Polskie Radio
Section05
Polacy za granicą

Języki mniejszości ważnym elementem dziedzictwa kulturowego. Mowa bukowińskich Polaków

Języki rdzenne są fundamentem różnorodności kulturowej i stanowią ważny element niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Dlatego dbałość o język zwłaszcza ten, w którym wzrastaliśmy nawet w najmniejszej ojczyźnie, to powinność. Dobrze to rozumieją ci, którym przyszło żyć na emigracji i takie podejście prezentuje w przeważającej części Polonia.
Zobacz więcej na temat:  język polski Polacy za granicą Polonia Bukowina kancelaria premiera

Kosów - miasto na pograniczu Pokucia i Huculszczyzny, popularny kurort II RP przyciągający elity intelektualne

W Kosowie działał słynny zakład przyrodoleczniczy doktora Apolinarego Tarnawskiego, gdzie wypoczywali i leczyli się znani politycy, artyści i literaci. Kosów znany był jednak nie tylko jako kurort, równie znana jest tradycyjna malowana ceramika kosowska.  W roku 2019 trafiła ona na Listę światowego niematerialnego dziedzictwa UNESCO.
Zobacz więcej na temat:  uzdrowisko Zakopane II Rzeczpospolita kurort Polacy za granicą kancelaria premiera

11 listopada na Litwie. Jak w czasie pandemii świętowano odzyskanie niepodległości?

W minionym tygodniu Polacy obchodzili Święto Niepodległości. 11 listopada to data niezwykle ważna dla rodaków mieszkających w kraju, ale także dla Polonii rozsianej po całym świecie. W Polskim Radiu 24 o tym, jak świętowany w tym roku na Litwie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Polonia Polacy za granicą 11 listopada Święto Niepodległości 2020 Święto Niepodległości Edyta Poźniak Maria Furdyna

Fundacja "Pomoc Polakom na Wschodzie" troszczy się o polskie dziedzictwo na Kresach

Celem projektu „Śladami polskiego dziedzictwa na Wschodzie” jest opisanie i promocja historycznego dziedzictwa polskiego na dawnych kresach Polski. Chcemy uświadomić Polakom poza granicami, że warto dbać o kulturową spuściznę. Chcemy także pokazać ludzi i instytucje, które przyczyniają się do zachowania kulturowego dziedzictwa na Wschodzie. Do takich instytucji należy niewątpliwie Fundacja "Pomoc Polakom na Wschodzie". Przedmiotem jej szczególnego zainteresowania są cmentarze i żołnierskie mogiły na dawnych Kresach.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA pamięć Polacy za granicą Kresy Polonia Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego kancelaria premiera

„Biel. Czerwień. Braterstwo”. Ważna publikacja Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie"

Do Polaków m.in. na Białorusi, Litwie, Łotwie, Ukrainie, w Czechach, Szkocji i Irlandii trafi wyjątkowy album dla dzieci „Biel. Czerwień. Braterstwo”. Publikacja została wydana w ramach programu „Polska Książka na Wschód”, realizowanego przez Fundację „Pomoc Polakom na Wschodzie”, we współpracy z Muzeum Narodowym w Kielcach.
Zobacz więcej na temat:  Polacy za granicą Polonia patriotyzm pomoc historia Polski

Środki językowe dodające polszczyźnie ekspresji a kultura języka

Język pełni szereg różnych ważnych funkcji. Jedną z nich jest funkcja ekspresywna polegająca na wyrażaniu emocji i ocen osoby mówiącej. W naszej codziennej, potocznej mowie pełno jest wykrzykników, zdrobnień, pytań retorycznych czy słów wyrażających skrajnie pozytywne lub negatywne emocje. Nic dziwnego, poprzez język bowiem ujawniamy nasze uczucia i myśli, a także oceniamy rzeczywistość.
Zobacz więcej na temat:  język ojczysty język polski emocje Polonia Polacy za granicą

#Polonia4Neighbours. Apel MSZ do Polaków za granicą o udział w akcji

Wiceminister Szymon Szynkowski vel Sęk, nawiązując do dotychczasowych działań solidarnościowych Polonii, zaapelował o wznowienie akcji #Polonia4Neighbours w związku z drugą falą koronawirusa i w ramach działań mających na celu zapobieganie skutkom pandemii. Zadeklarował, że nasi rodacy za granicą mogą liczyć na współdziałanie z polskimi ambasadami i konsulatami.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Spraw Zagranicznych dyplomacja Szymon Szynkowski Polonia Polacy za granicą

Dzień Zaduszny na Cmentarzu Janowskim we Lwowie

W Dniu Zadusznym, Polacy ze Lwowa tradycyjnie zgromadzili się na Cmentarzu Janowskim, aby pomodlić się i zapalić znicze na grobach rodzin i bliskich. W tym roku dzięki Alicji Brzan-Kloś z katowickiego oddziału Stowarzyszenia Wspólnota Polska, Konsulatowi Generalnemu RP we Lwowie oraz dziennikarzom TVP Rzeszów ponad trzy tysiące zniczy zapłonęło na wielu zapomnianych grobach tej lwowskiej nekropolii.
Zobacz więcej na temat:  Lwów Polacy za granicą