Polskie Radio
Section05
PRL

Komunistyczna przeszłość pracowników warszawskiego magistratu

- Mieliśmy nie wiedzieć o tym, że Ewa Gawor pracowała w MSW i o tym, kogo dobrała sobie za współpracowników. Byliśmy przekonani, że mamy biuro bezpieczeństwa stolicy, że zasiadają tam zasłużeni fachowcy, a okazuje się, że wcale tak nie jest - mówił w audycji Historyczne wydarzenie tygodnia Maciej Marosz, dziennikarz śledczy Gazety Polskiej Codziennie. 
Zobacz więcej na temat:  Warszawa Hanna Gronkiewicz-Waltz fakty opinie ciekawostki PRL służba bezpieczeństwa

Ryszard Terlecki: Komuniści byli przygotowani na to, że dojdzie do ich rozliczenia

– Był to przełom w historii Polski, ale również i Europy. Mieliśmy do czynienia z niezwykle ważnymi wydarzeniami, którym nie potrafiliśmy nadać odpowiedniej rangi w przestrzeni publicznej – tak o działalności „Solidarności” w okresie PRL mówił w Polskim Radiu 24 wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 fakty opinie ciekawostki Maciej Chudkiewicz Ryszard Terlecki Solidarność komunizm PRL opozycja demokratyczna

Jerzy Jachowicz: część funduszy FOZZ trafiała do KGB i GRU

– Była to również operacja, która miała na celu zapewnienie stabilności finansowej służbom polskim, jak i rosyjskim – tak o działalności FOZZ i związanej z nim afery, którą okrzyknięto mianem największej w III RP, powiedział Jerzy Jachowicz, dziennikarz tygodnika „Sieci”. Przy okazji zatrzymania w USA Dariusza Przywieczerskiego, jednego z organizatorów afery FOZZ, rozmowa o jej podłożu i konsekwencjach. O sprawie FOZZ mówił w Polskim Radiu 24 także dr Cezary Mech.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 służby i bezpieczeństwo Jerzy Jachowicz III RP PRL służby specjalne

"Gazeta Polska": matka Rafała Trzaskowskiego to TW Justyna

Teresa Trzaskowska matka kandydata na prezydenta Warszawy była tajnym współpracownikiem SB o pseudonimie Justyna. Meldowała bezpiece o kontaktach z dyplomatami USA muzyków i ludzi zajmujących się jazzem: Jerzego Matuszkiewicza, Leopolda Tyrmanda, Romana Waschki - pisze w najnowszym numerze tygodnika "Gazeta Polska" Maciej Marosz. Jej bliscy z rodziny mieli też działać na najwyższych szczeblach PZPR.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA bezpieka służba bezpieczeństwa Rafał Trzaskowski Warszawa Gazeta Polska USA PRL

Warszawski współtwórca bomby atomowej - niezwykła historia Józefa Rotblata

- Józef Rotblat był potomkiem zasymilowanej żydowskiej rodziny mieszkającej w Warszawie co najmniej od XIX wieku. W młodości miał żyłkę techniczną, ale sytuacja rodzinna nie pozwalała mu na studia, w związku z czym trafił do Wszechnicy, uczelni skupiającej wolnomyślicieli, najczęściej pochodzenia żydowskiego, gdzie jego potencjał został zauważony - powiedział w audycji "Poczytnik" dziennikarz Tomasz Zapert.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 PRL historia Polski literatura

Były opozycjonista o Sierpniu '80: potrafiliśmy się zjednoczyć

W 1980 roku, w wyniku fali strajków, która przetoczyła się przez Polskę, narodził się ponad 10-milionowy ruch społeczny, wkrótce potem nazwany NSZZ "Solidarność". Wydarzenia były impulsem do przemian systemowych w całej Europie Wschodniej i krajach "demoludów". - To było piękne, że potrafiliśmy się wtedy zjednoczyć - mówił w Polskim Radiu 24 Ryszard Majdzik, działacz opozycji antykomunistycznej.
Zobacz więcej na temat:  1980 porozumienia sierpniowe Polskie Radio 24 HISTORIA PRL komunizm Solidarność

Porozumienia Sierpniowe. "Tej fali nie dało się zatrzymać"

- Władza zdawała sobie sprawę, że przegrywa. Tej fali nie dało się zatrzymać - powiedział historyk prof. Wiesław Wysocki z UKSW. Mija 38 lat od podpisania w sali BHP Stoczni Gdańskiej Porozumień Sierpniowych, które pozwoliły na powstanie NSZZ "Solidarność" - pierwszej w krajach komunistycznych, niezależnej od władz, legalnej organizacji związkowej. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA porozumienia sierpniowe Solidarność związki zawodowe Stocznia Gdańska PRL

Szczecin i Gdańsk. 38. rocznica Porozumień Sierpniowych

- Dla zrozumienia końca lat 80. XX wieku i tego, że Polacy przyczynili się do upadku systemu komunistycznego Solidarność jest kluczowa - mówił w Polskim Radiu 24 - Piotr Dmitrowicz, historyk. Gościem PR24 był też dr Michał Siedziako, historyk z IPN w Szczecinie. 38 lat temu podpisano Porozumienia Sierpniowe.
Zobacz więcej na temat:  porozumienia sierpniowe PR24 historia Polski Solidarność Jan Paweł II związki zawodowe komunizm PRL

Historyk IPN: Departament PESEL MSW był elementem aparatu represji PRL

Powszechny Elektroniczny System Ewidencji Ludności uruchomiono w połowie lat 70-tych. Zawierał szczegółowe dane na temat ludności. - Chodziło też o to, żeby lepiej kontrolować ludzi i typować potencjalnych agentów i tajnych współpracowników – mówił w audycji "Historia na dziś” dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  MSW PRL Tadeusz Płużański Patryk Pleskot pesel Polskie Radio 24 historia PRL