Polskie Radio
Section05
Polacy za granicą

"Obawialiśmy się, że możemy na dłużej utknąć w USA". Polacy chwalą akcję "LOT do domu"

- Floryda zamyka hotele. Musieliśmy uciekać przed czasem. Mieliśmy jednak kontakt ze stroną LOT-u i nie baliśmy się - powiedział Polskiemu Radiu 24 pan Ryszard z Poznania. W ramach akcji "LOT do domu" z narodowym przewoźnikiem wróciło do Polski blisko 50 tys. naszych obywateli. O emocjach z tym związanych mówił korespondent Polskiego Radia z Miami Jan Pachlowski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Edyta Poźniak Polacy za granicą Polonia ŚWIAT USA Stany Zjednoczone LOTdoDomu Jan Pachlowski

Trwa Olimpiada Historii Polski dla Polonii i Polaków za granicą „W drodze do Niepodległości”

Uczestnicy Olimpiady walczą o zakwalifikowanie się do III etapu finałowego, który odbędzie się na początku czerwca w Polsce. Nagrodą główną dla grupy laureatów Olimpiady Historii Polski są indeksy na Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Uniwersytet Opolski oraz Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie. Olimpiada jest inicjatywą Fundacji Wolność i Demokracja oraz Polskiego Towarzystwa Historycznego.
Zobacz więcej na temat:  Polonia historia Polski Polacy za granicą

Stan zagrożenia epidemicznego na obszarze całej Polski

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił wprowadzenie stanu zagrożenia epidemicznego. Ograniczono działalność galerii handlowych. Czynne pozostają m. in. sklepy spożywcze, apteki, pralnie, drogerie. Przywrócona zostanie kontrola wszystkich granic kraju, ponadto wprowadzone zostają ograniczenia dotyczące przekraczania polskich granic przez cudzoziemców.
Zobacz więcej na temat:  Polonia Koronawirus w Polsce język polski Krym Mateusz Morawiecki Polacy za granicą

"Polacy bardzo mocno to odczują". Zakaz podróży do USA z Europy

Z powodu pandemii koronawirusa wiele krajów wprowadziło ograniczenia w przemieszczaniu się. Od północy w piątek na 30 dni zawieszone są wszystkie przyjazdy z Europy do Stanów Zjednoczonych. To sprawiło, że Polacy i amerykańska Polonia bardzo mocno odczują skutki obecnych regulacji ws. ruchu między USA a naszym krajem.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Polacy za granicą Stany Zjednoczone USA Polonia koronawirus transport

Akcja #LOTdoDomu. MSZ zapowiedział kolejne powroty do Polski

W piątek odbędzie się 17 lotów czarterowych do Warszawy z Polakami, którzy z całego świata chcą wrócić do kraju. Loty odbędą się m.in. z Bangkoku, Londynu, Amsterdamu, Paryża, Lizbony, Zurychu, Moskwy czy Delhi - poinformowało na Twitterze Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
Zobacz więcej na temat:  LOT Koronawirus w Polsce koronawirus pandemia wirus turystyka Polacy za granicą społeczeństwo Ministerstwo Spraw Zagranicznych POLSKA

Przełom w badaniach nad koronawirusem. W zespole badawczym polski naukowiec

Polski naukowiec Maciej Tarkowski jest w grupie zespołu badawczego, który odizolował włoski szczep koronawirusa. Odkrycie pozwoli naukowcom śledzić każdego pojedynczego wirusa, by ustalić, jak krążył i w jakim czasie. Kolejnym krokiem będą prowadzone w laboratoriach farmaceutycznych prace nad szczepionką i metodami leczenia.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT koronawirus NAUKA Włochy badania zdrowie Polacy za granicą

Polska dyplomacja z sukcesem wspiera Polonię na całym świecie

Ogromna jest rola polskiej dyplomacji, polskich konsulów na całym świecie we wspieraniu polonijnych organizacji, polskiego szkolnictwa, polskiego życia kulturalnego. - To się nie zmieni. Priorytetem polityki polonijnej jest jednak i będzie wspieranie nauki języka polskiego poza granicami - mówi w specjalnym wywiadzie dla Polskiego Radia dla Zagranicy - Iwona Kozłowska, dyrektor Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą MSZ.
Zobacz więcej na temat:  MSZ Polonia Polacy za granicą pomoc repatriacje język polski

Wizyta marszałek Sejmu w USA. Rozmowy o bezpieczeństwie Europy i zagrożeniu ze strony Rosji

Po wizycie w amerykańskim Kongresie marszałek Sejmu Elżbieta Witek wyraziła przekonanie, że kwestie bezpieczeństwa Europy są dla priorytetem Stanów Zjednoczonych, niezależnie od tego kto rządzi w Waszyngtonie. W stolicy USA pani marszałek rozmawiała między innymi z przewodniczącą Izby Reprezentantów Nancy Pelosi.
Zobacz więcej na temat:  MSZ Sejm Katyń Polonia Francja Polacy za granicą

W Wilnie rozpoczął się 417. Jarmark Kaziukowy

Jeden z najstarszych i najbardziej znanych jarmarków w Europie Środkowo-Wschodniej rozpoczął się w Wilnie. Już po raz 417. w litewskiej stolicy odbywają się Kaziuki. Udział w wydarzeniu weźmie ponad 1,5 tys. gości i sprzedawców, którzy prezentują rękodzieło ludowe, m.in. palmy wielkanocne. Relację z Wilna przygotował Kamil Zalewski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Wilno Litwa Edyta Poźniak Polacy za granicą Polonia