Polskie Radio
Section05

Unia Europejska

Witold Zembaczyński: Równość partnerska jest dla mnie ideałem

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej podjął decyzję dotyczącą praw małżeństw jednopłciowych. Wyrok zamyka sprawę, którą w 2012 roku rumuński sąd konstytucyjny rozpoczął pytaniem o definicję małżeństwa. O decyzji Trybynału Sprawiedliwości oraz o konstytucyjnej definicji małżeństwa, mówił w Polskim Radiu 24 Witold Zembaczyński z .Nowoczesnej.
Zobacz więcej na temat:  związki partnerskie Witold Zembaczyński

"Polska w ramach UE powinna realizować interes narodowy"

– Liczę, że uda nam się zbudować poczucie jedności przy okazji obchodów stulecia niepodległości. Nie jestem jednak naiwny. Wiem, jak jesteśmy podzieleni, jakie panują emocje w polskiej polityce – powiedział w audycji "Nos Kleopatry" Jarosław Sellin, wiceminister kultury, pełnomocnik rządu ds. obchodów stulecia odzyskania niepodległości.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jarosław Sellin Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego niepodległość muzyka klasyczna POLSKA

Problemy pracowników delegowanych i kierowców

W Debacie Polskiego Radia 24 Goście: Agnieszka Wołoszyn - MRPiPS, Joanna Popiołek, Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych,  Małgorzata Bonikowska, Centrum Stosunków Międzynarodowych, Tadeusz Kucharski, sekcja krajowa transportu drogowego NSZZ”S” i Piotr Arak, Instytut Badań Rynku Konsumpcji i Koniunktur, rozmawiali na temat pracowników delegowanych i transportu międzynarodowego. 
Zobacz więcej na temat:  delegacja transport

Zbigniew Kuźmiuk: z Timmermansem nie ma szans na kompromis

-  Z wczorajszego wystąpienia pana komisarza Fransa Timmermansa wynika, że rzeczywiście ma on za zadanie kontynuować spór z Polską. Niewiele mówił o tych propozycjach kompromisowych, które Polska zrealizowała, wymienił całą listę niedociągnięć. Jeżeli tak ma wyglądać ten dialog i próba dojścia do kompromisu, to rzeczywiście wygląda na to, że w wykonaniu komisarza Timmermansa tego kompromisu nie będzie - mówił w "Sygnałach dnia" europoseł Zbigniew Kuźmiuk.
Zobacz więcej na temat:  Frans Timmermans Jean Claude-Juncker Polityka zagraniczna Polski Zbigniew Kuźmiuk ŚWIAT

W PE ważne głosowanie ws. transportu międzynarodowego

Dziś ważne dla polskich firm przewozowych głosowanie w Parlamencie Europejskim. Europosłowie na sesji plenarnej mają zdecydować, czy popierają korzystne dla Polski ustalenia komisji parlamentarnej z ubiegłego tygodnia. Dotyczyły one wyłączenia transportu międzynarodowego z przepisów o delegowaniu pracowników. Nie jest wykluczone, że na sesji plenarnej będą wprowadzone zmiany, choć nie zakończy to prac nad przepisami.
Zobacz więcej na temat:  Parlament Europejski ŚWIAT

Po debacie PE o Polsce. "Nie można się obrażać"

- Polska jest w Unii Europejskiej. Ma pewne prawa, ale ma też pewne obowiązki. O każdej kwestii można rozmawiać i trzeba rozmawiać - stwierdziła w Rozmowie PR24 Joanna Fabisiak. Była posłanka Platformy Obywatelskiej w ten sposób odniosła się do debaty, która toczyła się w Parlamencie Europejskim ws. praworządności i reformy sądownictwa w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Parlament Europejski Europarlament budżet UE 2021-2027 budżet ue budżet Witold Zembaczyński PiS Nowoczesna Komisja Europejska Frans Timmermans polityka

"Timmermans nie ma odwagi, aby się z tego wycofać"

– Europa sama sobie wykopuje dół i do niego wpada – oceniła w Rozmowie PR24 Anna Milczanowska. Posłanka Prawa i Sprawiedliwości w ten sposób odniosła się do działań Unii Europejskiej w kontekście toczącej się przeciwko Polsce procedurze dotyczącej naruszenia zasad praworządności. Gościem Polskiego Radia 24 był również Witold Zembaczyński z Nowoczesnej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Parlament Europejski Europarlament budżet UE 2021-2027 budżet ue budżet Witold Zembaczyński PiS Nowoczesna Komisja Europejska Frans Timmermans