Polskie Radio
Section05
Wawel

Znane i nieoczywiste skarby Krakowa: niezwykle ciekawa, wędrująca wystawa

U stóp Wawelu, na placu o. Adama Studzińskiego, stanęła plenerowa wystawa "Skarby Krakowa" zorganizowana przez miasto z okazji 45. rocznicy wpisania na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Przygotowana we współpracy z Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie ekspozycja przybliża fenomen dziedzictwa tego miasta oraz okoliczności historycznego wpisu z 1978 r.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Kraków wystawa Wawel UNESCO Katarzyna Cygler Trójka

Władysław Jagiełło. "Człowiek wyjątkowo mądry, rozważny i kulturalny"

- Jagiełło był niewątpliwie jednym z największych wodzów swoich czasów i wybitnym dyplomatą, który cieszył się respektem władców Europy. Zawdzięczał to po części sile Królestwa Polskiego, ale także swoim osobistym zdolnościom - mówił na antenie Polskiego Radia historyk dr hab. Grzegorz Myśliwski.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Władysław Jagiełło średniowiecze bitwa pod grunwaldem Wawel

Niezwykła wystawa na Zamku Królewskim na Wawelu

Na Zamku Królewskim w Krakowie można oglądać specjalną wystawę arcydzieł Tycjana, Brueghela, Bordona oraz innych skarbów sztuki, które ostatnio wzbogaciły wawelskie zbiory. Eksponaty będą dostępne przez niespełna miesiąc, do 11 czerwca, w czasowych miejscach ekspozycji. Później znajdą swoje stałe miejsce w Prywatnych Apartamentach Królewskich oraz Reprezentacyjnych Komnatach Królewskich.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA SZTUKA malarstwo Tycjan muzeum Wawel Kraków Tomasz Miara Trójka

Koronacje w dawnej Polsce. "Namaszczenie rąk, piersi i barku", pielgrzymka na Skałkę

Koronacja Karola III – która będzie przebiegała w niezwykle uroczysty, oparty na kilkusetletniej tradycji sposób – stanowi dobrą okazję do przyjrzenia się, jak wyglądały przed wiekami koronacje polskich władców. Opowieść o tych ceremoniałach jest intrygująca, zwłaszcza że jej początki giną w pomroce dziejów.
Zobacz więcej na temat:  Bolesław Chrobry Władysław Łokietek Władysław Jagiełło Kraków Gniezno chrześcijaństwo koronacja Wawel Jan Długosz średniowiecze

Rzeźby Beksińskiego na Wawelu, czyli mało znana część twórczości wielkiego artysty

Zdzisław Beksiński kojarzony jest przede wszystkim z niezwykłymi, sugestywnymi i mrocznymi obrazami. Niewiele osób wie, że na początku swojej kariery, na przełomie lat 50. i 60. XX wieku, artysta próbował swych sił w rzeźbie. Powodem, dla którego porzucił ten kierunek twórczości, była… bieda.
Zobacz więcej na temat:  Zdzisław Beksiński KULTURA rzeźba Wawel Kraków wystawa Katarzyna Cygler Trójka

Zamek Królewski na Wawelu uruchamia trasę podziemną. Pierwsi turyści zwiedzą ją już w tym roku

Wawel podziemny część I. Nowa trasa turystyczna pod wschodnim skrzydłem zamku to złożony i innowacyjny projekt, który z pewnością zyska miano jednego z najważniejszych wydarzeń kulturalnych 2023 roku. Dzięki wsparciu Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa otrzymał ponad 4.094.000 zł dofinansowania. Koszt całego projektu to ponad 12.381.000 zł. Resztę środków zapewniają dotacje Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU Kraków Wawel muzeum Andrzej Betlej

Królewskie potrawy prosto z Wawelu

Karp w sosie piwno-piernikowym, zupa migdałowa, raki w śmietanie, nalewka z kwiatów dzikiego bzu. Krewcy włoscy architekci wcinający łazanki, królowa Jadwiga z obwarzankiem, Bona Sforza z garnkiem zupy cebulowej i Zygmunt Stary z koszykiem pomarańczy. Pięćdziesiąt przepisów na dania kuchni polskiej oraz związane z nimi historie zawiera "Uczta na Wawelu, książka nie tylko kulinarna". Jej autor, Bartek Kieżun, był gościem "Drogi przez mąkę".
Zobacz więcej na temat:  jedzenie Wawel Dwójka Łukasz Modelski kulinaria Kraków

"Wyspiański na Wawelu": picture book oddający głos wielkiemu artyście

Zamek Królewski na Wawelu wydał picture book "Wyspiański na Wawelu". To książka napisana w konwencji raptularza, czyli brudnopisu, dawniej służącego do zapisywania bieżących spraw, który oddaje – na tyle, na ile to możliwe – głos samemu artyście. I ukazuje ówczesny Kraków oraz Wawel jego oczami.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Stanisław Wyspiański literatura Kraków Wawel KSIĄŻKA Katarzyna Cygler Trójka

Niderlandzki mistrz w Krakowie. Wystawa dzieł Jacoba Mertensa

Obrazy sakralne, malowane na przełomie XVI i XVII wieku, z widocznym wpływem stylu niderlandzkiego zdobią krakowskie kościoły. W Zamku Królewskim na Wawelu możemy obecnie oglądać wystawę dzieł pod tytułem "Jacob Mertens i malarstwo krakowskie około roku 1600" z trudno dostępnych kolekcji i zbiorów. 
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST Wawel Kraków malarstwo Niderlandy wystawa

"Nie chcemy być miejscem modnym". 2023 rok w Zamku Królewskim na Wawelu

- My nie chcemy być miejscem modnym. Wawel, ze swojej definicji, jest miejscem, które łączy. Musimy tworzyć program adresowany do szerokiego grona odbiorców. Od dojrzałych po nowych, którzy czasem chcą czegoś odmiennego. Chcą zobaczyć, jak przeszłość buduje przyszłość - mówił na antenie Dwójki prof. Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.
Zobacz więcej na temat:  Wawel Dwójka Zdzisław Beksiński muzeum wystawa