomowa atom NASZ WYWIAD USA wojsko Rosja infografika

Awantura wokół broni nuklearnej. Polska między amerykańskim młotem a niemieckim kowadłem?

- Gdyby Niemcy się wycofały, moglibyśmy obawiać się tego, że inne kraje zaczną być za tym, aby Europa stała się kontynentem bez broni nuklearnej - mówiła w Polskim Radiu 24 prof. Beata Winter-Górka (Uniwersytet Warszawski). Gościem audycji był również Jarosław Guzy (Polska Agencja Prasowa).
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT broń nuklearna NATO Europa Jarosław Guzy Polskie Radio 24 Maria Przełomiec

"Uprzedza dyskusje państw członkowskich". Prof. Tomasz Grzegorz Grosse o propozycji Niemiec i Francji

- Ten fundusz nie zawiera specjalnie wielkich kontrowersji i jest otwarty dla wszystkich państw członkowskich - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Tomasz Grzegorz Grosse z Uniwersytetu Warszawskiego o pomyśle pomocowym Niemiec i Francji. Czy Grupa Wyszehradzka poprze propozycję funduszu odbudowy po koronakryzysie?
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata Paweł Lekki Szymon Kardaś Emmanuel Macron Francja Angela Merkel ŚWIAT koronawirus pandemia COVID-19

Ekspert: polityka energetyczna Niemiec może być uznawana za schizofreniczną

- Niemiecka polityka energetyczna w niektórych elementach rzeczywiście może być uznawana za schizofreniczną. Niemcy opowiadają o tym, że chcą zielonej energetyki. Natomiast faktycznie uruchamiają blok węglowy. W ostatnim czasie dodatkowo rezygnują z energetyki jądrowej, która jest zeroemisyjna - powiedział w Polskim Radiu 24 Wojciech Jakóbik z portalu BiznesAlert.pl. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Trzmiel energetyka

Budujący Nord Stream 2 mają problem. Czy Gazprom podzieli gazociąg?

Podporządkowanie gazociągu Nord Stream 2 unijnej dyrektywie gazowej będzie miało znaczne konsekwencje. Jedną z opcji może być formalny podział gazociągu na dwie części: jedną od punktu wyjścia z Rosji do granicy niemieckich wód terytorialnych, gdzie prawo UE nie byłoby aplikowane, oraz drugą w wodach terytorialnych Niemiec – ocenia Agata Łoskot-Strachota z Ośrodka Studiów Wschodnich, której analizę publikuje portal biznesalert.pl.
Zobacz więcej na temat:  Nord Stream 2 energetyka Gazprom Rosja

"Koszty będą rozłożone na wszystkich". Targalski o funduszu odbudowy UE

- Komisja Europejska ma pożyczyć 500 mld euro. Te pieniądze zostaną zwrócone po 2027 r. Nie wiadomo skąd - najprawdopodobniej z budżetu unijnego, czyli pieniądze będziemy zwracali wszyscy - mówił w Polskim Radiu 24 dr Jerzy Targalski, politolog.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Komisja Europejska Europa budżet UE 2021-2027 koronawirus wirus pandemia epidemia COVID-19 Francja Jerzy Targalski Dorota Kania Polskie Radio 24 POLSKA

Łagodzenie skutków pandemii. Francja i Niemcy proponują fundusz odbudowy w wysokości 500 mld euro

Fundusz odbudowy w wysokości 500 miliardów euro na złagodzenie skutków kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa proponują Francja i Niemcy. Wspólny pomysł ogłosili na konferencji prasowej kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji Emmanuel Macron.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska Komisja Europejska koronawirus Francja Angela Merkel Emmanuel Macron pandemia COVID-19