X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio
Section05
Światowa Szachownica - archiwalne

Zachód-Rosja-Bałkany. Walka o wpływy

Serbski minister obrony Aleksandar Vulin skrytykował amerykańskiego generała Curtisa Scaparrottiego, dowódcę wojsk USA i NATO w Europie, za wypowiedź, że jedno z największych zagrożeń dla Europy stanowią rosnące wpływy Rosji na Bałkanach. O wyścigu Zachodu i Rosji o wpływy na Bałkanach mówił w audycji Światowa Szachownica dr dr Spasimir Domaradzki z Uczelni Łazarskiego.
Zobacz więcej na temat:  Serbia Rosja Bałkany USA Unia Europejska Światowa Szachownica - archiwalne

Otrucie byłego rosyjskiego szpiega w Wielkiej Brytanii. Komentarz ekspertki

„Niedzielna zapaść byłego rosyjskiego agenta Siergieja Skripala i jego córki były następstwem próby zamordowania obojga przy użyciu środka paralityczno-drgawkowego” - poinformowała w środę komisarz londyńskiej policji Mark Rowley. O zamachu na Skripala mówiła w audycji Światowa Szachownica dr Beata Gałek z Zakładu Bezpieczeństwa Międzynarodowego i Studiów Strategicznych Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach.
Zobacz więcej na temat:  Rosja FSB służby specjalne Kreml Władimir Putin Moskwa Światowa Szachownica - archiwalne

Zagraniczna kampania przeciw nowelizacji polskiej ustawy o IPN

- Być może jest ktoś, kto naprowadza Polskę na takie ścieżki konfrontacyjne z Izraelem i Stanami Zjednoczonymi, by popsuć dobre relacje z tymi krajami – powiedział w audycji Światowa Szachownica amerykanista prof. Zbigniew Lewicki. Odniósł się w ten sposób do kampanii wideo przeciw nowelizacji polskiej ustawy o IPN autorstwa fundacji Ruderman Family Foundation. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Holokaust Izrael USA IPN Żydzi Światowa Szachownica - archiwalne

Służby specjalne jako narzędzie polityki Kremla

- Dużą rolę w tym, że w wyborach w Rosji nie ma lidera opozycji Aleksieja Nawalnego, odegrały służby specjalne i rosyjski system wyborczy – powiedział w audycji Światowa Szachownica prof. Mirosław Minkina z Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach. Gość mówił także o polityce Władimira Putina, o tym, na ile służby specjalne są narzędziem polityki Kremla i jakie plany w polityce zagranicznej może mieć przyszły prezydent Rosji.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rosja Moskwa Władimir Putin Światowa Szachownica - archiwalne

Rosja na stałe rozmieszcza w Kaliningradzie rakiety Iskander

Kreml potwierdził rozmieszczenie kompleksów rakietowych Iskander w graniczącym z Polską obwodzie kaliningradzkim. „Rosja nigdy nikomu nie groziła i nie grozi, ale ma suwerenne prawo rozmieszczania uzbrojenia na swoim terytorium” - oświadczył kremlowski rzecznik Dmitrij Pieskow. O rozmieszczeniu rakiet Iskander przy polskiej granicy mówił w audycji Światowa Szachownica Juliusz Sabak z portalu Defence24.pl.
Zobacz więcej na temat:  Iskander Iskandery Rosja Moskwa wojsko armia Krym Kaliningrad NATO Ministerstwo Obrony Narodowej Światowa Szachownica - archiwalne

"Konflikt jest używany instrumentalnie"

Izraelski parlament nie wyklucza odpowiedzi na nowelizację polskiej ustawy o IPN. Grupa parlamentarzystów złożyła w Knesecie poprawki do ustawy o Holokauście. Według nich, polska nowelizacja prawa o IPN byłaby uznana za negowanie Holokaustu. Projekt ma poparcie większości w Knesecie, choć nie wiadomo, czy i kiedy zostanie uchwalony. O napiętych stosunkach polsko-izraelskich mówił w audycji Światowa Szachownica ekspert ds. międzynarodowych Jarosław Guzy.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Izrael Holokaust IPN Światowa Szachownica - archiwalne

Ekspert o reformie systemu dowodzenia NATO

Szefowie sztabów generalnych państw NATO zatwierdzili plan reform w strukturze dowodzenia. Powodem jest m.in. potencjalne zagrożenie ze strony Rosji. O jedno z dowództw – logistyczne – szczególne zabiega Polska. Jest ono bowiem dla naszego kraju ważne, gdyż dotyczy ułatwienia przerzutu wojsk z zachodniej Europy na wschodnia flankę. Mówił o tym w audycji Światowa Szachownica był Andrzej Talaga (Warsaw Enterprise Institute).  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 NATO wojsko Europa Europa Środkowo-Wschodnia Światowa Szachownica - archiwalne

"Nie możemy się godzić na nierówne traktowanie w UE"

Komisja Europejska po spotkaniu jej szefa Jean-Claude'a Junckera z premierem Mateuszem Morawieckim oczekuje teraz na ruch ze strony Polski ws. rozwiązania kwestii praworządności - poinformowało w środę dziennikarzy w Brukseli źródło w KE. O relacjach Polski z Brukselą mówił w audycji Światowa Szachownica Jarosław Guzy, ekspert ds. międzynarodowych. W PR24 również rozmowa z prof. Tomaszem Grzegorze Grosse, europeistą z Uniwersytetu Warszawskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Jean Claude-Juncker Mateusz Morawiecki Komisja Europejska Bruksela Unia Europejska Światowa Szachownica - archiwalne

Globalne bezpieczeństwo. Podsumowanie wydarzeń 2017 roku

- Największym zaskoczeniem – jeśli chodzi o globalne bezpieczeństwo w 2017 roku - było to, że Rosjanie tak weszli w wybory amerykańskie. To, co się tam stało wywołało pewnego rodzaju frustracje służb amerykańskich. To pewnego rodzaju policzek – powiedział w Światowej Szachownicy prof. Piotr Grochmalski z Akademii Sztuki Wojennej w Rembertowie. Gość odniósł się także do innych wydarzeń mijającego roku.
Zobacz więcej na temat:  Donald Trump Rosja USA Chiny Światowa Szachownica - archiwalne

UE: Pierwsze wspólne projekty obronne w ramach PESCO

Szefowie państw i rządów UE uroczyście zainaugurują podczas czwartkowego szczytu współpracę wojskową PESCO. W Brukseli zadebiutuje jako premier Mateusz Morawiecki. O europejskiej współpracy wojskowej w ramach PESCO mówił w audycji Światowa Szachownica Andrzej Talaga z Warsaw Enterprise Institute.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 PESCO Ministerstwo Obrony Narodowej Bruksela Antoni Macierewicz Światowa Szachownica - archiwalne

"Nie ma innego scenariusza, jak wygrana Putina"

Prezydent Rosji Władimir Putin poinformował w środę, że będzie startował w przyszłorocznych wyborach prezydenckich w Rosji. Rosyjski przywódca powiedział o tym na spotkaniu z robotnikami zakładów samochodowych w Niżnym Nowogrodzie. O decyzji prezydenta Rosji mówiła w audycji Światowa Szachownica Agnieszka Legucka z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Władimir Putin Rosja Dmitrij Miedwiediew Światowa Szachownica - archiwalne

„Zmierzamy do przedterminowych wyborów w Niemczech”

Trwa pat polityczny w Niemczech. Angeli Merkel wciąż nie udaje się stworzyć koalicji. Po dzisiejszych rozmowach szefa CSU Horsta Seehofera z prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem i po definitywnej odmowie FDP udziału w koalicji z Zielonymi zaczęto odważniej mówić o rządzie mniejszościowym. O pozycji Niemiec w UE mówiła w audycji Światowa Szachownica Aleksandra Rybińska z portalu wPolityce.pl.
Zobacz więcej na temat:  Angela Merkel Niemcy CDU Unia Europejska Berlin Światowa Szachownica - archiwalne

"Czynnik chiński spaja sojusz USA z krajami Azji"

Przed odlotem ze stolicy Filipin Manili prezydent USA Donald Trump ocenił, że w czasie jego 11-dniowej wizyty w pięciu krajach Azji wykonano olbrzymią pracę, która przyniesie niesamowite efekty. O tym, co rzeczywiście dała podróż prezydenta Trumpa do Azji mówił w audycji Światowa Szachownica ekspert ds. międzynarodowych Jarosław Guzy.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Azja USA Donald Trump Filipiny Manila Jarosław Guzy Chiny Światowa Szachownica - archiwalne

Wojsko Polskie na tle sąsiadów. "Rosja wydaje 5 proc. PKB"

Podpisana przez prezydenta ustawa o modernizacji i finansowaniu sił zbrojnych stopniowo zwiększa wydatki obronne do co najmniej 2,5 proc. PKB do 2030 roku i ustala liczebność sił zbrojnych na 200 tys., wliczając w to Wojska Obrony Terytorialnej. O wydatkach na polską armie mówił w audycji Światowa Szachownica Andrzej Talaga, analityk Warsaw Enterprise Institute.
Zobacz więcej na temat:  wojsko Andrzej Duda armia Ministerstwo Obrony Narodowej Światowa Szachownica - archiwalne