Polskie Radio
Section05

PRL

Debata PR24. Skąd kłamstwa na temat Żołnierzy Wyklętych?

Skąd wzięły się kłamstwa na temat Żołnierzy Wyklętych? Dlaczego przez lata pamięć o nich była tłamszona? Na te pytania na antenie Polskiego Radia 24 próbowali odpowiedzieć: prof. Jan Żaryn (senator i historyk), Jakub Majmurek (publicysta Krytyki Politycznej) ks. Tomasz Trzaska (kapelan Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie) i prof. Janusz Odziemkowski (historyk UKSW).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Żołnierze Wyklęci HISTORIA historia Polski Jan Żaryn Janusz Odziemkowski Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Historyk: nie wierzmy w kłamstwa o Żołnierzach Wyklętych

- Za kłamstwa o Żołnierzach Wyklętych nikt nie został ukarany. Ludzie, którzy krytykują żołnierzy antykomunistycznego podziemia niepodległościowego nie mają nawet poczucia, że stają po stronie zdrajców - powiedział w Polskim Radiu 24 Jarosław Wróblewski z Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Gościem audycji był również Jacek Karczewski, dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA HISTORIA historia Polski komunizm Żołnierze Wyklęci Tadeusz Płużański

Debata Dnia. Pamięć o "Żołnierzach Wyklętych"

- Bilans działań patriotycznych po 1945 r jest zdecydowanie pozytywny. Nie zamykając oczu na niewinne czasem ofiary, mamy do czynienia z jasną legendą. Zawdzięczamy im mnóstwo – mówił w Polskim Radiu 24 o Żołnierzach Wyklętych Robert Tekieli . W debacie dyskutowali również Miłosz Manasterski  (Agencja Informacyjna) oraz Hubert Biskupski (Super Express).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Żołnierze Wyklęci komunizm Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

PRL-owski mit Gdańska

- Gdańskie mury zachowały wiele śladów podległości państwu polskiemu, wykute orły, liczne nawiązania do królów polskich czy pomnik Augusta III Sasa w Dworze Artusa. Gdańsk pod względem architektonicznym nie przypomina innych miast północnoniemieckich, takich jak Hamburg czy Rostock, przypomina Flamandie czy Flandrię – mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Semka, dziennikarz i publicysta.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Kaszuby pomorskie Gdańsk Niemcy historia Polski Piotr Semka

66. rocznica śmierci gen. Augusta Emila Fieldorfa "Nila"

66 lat temu, 24 lutego 1953 roku w więzieniu mokotowskim w Warszawie powieszono generała Augusta Emila Fieldorfa "Nila". Był organizatorem i szefem Kedywu (Kierownictwa Dywersji Komendy Głównej Armii Krajowej), jednym z najbardziej zasłużonych żołnierzy Armii Krajowej i polskiego podziemia niepodległościowego, żołnierzem Legionów Józefa Piłsudskiego. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Emil Fieldorf bezpieka Kedyw Armia Krajowa

Śmierć Bohdana Piaseckiego. Do dziś nie wykryto sprawców

– Pomimo zaawansowanego śledztwa sprawcy, a także mocodawcy, do dzisiaj nie zostali wykryci. Była to zbrodnia polityczna i komunistyczna – powiedział dr Ładysław Piasecki, syn Bolesława Piaseckiego i przyrodni brat Bohdana Piaseckiego. 22 stycznia 1957 roku, spod nieistniejącego już warszawskiego Liceum św. Augustyna, uprowadzono Bohdana Piaseckiego. Przez 62 lata sprawy nie udało się wyjaśnić.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski ludzie komunizm Bolesław Piasecki

Jerzy Kowalski: układ trójmiejski ma się bardzo dobrze

- W Trójmieście mafia formowała się z funkcjonariuszy służb specjalnych PRL. Wynajmowali oni sobie "ludzi z miasta" i to był początek układów lat 90. Potem interesy poszły już w legalnym kierunku. Teraz, gdy chcemy czegoś dowiedzieć się o Gdańsku, to trzeba zapukać do deweloperów - powiedział w Polskim Radiu 24 Jerzy Kowalski, prezes Pomorskiej Izby Przemysłowo-Handlowej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Gdańsk Trójmiasto pomorskie Mafia służby specjalne

PRL była bankrutem

- Pamiętajmy, że jeszcze w styczniu tego roku nikt się nie spodziewał, że panujący system upadnie, natomiast w grudniu mieliśmy nowelizację konstytucji, w której zmieniono nazwę PRL na Rzeczpospolitą Polską. Jednocześnie do lipca 1990 r działa służba bezpieczeństwa, a jej szefem był Czesław Kiszczak, w styczniu 1990 r. milicja pałuje studentów. Z jednej strony dużo rzeczy się zmieniło, z drugiej zaś zadziwiająco dużo pozostało – mówił w Polskim Radiu 24 Patryk Pleskot, historyk z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 stan wojenny Wojciech Jaruzelski okrągły stół Michaił Gorbaczow Czesław Kiszczak Lech Wałęsa

Mjr Zygmunt Boczkowski: do UB brali bandytów i złodziei

- W 1944 r. niektórzy myśleli, że uwalniamy się od Niemców i wchodzi wyzwoliciel ze Wschodu. Były jednak osoby, które mówiły "nie cieszcie się" - powiedział w Polskim Radiu 24 Major Zygmunt Boczkowski ps. "Kruk", żołnierz AK i zrzeszenia WIN, powstaniec warszawski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Tadeusz Płużański HISTORIA historia PRL historia Polski Armia Krajowa Żołnierze Wyklęci Powstanie Warszawskie II wojna światowa powroty z niepamięci