Polskie Radio
Section05
Wawel

Wystawa "Obraz Złotego Wieku" - kulturalna potęga czasów Jagiellonów

- Najwięcej eksponatów na naszej wystawie pochodzi z czasów Zygmunta I i Zygmunta Augusta. Staramy się również przypomnieć nieobecnego w szerszej świadomości króla Aleksandra Jagiellończyka, którego panowanie i działalność miały duże znaczenie dla kultury tamtych czasów - mówił w Dwójce Krzysztof J. Czyżewski, kurator ekspozycji "Obraz Złotego Wieku" na Wawelu.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka wystawa Wawel muzeum historia Polski Jakub Jamrozek

"Wawel jest Wasz". Odkryj Wawel Jagiellonów z Moniką Brodką, 1988, tatuażami i AI

Festiwal "Wawel jest Wasz" to niezwykła propozycja muzealników, którzy zapraszają na nowy rodzaj doświadczenia. To nowe oblicze muzeum, a wśród propozycji tego wydarzenia znalazły się warsztaty perfumiarskie, ścianka wspinaczkowa czy "Lekcje granka" m.in. z Moniką Brodką i 1988. Festiwal towarzyszy otwarciu wystawy "Obrazy Złotego Wieku", która odbywa się pod patronatem Czwórki. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kasia Dydo Wawel Kraków historia Polski renesans

Juliusz Słowacki. Wieszcz, którego nie chcieliśmy

Pod wieloma względami miał pecha. Zanim przedwcześnie zmarł, musiał żyć w czasach, gdy gwiazdą był Adam Mickiewicz. Publiczność żądała tylko jednego geniusza. Ale w "Beniowskim" zapowiadał: "moje będzie za grobem zwycięstwo". I chyba miał rację.
Zobacz więcej na temat:  Juliusz Słowacki literatura poezja romantyzm książki Adam Mickiewicz Zygmunt Krasiński Cyprian Kamil Norwid Józef Piłsudski Wawel Kraków Paryż pisarz pisarze i poeci Salomea Słowacka krzemieniec historia Polski emigracja Narodowe Czytanie Andrzej Towiański filozofia HISTORIA

Praca dzwonnika z pokolenia na pokolenie. Reportaż "Wpleciony w łańcuch historii" [POSŁUCHAJ]

Bohater reportażu - Wojciech Bochnak - w tym roku obchodzi jubileusz 60-lecia pracy dzwonnika. Jego wnuk, Ignacy, miał kilka lat, gdy ojciec zaprowadził go na wieżę. Spodobało mu się tam bardzo. Ciągnęło go w to miejsce. Może dlatego, że ojciec i dziadek są dzwonnikami. Ignacy niedawno skończył 18 lat i po raz pierwszy dzwonił dzwonem. Zapraszamy do wysłuchania reportażu "Wpleciony w łańcuch historii" autorstwa Grażyny Wielowieyskiej. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż zabytki Kraków Wawel Grażyna Wielowieyska reportaż w Jedynce pr poleca

"Wawel o zmierzchu". Jarosław Szemet: gra na otwartym powietrzu to miła odmiana

- Jest to ciekawe wyzwanie, trochę inne poszukiwanie dźwięku, w innej przestrzeni. Natomiast zawsze jest to bardzo przyjemne, wyjść z sali koncertowej i zagrać na otwartym powietrzu - mówił w "Poranku Dwójki" polsko-ukraiński dyrygent Jarosław Szemet, który w niedzielę (13.08) poprowadzi finałowy koncert 16. Letniego Festiwalu Muzycznego "Wawel o zmierzchu".
Zobacz więcej na temat:  dyrygent Wawel koncert Paweł Siwek MUZYKA Dwójka Dwójka Ukraina

Premier pojawił się na Wawelu w miesięcznicę pogrzebu pary prezydenckiej. Towarzyszył mu prezes PiS

Wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz premier Mateusz Morawiecki przyjechali we wtorek do Krakowa, by wziąć udział we mszy w katedrze na Wawelu oraz odwiedzić grób Lecha i Marii Kaczyńskich w miesięcznicę pogrzebu pary prezydenckiej. Według źródeł, we mszy uczestniczyli także inni politycy PiS, w tym ministrowie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Rosja katastrofa smoleńska Kraków Wawel Jarosław Kaczyński Mateusz Morawiecki

Sylwetki powojennych olimpijczyków

Historia polskiego sportu powojennego prowadzi nas do miasta Łodzi, które stało się sportową stolicą. Pierwszy mecz piłkarski naszej reprezentacji odbył się w czerwcu 1947 roku, stopniowo odradzały się mistrzostwa, rozwijały kolejne dyscypliny, a zawodnicy zdobywali medale. Architekt, wykładowca i szermierz Wojciech Zabłocki, stomatolog i lekkoatletka Elżbieta Duńska-Krzesińska, ekonomistka i sprinterka Ewa Kłobukowska - to przykłady olimpijczyków wykonujących zawody nie związane ze sportem.
Zobacz więcej na temat:  Wawel igrzyska olimpijskie Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST

Nowy Skarbiec Koronny Zamku Królewskiego na Wawelu - Wydarzeniem Historycznym Roku 2022

Nowy Skarbiec Koronny – stała wystawa Zamku Królewskiego na Wawelu, której otwarcie odbyło się 30 czerwca 2022 roku nie przestaje zachwycać! Ekspozycja otrzymała dwie prestiżowe nagrody: uznana została za Wydarzenie Historyczne Roku w plebiscycie internautów organizowanym przez Muzeum Historii Polski, a także wyróżniono ją w specjalistycznym konkursie Śląska Rzecz w kategorii: Wystawiennictwo.
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU Zamek Królewski Wawel

Epilepsja, zdrada i ser parmeński. Tragiczne losy Elżbiety Habsburżanki

15 czerwca 1545 roku w Wilnie zmarła Elżbieta Habsburżanka – pierwsza żona króla Zygmunta II Augusta. Królowa spędziła na polskim dworze zaledwie dwa lata, podczas których musiała się zmierzyć z wieloma przykrościami - między innymi zdradą męża i nienawiścią teściowej. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski historia Europy HISTORIA królowie Polski małżeństwo król Barbara Radziwiłłówna Wawel