Polskie Radio
Section05
Trzech Króli

Boże Narodzenie na Wschodzie

Gdy wierni Kościoła rzymskokatolickiego świętują 6 stycznia Objawienie Pańskie i zapisują na drzwiach mieszkań pierwsze litery imion Mędrców ze Wschodu, prawosławni oraz grekokatolicy używający kalendarza juliańskiego zasiadają do wieczerzy wigilijnej, rozpoczynając bogate w symbolikę liturgiczną obchody Narodzenia Pańskiego. O tym w Polskim Radiu 24 mówi o. Piotr Kuszka, proboszcz parafii grekokatolickiej pw. Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 kościół prawosławny Boże Narodzenie Trzech Króli chrześcijaństwo

Trzej Królowie, przybywajcie. Prawdziwa historia mędrców ze Wschodu

Trzej Królowie przybyli, by oddać pokłon nowo narodzonemu Jezusowi - to fakt czy tylko przekaz biblijny? Jedyna wzmianka o tym wydarzeniu jest w Ewangelii św. Mateusza. Co mówią o tym naukowcy? W uroczystość Objawienia Pańskiego opowiemy o wędrówce trzech tajemniczych mędrców do groty betlejemskiej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Trzech Króli Kościół chrześcijaństwo tradycja Agnieszka Kozłowska-Łysko Grzegorz Górny POLSKA społeczeństwo religia

Misje to sprawa miłości

Misje to nie tylko sprawa duchownych, ale każdy powinien się czuć odpowiedzialny za Kościół. Posługa misyjna w ogóle zaczyna się od dawania świadectwa w rodzinie, w miejscu pracy, angażowania się w wspólnoty parafialne - to tutaj tak naprawdę zaczyna się misja. Chodzi o budowanie misyjnej świadomości na co dzień. O misjach w Polskim Radiu 24 rozmawiali: o. Kazimierz Szymczycha (sekretarz komisji KEP ds. misji, delegat ds. misjonarzy), ks. Zbigniew Pawłowski (pallotyn, misjonarz w Rwandzie), ks. Kazimierz Świderski (misjonarz św. Rodziny, misjonarz na Papui-Nowej Gwinei).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Kościół Kościół katolicki aktualności katolickie Trzech Króli

Co świętujemy 6 stycznia? Znaczenie uroczystości Objawienia Pańskiego

W Kościele katolickim 6 stycznia obchodzi się uroczystość Objawienia Pańskiego, znaną w tradycji jako Trzech Króli. Hołd, który złożyli dzieciątku Jezus mędrcy  symbolizuje pokłon ludzkości przed Bogiem Wcielonym. Biblista ksiądz profesor Waldemar Chrostowski podkreśla, że każdy poszukujący prawdy, może odnaleźć Boga objawionego.
Zobacz więcej na temat:  Trzech Króli Kościół katolicki aktualności katolickie POLSKA wiara społeczeństwo

Orszaki Trzech Króli. W tym roku pod hasłem "Dzień dziś wesoły"

6 stycznia w 668 miejscowościach w Polsce przejdą Orszaki Trzech Króli. Warszawskiemu orszakowi towarzyszyć będą też gra miejska dla rodzin Spacer Orszakowy, a także charytatywny bieg. Organizatorzy zachęcają też do udziału w akcji Orszakowy Challenge Kolędowy, która polega na nagraniu dowolnej kolędy, zamieszczeniu jej w mediach społecznościowych.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Piotr Łodej Trzech Króli religia Kościół

NASZ WYWIAD "Dzień dziś wesoły!" Pod tym hasłem w Polsce i na świecie przejdą Orszaki Trzech Króli

Radosne pochody w dniu Święta Trzech Króli, w Uroczystość Objawienia Pańskiego 6 stycznia odbędą się w 668 miejscowościach w Polsce, a także w innych miejscach poza granicami kraju. - Chcemy zaznaczyć radość z Bożego Narodzenia i Epifanii – mówi w rozmowie z Portalem PolskieRadio24.pl Piotr Giertych, pomysłodawca Orszaków oraz przewodniczący Rady Fundacji Orszak Trzech Króli.
Zobacz więcej na temat:  Trzech Króli POLSKA społeczeństwo religia Kościół Warszawa

Orszak Trzech Króli 2022. "Dzień dziś wesoły"

- W orszaku mogą wziąć udział wszyscy chętni, oglądając transmisję w domu. To otwarcie na wszystkich, zapraszamy na charytatywny bieg Orszaku Trzech Króli w Ogrodzie Saskim. Każda rodzina innego dnia może przejść trasę orszaku i rozwiązać krzyżówkę, można też śpiewać kolędy z domu i tak włączyć się w naszą akcję - mówił w Dwójce Piotr Giertych, przewodniczący rady Fundacji Orszak Trzech Króli.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Dwójka Trzech Króli