Polskie Radio
Section05
Polacy za granicą

Litwa obchodzi dziś dzień niepodległości. Wśród twórców państwa był też Polak

Każde pokolenie ma swoją własną walkę o wolność i stoi przed wielkimi wyzwaniami - powiedziała litewska premier Ingrida Šimonyte w dniu odzyskania przez Litwę niepodległości. Nawiązała tym samym do trudnej sytuacji geopolitycznej. 106 lat temu w przywracanie Litwy na mapę świata zaangażował się również Polak - brat prezydenta Gabriela Narutowicza.
Zobacz więcej na temat:  Litwa niepodległość Polacy za granicą Wilno

Polonika zaczyna nabór do programu "Polskie dziedzictwo kulturowe za granicą – wolontariat. Edycja 2024"

Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą Polonika po raz szósty ogłasza konkurs w ramach programu "Polskie dziedzictwo kulturowe za granicą – wolontariat. Edycja 2024". Program wspiera zaangażowanie społeczne w ochronę polskiego dziedzictwa kulturowego poza granicami kraju.
Zobacz więcej na temat:  Polonia Polacy za granicą dziedzictwo narodowe konkurs Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Adam Błaszkiewicz zwycięzcą plebiscytu "Kuriera Wileńskiego" Polak Roku 2023

Adam Błaszkiewicz, dyrektor polskiego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Wilnie, aktywny działacz społeczny zaangażowany m.in. w działalność harcerską i opiekę nad cmentarzem Rossa został zwycięzcą plebiscytu "Polak Roku 2023". Gala podsumowująca konkurs zorganizowany przez "Kurier Wileński" odbyła się w niedzielę w Domu Kultury Polskiej w Wilnie.
Zobacz więcej na temat:  Litwa Wilno Polacy za granicą edukacja

"Nie ma bezpiecznej Polski i Europy bez niepodległej Ukrainy". Premier Donald Tusk w Kijowie

Premier Donald Tusk zaapelował do europejskich przywódców, by wspierali Ukrainę w walce z Rosją. Szef rządu, który przebywa z wizytą w Kijowie, podkreślał, że jeśli komuś zależy na wolności, prawach człowieka, rządach prawa, demokracji, to musi wspierać Ukrainę wszystkimi dostępnymi środkami. To pierwsza wizyta polskiego premiera w państwie spoza Unii Europejskiej po wyborach i po ukonstytuowaniu się nowego rządu.
Zobacz więcej na temat:  Wilno Powstanie Styczniowe historia Polski Ministerstwo Spraw Zagranicznych Polonia Polacy za granicą film polski język polski Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy Ukraina Donald Tusk

Zabójstwo polsko-tajskiej rodziny w Wielkiej Brytanii. Policja podała personalia ofiar

We wtorek brytyjska policja podała personalia wszystkich czterech osób, których ciała znaleziono w domu polsko-tajskiej rodziny koło Norwich we wschodniej Anglii. Ujawniono też, że Bartłomiej K., gdy krótko przed śmiercią zadzwonił na policję, mówił, że jest zaniepokojony własnym stanem psychicznym.
Zobacz więcej na temat:  Wielka Brytania emigracja ŚWIAT Europa policja Polacy za granicą społeczeństwo

Spotkanie prezydentów Dudy i Nausedy w Wilnie. Politycy zapowiadają rozmowy z prezydentem Zełenskim

W Wilnie odbywa się spotkanie prezydentów Polski i Litwy. Andrzej Duda rozmawia z Gitanasem Nausedą między innymi o bezpieczeństwie w naszym regionie. Okazją do roboczej wizyty prezydenta w litewskiej stolicy są wspólne uroczystości upamiętniające 161. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda Litwa Wilno Polacy za granicą historia Polski wojna na Ukrainie

Polska Biblioteka w Kijowie integruje Polaków i Ukraińców

W Polskiej Bibliotece Medycznej w Kijowie, powstałej w 2016 roku, zgromadzono ponad 10 tysięcy woluminów. Większość książek ofiarowały placówce uczelnie medyczne, wydawnictwa oraz sami lekarze, wśród nich jest prywatny księgozbiór patrona Biblioteki w Kijowie, profesora Zbigniewa Religi. Funkcjonowanie biblioteki w warunkach wojennych nie jest łatwe, dlatego też obecnie każde wsparcie i niesiona dla niej pomoc jest nie do przecenienia.  
Zobacz więcej na temat:  Ukraina wojna na Ukrainie Polacy za granicą pomoc Ministerstwo Spraw Zagranicznych Biblioteka Polska

Polskie organizacje na Litwie apelują do władz kraju o powstrzymanie nagonki na szkoły mniejszości

Przedstawiciele polskiej mniejszości na Litwie zaapelowały do władz kraju o powstrzymanie nagonki na szkoły mniejszości narodowych w tym kraju. To reakcja na propozycję litewskiego ministerstwa oświaty, aby zrezygnować z nauczania w języku rosyjskim. W kraju miałyby pozostać jedynie szkoły mniejszości, w których nauczanie miałoby się odbywać między innymi w języku państw Unii Europejskiej.
Zobacz więcej na temat:  Polacy za granicą Litwa Wilno szkoła