Polskie Radio
Section05

Niemcy

Niemcy: AfD wyprzedza SPD. Demonstracje w Chemnitz

Prawicowo-populistyczna Alternatywa dla Niemiec (AfD) wyprzedziła Socjaldemokratyczną Partię Niemiec (SPD) i jest obecnie drugim najpopularniejszym ugrupowaniem w kraju - wynika z opublikowanego we wtorek sondażu. Jak wskazuje Reuters wzrost poparcia dla AfD ma związek z napiętą sytuacją w Chemnitz w Saksonii, gdzie w ostatnich dniach trwały wielotysięczne demonstracje po zabójstwie 35-letniego Niemca, a także kontrdemonstracje przeciwników skrajnej prawicy. O sytuacji politycznej w Niemczech mówiła w Polskim Radiu 24 Aleksandra Rybińska, Sieci i wPolityce.
Zobacz więcej na temat:  Europa migracja imigranci w Europie

Niemcy po zabójstwie w Chemnitz. "AfD będzie punktować"

- AfD, tak jak kiedyś Zieloni, staje się partią, która jest odbierana jako coś normalnego. Po prostu można mieć inne zdanie w sprawie polityki imigracyjnej czy w sprawie NATO i to nie jest nic złego - powiedziała Olga Doleśniak-Charczuk z "Gazety Polskiej Codziennie" na temat rosnącej popularności Alternatywy dla Niemiec.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT imigranci w Europie Ukraina kościół prawosławny Rosja Władimir Putin Andrzej Szeptycki Adrian Bąk Grzegorz Ślubowski

Zwrot w niemieckiej polityce zagranicznej?

– Niestety deklaracja niemieckiego ministra zbiegła się w czasie z wizytą Putina w Mesebegu. Zostało to odebrane jako poparcie dla projektu Nord Stream 2 – powiedział dr Michał Kuź, ekspert ds. polityki z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego. W audycji „Szukając Dziury w Całym” rozmowa o zwrocie w polityce zagranicznej Niemiec. Czemu ma służyć? Czy naprawdę jest strategiczny czy może tylko taktyczny? Jak Polska powinna zachować się w takiej sytuacji?
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa Heiko Maas Rosja dyplomacja USA Stany Zjednoczone

Polityka zagraniczna Rosji i Niemiec 79 lat po agresji na Polskę

Tragiczny wrzesień 1939 roku - agresja militarna na Polskę przebiegała wówczas w dwóch etapach: 1 września - niemiecka, a 17 dni później - sowiecka. Nie ma wątpliwości, że w 1939 roku oba te państwa realizowały politykę agresji wobec swoich sąsiadów. Jakie wobec tego miejsce na współczesnej mapie Europy zajmują Niemcy i Rosja niemal 80 lat po wojnie? Jaką politykę obecnie realizują? Gościem Polskiego Radia 24 był Łukasz Jasina, z PISM.
Zobacz więcej na temat:  Europa Europa Środkowo-Wschodnia Rosja