Polskie Radio
Section05

ŚWIAT

Szef MON: Polska w 9 projektach PESCO, 6 to nasza inicjatyw.

Wdrażanie Europejskiej Strategii Globalnej (EUGS), współpraca pomiędzy Unią a NATO oraz kwestie dotyczące programu PESCO, czyli współpracy państw członkowskich w dziedzinie obrony i bezpieczeństwa. To najważniejsze zagadnienia, jakie poruszono w trakcie narady ministrów obrony i spraw zagranicznych państw Unii Europejskiej. Szef MON uznał, że zbędne jest angażowanie się w Europejską Inicjatywę Interwencyjną.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska wojsko MON Francja Niemcy Mariusz Błaszczak

Zalążek armii Europy? Stworzono Inicjatywę Interwencyjną

9 unijnych krajów na czele z Francją powołało Europejską Inicjatywę Interwencyjną. Ministrowie obrony Francji, Niemiec, Belgii, Holandii, Danii, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Portugalii i Estonii podpisali w Luksemburgu list intencyjny w tej sprawie. W tej grupie nie ma Polski, bo - jak argumentował minister obrony Mariusz Błaszczak - nasz kraj koncentruje siły na współdziałaniu w ramach NATO i UE.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska wojsko MON Francja

Wiceszef MSZ: polityka wobec Rosji jest bardzo intensywna

- Aktywność Polski wobec Rosji ma miejsce dzisiaj na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ, UE, OBWE – mówił gość Jedynki, wiceminister spraw zagranicznych Bartosz Cichocki. Dodał, że okupacja terytoriów Ukrainy i Gruzji przez Rosję, trwający konflikt zbrojny w Donbasie, aktywne hybrydowe działania Rosji wobec państw zachodnich to najważniejsze punkty odniesienia dla Polski.
Zobacz więcej na temat:  Grzegorz Ślubowski Wojciech Cegielski Adam Balcer Bartosz Cichocki Rosja Turcja USA

Apel ZPB o zaprzestanie dyskryminacji w szkołach Białorusi

Rada Naczelna Związku Polaków na Białorusi nieuznawanego przez miejscowe władze zaapelowała do Aleksandra Łukaszenki o "położenie kresu dyskryminowaniu polskich dzieci" przy przyjmowaniu do szkół polskich w Grodnie i Wołkowysku. W przyjętym jednogłośnie oświadczeniu apeluje również o zaprzestanie -jak to określono - "szykanowania nauczycieli języka polskiego w szkołach Grodzieńszczyzny". 
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś Andżelika Borys Związek Polaków na Białorusi

Białoruś: uroczystości w Trościeńcu, dawnym obozie zagłady

Na terenie byłego niemieckiego obozu zagłady w Trościeńcu pod Mińskiem odbyła się uroczystość pochówku 40 zwłok więźniów. Zostały one odnalezione w trakcie budowy pomnika upamiętniającego ofiary nazistowskich zbrodni. W uroczystości wzięli udział duchowni różnych wyznań. - Niestety, na Białorusi jest wiele takich miejsc (w których spoczywają ofiary totalitaryzmów). Chodzi nie tylko o ofiary nazistów, ale także NKWD. To bardzo ważne, aby zostały właściwie upamiętnione – mówił ambasador RP Adam Michalski, obecny na uroczystościach. 
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś MSZ