Polskie Radio
Section05

Państwo Islamskie

Konflikt w Syrii. Będzie rozejm?

Turecki minister spraw zagranicznych Mevlut Cavusoglu oświadczył, że Turcja przygotowała porozumienie dotyczące zawieszenia broni w Syrii. Agencja prasowa Anatolia informowała nawet, że Ankara w tej kwestii doszła do konsensusu z Moskwą. Doniesień na ten temat nie potwierdza jednak Kreml. Doniesienia te w Polskim Radiu 24 komentował prof. Maciej Michał Münnich, ekspert ds. Bliskiego Wschodu z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Zobacz więcej na temat:  Syria Turcja Rosja Iran Baszar al-Assad

Gorąca Planeta: Co dalej z Syrią?

Rosyjskie Ministerstwo Obrony informuje, że zakończono ewakuację cywilów i rebeliantów ze wschodnich dzielnic Aleppo. Tymczasem syryjskie władze i organizacje humanitarne donoszą o wstrzymaniu ewakuacji. – W tym momencie wiadomo, że armia rządowa kontroluje większość miasta. Wiadomo też, że cały czas pewien obszar kontrolują rebelianci – mówił w Polskim Radiu 24 dr Wojciech Szewko, ekspert ds. Bliskiego Wschodu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ernest Zozuń Donald Trump USA Wojciech Szewko Syria Aleppo

Aleppo: sytuacja na skraju katastrofy humanitarnej

Zaczął obowiązywać rozejm, który ma umożliwić ewakuację ludności cywilnej z oblężonego Aleppo. O pomocy humanitarnej dla Syryjczyków i o reakcjach Zachodu na przedłużający się konflikt mówili goście audycji Świat w południe Marcin Podleśny z Polskiej Akcji Humanitarnej i Mariusz Borkowski, wieloletni korespondent na Bliskim Wschodzie.
Zobacz więcej na temat:  Syria Baszar al-Assad PAH Wojna w Syrii Unia Europejska Stany Zjednoczone Al Kaida Bliski Wschód Turcja Aleppo